Podium voor uitgesproken meningen ZHet zal de lezers inmiddels wel opgevallen zijn dat in de afgelopen twee jaar de redac- tionele formule van dit tijdschrift in een meer journalistieke richting is bijgesteld. Voorheen werd het tijdschrift volgeschreven f door auteurs die door de redactie waren aangezocht of door auteurs die zelf artikelen aanboden. Op een paar uitzonderingen na schreven de redactiele den weinig artikelen. Deze situatie vloeide gedeeltelijk voort uit het gegeven dat het moeilijk was (free-lance) journalisten aan het tijdschrift te binden. Pas sinds twee jaar is daar verandering in gekomen en is de redactie weer een schrijvende geworden. Ook in de begintijd van het tijdschrift, in de jaren vijftig, was er een vergelijkba re situatie maar toen waren de redactieleden-auteurs niet zozeer journalisten als wel invloedrijke actoren in die Zeeuwse samenleving zelf. Ik denk hierbij aan Dr M.C. Verburg die in zijn veertigjarig redactielidmaat schap een kleine honderd artikelen op zijn naam bracht. Het streven naar een grotere maatschappelijke in bedding van het tijdschrift staat in de komende jaren duidelijk voorop. Dat uit zich door voor Zeeland rele vante actuele onderwerpen te belichten zoals het toe risme in het dubbelnummer van dit jaar. Het Zeeuws Tijd schrift kan natuurlijk nooit zo actueel zijn als de krant, de radio of de televisie. Daar staat tegenover dat de vluchtige aard van deze media weinig ruimte biedt voor achtergrond en reflectie. De redactie is van mening dat daaraan zeker behoefte bestaat in Zeeland. Of zoals de redacteur Peter van Houte het bij de overhandiging van het Kanaalzonenummer tijdens de opening van het nieuwe stadskantoor in Terneuzen in september namens de redactie uitdrukte: "Het Zeeuws Tijdschrift nieuwe stijl wil proberen in die behoefte aan achtergrond te vol doen. Het wil een podium zijn voor uitgesproken me ningen, voor de drijfveren en gedachten erachter en vooral ook voor visies op de toekomst van deze bijzon dere provincie." Op deze wijze zal het tijdschrift spraak makender worden en hoopt de redactie een groter le zerspubliek aan te spreken. In de ontwerp cultuurnota van de provincie Boven het Maaiveld is zo'n lezerspubliek een van de voorwaarden om de steun van de provincie ook na 2000 te behouden. In elk nummer zullen drie tot vijf artikelen om een bepaald thema gegroepeerd worden zoals nu om radio en televisie in Zeeland. Daarnaast is er in elk nummer plaats voor artikelen over andere onderwerpen met be trekking tot Zeeland en blijven de vaste rubrieken in al dan niet aangepaste vorm gehandhaafd. Korte beschrij vingen van artikelen zullen voortaan niet meer in het redactionele voorwoord te vinden zijn maar in de meer uitgebreide inhoudsopgave. Het voorwoord zal in de toekomst algemene beschouwingen over ontwikke lingen in Zeeland bevatten. Ook zal het tijdschrift even als in het verleden andere organisaties, instellingen en bedrijven de mogelijkheid bieden een katern in het tijd schrift te nemen zoals dit jaar met het katern over het Zeeuws Museum gebeurd is. Deze heroriëntatie van het Zeeuws Tijdschrift is onder andere gebaseerd op het lezersonderzoek dat eind vo rig jaar is gehouden. De meeste kritiek van de lezers richtte zich op de vormgeving van het tijdschrift. De re dactie was evenwel van mening dat eerst het inhoudelij ke aspect van het tijdschrift aangepakt moest worden alvorens tot een nieuwe vormgeving over te gaan. Met ingang van dit nummer zal Inge van der Kooij, een Zeeuwse vormgeefster die haar sporen ruimschoots ver diend heeft, ons tijdschrift vormgeven. Gekozen is voor een ruimere opmaak. Van der Kooij tekent zowel voor de nieuwe omslag als het logo van het Zeeuws Tijdschrift, die mede de herkenbaarheid van het tijdschrift moeten verhogen. Het tijdschrift zal voortaan op de gloed nieuwe persen van Vink Offset in Axel worden gedrukt, die borg staan voor een sterk verbeterde afdrukkwali- teit. Er zal ook naar gestreefd worden kleurenkaternen op te nemen. De kleurenadvertenties op de binnenkant van de omslag zijn daar de voorboden van. De verdere professionalisering van het tijdschrift loopt parallei met een stroomlijning van het bestuur. Terwijl dit vroeger minimaal vijftien leden telde, is het huidige bestuur uit zeven leden samengesteld. Vanaf deze plek wil ik namens de redactie mevrouw A.F. van de Zande danken voor de waardevolle bijdragen die zij in de afgelopen zes jaar aan het tijdschrift heeft gele verd. Zij wordt opgevolgd door mevrouw P. Berrevoets die wij veel succes wensen bij de uitoefening van haar bestuursfunctie. Tot slot vragen wij uw begrip voor de enigszins ver traagde verschijningsdatum van dit nummer en het vol gende, dat begin januari zal uitkomen. Daarna zal het tijdschrift weer regelmatig verschijnen. Paul van der Velde Zeeuws Tijdschrift 3

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 5