In dit nummer: Zeeuws Tijdschrift 47/5 z Redactie Peter van Houte, Karen Kroese, Ali Pankow, Gerdi Preger, Paul van der Velde (hoofdredacteur), Antoinette Verbrugge, Francisca van Vloten, Dick van der Wouw Bestuur W.T. van Gelder (voorzitter), G.C.L.M. de Kok (vice-voorzitter), A.J. de Visser (secretaris), T. de Jonge (penningmeester), P. Berrevoets, C.F. Bos, A.L. Oosthoek Abonnementen Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt 6x per jaar. De abonnementsprijs bedraagt 60,- franco per post. Men abonneert zich voor een gehele jaargang. Opzegging dient schriftelijk te geschieden een maand voor het einde van het lopende jaar. Adressen Redactie: Zeeuws Tijdschrift, Postbus 503, 4330 AM Middelburg. Bestuur/Administratie: Stichting Zeeuws Tijdschrift, t.a.v. A.J. de Visser, Postbus 330, 4330 AH Middelburg. Tel. 0118-631494. Druk Vink Offset Axel Vormgeving/lay-out Studio Beckers/van der Kooij, Oud-Vossemeer Ontwerp: Inge van der Kooij Subsidiegever Provincie Zeeland Adverteerders ABN-AMRO, Koninklijke Zeelandia, Zeeland Seaports, Dow Benelux N.V., Boekhandel Fanoy, Boekhandel en Uitgeverij De Koperen Tuin, Juweliersbedrijf Fabery De Jonge, Verbrugge International b.v. ISSN 0166-5154 1997- Zeeuws Tijdschrift Foto omslag: Inge van der Kooij Peter van Houte Het Zeeuwse Venster op de Wereld 5 Ben Groenendijk, Rob van Hoek en Hans Laroes geven hun kijk op de Zeeuwse omroep. Faroes raadt de programmamakers aan vooral eigenwijs in hun keuze te zijn en een kritische afstand tot de provincie te houden. Gerdi Preger Euregio TV is nu haalbare zaak 12 Zeeland was tot voor kort niet in beeld. Nu is onze provincie twee tv-zenders rijk. Zal er een felle concurrentiestrijd losbarsten tussen Omroep Zeeland en Euregio TV? Gerdi Preger Spraakmakend: Nell Ginjaar-Maas 13 De voormalig staatsecretaris van onderwijs Nell Ginjaar, die na haar pensionering eigenhandig een droomhuis in Zeeland bouwde, zit allesbehalve stil. Praatpaal van de directeur van Omroep Zeeland; voorzitter van het bestuur van de Hoge school Zeeland en het Curatorium van het Roosevelt Studiecentrum en oma. Hans Verhagen De Wijsheid van het Bloed 18 Dacht de van oorsprong Zeeuwse dichter Hans Verhagen aan Zeeland toen hij de volgende strofen schreef? "Van daar dat men hier denkt in segmenten, men ziet geen verband. Men stottert. Durft de straat niet op. Op steeds meer plekken blijft het deze zomer donker." Victor Enthoven De Donderende Draak en de Vlegel 19 Heeft Zeeland ontwikkelingsgeld nodig? Onlangs ontving de stichting Zeeuwse Vlegel 100.000 dollar ontwikkelingsgeld van Bhutan. Minister Jan Pronk schrok: "Dit kan een verkeerde indruk wekken." André van der Veeke De Erfenis van een Schilder 22 Van der Veeke ging naar de crematie van een Terneuzens schilder en vond achter een verwaarloosde broeikas een schilderij dat hij niet voor een Mondriaan zou willen ruilen. Francisca van Vloten Zo licht als een Vlinder 25 James McNeill Whistier was een begenadigd 19e eeuws Engels kunstenaar. In 1900 verbleef hij een week in Zeeland en daaraan danken wij juweeltjes, zoals zijn Sunday at Domburg. Peter van Houte De Fotograaf van Zeeland: Wim Riemens 29 ledereen scheen hem te kennen: de posthuum gelauwerde fotograaf van Zeeland Wim Riemens. Tout Zeeland liep uit voor de manifestaties rond zijn persoon. Was hij zelf aanwezig geweest, als hij dat gekund had? Ingrid Russel Wat in de grond zit, zit daar goed 31 Russel interviewde Ellen Vreenegoor, rijksarcheologe van Zeeland en Noord- Brabant. Ze pleit voor een Zeeuws Historisch Huis dat onderdak moet bieden aan het Depot voor Bodemvondsten, de Monumentenzorg en een museumconsulent. Dirk Haanman MijnheerZ. en het monster van de Oosterschelde 34 Dirk Haanman trad in de voetsporen van ons eigen monservan Loch Ness. Jan Bruijns Signalementen 36 Onder het motto 'stap eens een bejaardentehuis binnen, dan leer je de streek geschiedenis pas echt kennen, schreef de journalist Kees Slager het geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek: Sakke de zee-ratte. Verder: Zeeland en Zuid-Holland en Ons Zeeland 1927. Monique van Hootegem Culturele Berichten 38 Varkens aan de macht! Animal Farm van George Orwell blijft onverminderd actu eel. De toneelgroep Northern Stage voert het in de Stadschouwburg van Middelburg op. "Hardly dare to say it, but it is as good as the book", schreef The Guardian. 2 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 4