n Walcheren 1943-1944 Van Ad Leijdekkers, die 'De Zêêuwse taele is t'n mooisten van aolemaele!' voordroeg waarmee vorig jaar de cd 'Liedjes van het Zeeuwse land' werd in geluid, verschijnt de bloemlezing Leuke diengen vó de ménsen (De Koperen Tuin in samenwerking met de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, fl7,90). Samensteller is de dialectkenner Joop van Loo en Saskia Eggink verzorgde de illustraties. De op 27 juni 1975 overleden Ad Leijdekkers verzorgde jarenlang 't Zêêuwse 'oekje' in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Hij schreef over dingen die hij had meegemaakt, met een beschou wend oog. "Zo nu en dan", zo vertelt hij in een van zijn verhalen, "sta ik op de planken. Niet als comediant of toneel speler, maar dan lees ik voor - om het maar eens deftig te zeggen - uit eigen werk. Meer dan een tafel en een stoel, een glaasje water en eventueel een mi crofoon heb ik niet nodig. Ik voer de mensen mee naar het verleden, hun jeugd. Dat geeft ouderen een feest van herkenning. Maar jonge mensen voelen zich er ook door aangesproken, omdat het over hun wortels gaat." Fotoverkenningen en bombardementen Paul Crucq schreef Walcheren 1943- 1944, fotoverkenningen en bombarde menten (De Koperen Tuin, geb.f 49,90). Voorafgaande aan de landing van de Ge allieerde troepen om Walcheren te be vrijden, werden de Duitse batterijen ge bombardeerd en de dijken van Walcheren gebroken om het eiland onder water te zetten. De landingstroepen le den echter zware verliezen, omdat de Geallieerde legerleiding deze operatie te weinig prioriteit had gegeven. Onnodig, omdat fotoverkenningsvliegtuigen de Duitse posities tot in details in kaart had den gebracht. Maar de bombardementen waren onvoldoende om de Duitse batte rijen naar behoren uit te schakelen. De landing bij Westkapelle zou zelfs mislukt zijn, als het toeval geen handje had ge holpen. De Duitse batterijen richtten zich op de ondersteuningsschepen in plaats van de landingsvaartuigen en vier artilleriestellingen verstomden, toen ze zonder munitie kwamen te zitten. Aldus een van de conclusies van Paul Crucq in 'Walcheren 1943-1944'. De schrijver breekt in zijn boek een lans voor degenen die het fotoverkennings- werk verrichtten. Hij constateert dat in de regel de piloten van jachtvliegtuigen en de bemanningen van de bommenwer pers sterker tot de verbeelding spreken dan de piloten van de fotoverkennings vliegtuigen. Ze hebben echter zeer be langrijk werk verricht en verdienen daar voor de erkenning die hen toekomt. Om luchtaanvallen te kunnen plannen en uitvoeren, was het voor de legerleiding en de bemanning van bommenwerpers noodzakelijk gedetailleerde informatie te hebben van de te bombarderen doelen en hun ligging. Er werden vanuit speciale fotoverkenningsvliegtuigen opnamen ge maakt voorafgaande aan de bombarde menten, om voor de bommenwerpers de doelen te kunnen bepalen. Maar ook tij dens en na de acties werd er gefotogra feerd. Deze foto's dienden om het resul taat van de aanval in beeld te brengen en nieuwe bombardementen voor te berei den. Honderdduizenden van deze foto's wor den in Engeland en Amerika nog steeds in archieven bewaard. Historicus Paul Crucq uit Middelburg is door dit mate- ■B Fotoverkenning bombardementen •Alone above all' riaal gefascineerd geraakt en het resul taat van zijn speurwerk legde hij vast in 'Walcheren 1943-1944, fotoverkenning en bombardementen'. De auteur legt daarin uit hoe en waarom de foto's wer den gemaakt en beschrijft vervolgens chronologisch de luchtstrijd om Walcheren in het brede kader van de Ge allieerde strategie. Om Walcheren in te nemen werd Opera tie Infatuate uitgevoerd. Deze was on derdeel van het plan om de Schelde- mond vrij te maken, waardoor de haven van Antwerpen in gebruik kon worden genomen voor de bevoorrading van de legers die oprukten in de richting van Duitsland. Het boek is rijk geïllustreerd met luchtfoto's en op een extra groot formaat, om ze goed tot hun recht te doen komen. Van iedere stad en elk dorp op Walcheren is tenminste één foto op genomen en ook wordt in beeld ge bracht de gehele kustlijn van het eiland, dat met de vele bunkers en andere verdedigingswerken door de Duitsers in een fort was veranderd. Daarnaast zijn er ook foto's te zien, die schuin naar bene den zijn genomen, zoals een aantal op namen van de Sloedam, waarop de vele bomkraters goed te zien zijn. Tot slot doen in 'Walcheren 1943-1944' piloten en andere bemanningsleden persoonlijk verslag van luchtgevechten, foto verkenningsvluchten en bombardemen ten. Ons Zeeland op cd-rom Ad Weststrate, die eerder een cd-rom uit gaf met enkele duizenden ansichten van vooroorlogs Zeeland, is samensteller van een nieuwe cd-rom: Ons Zeeland 1927 (De Koperen Tuin, ƒ24,90), met bijna duizend foto's en zo'n vijfhonderd pagina's tekst van het gelijknamige tijdschrift Ons Zee land. Nu '1927' is uitgekomen, werkt Ad Weststrate aan de volgende jaargang, '1928'. Levendig is het beeldmateriaal, zo als van de plek in Yerseke waar de moord op een vader van tien kinderen plaatsvond en de indrukwekkende begrafenisstoet in het dorp, de bruiloft en de 71-jarige Pieter Schout en de 79-jarige Pieternella van de Broek uit Koudekerke, de brand in de Zierikzeese sigarenfabriek Borneo. Het zijn enkele nieuwsfeiten uit het jaar 1927. Ook legde de fotograaf van Ons Zeeland vast, dat er in Bath een haai was aange spoeld en in Sluis was hij getuige van de ingebruikname van de nieuwe katholieke kerk. Hij bezocht bekende plekjes in de steden en dorpen om ze op de gevoelige plaat vast te leggen, zoals de kerk en het stadhuis van Veere en de abdij van Middel burg. Maar hij fotografeerde ook schilder achtige achterafstraatjes. Hij bracht het suikerzoete villa-complex Zorgvliet in Ellewoutsdijk in beeld en de 's avonds ver lichte Gentsepoort in Hulst. In Middelburg zag hij hoe er in het dok werd gewerkt aan De Ruyter, waarvan de masten hoog boven de huizen uitstaken. De meeste opnamen zijn veel levendiger dan oude ansichten, omdat het dagelijks leven in beeld is gebracht, en de reporta ges zijn natuurlijk ook interessant. Er werd in 1927 blijkbaar volop gewerkt aan we gen, dijken en bruggen, zoals bij voorbeeld de bouw van de Thoolse brug over de Een dracht. Er werd geheid om de fundering van de brug aan te leggen, maar er moes ten ook huizen voor worden gesloopt en tegelijkertijd werd er riolering aangelegd. Bij de foto's staat geschreven: "Het oude Tholen ondergaat wel een algeheele verbe tering." Het is bij elkaar slechts een kleine greep uit de vele reportages in de jaargang 1927 van Ons Zeeland.

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 39