VENSTER op de WERELD Het Zeeuwse Een ander publiek aanboren ZEELAND? PALpius 16:9 Ben Groenendijk (44), directeur/hoofdredacteur van Radio Rijnmond: PETER VAN HOUTE Nu eens niet als laatste, zoals bij de radio het geval was, heeft Zeeland kennis kunnen maken met re gionale televisie. Uitgerekend op de eerste dag van de maand van de radio (oktober) ging Omroep Zee land Televisie van start, in goed gezelschap van de regionale omroepen in Flevoland en Gelderland en kort daarvoor voorgegaan door Brabant en Limburg. Ook nu weer was er in Zeeland een dis cussie aan voorafgegaan die vooral over centen en zenders ging. Hadden de Zeeuwen er wel een extra tientje kijk- en luistergeld voor over en kon iedereen die zender dan ook op tijd ontvangen? Over nut en noodzaak, mogelijkheden en kansen, inhoud en functie van het nieuwe medium is (nog) niet écht veel van gedachten gewisseld. Een aanzet, door drie mensen uit het vak, van bin nen en buiten de provincie. Tot 1 april van dit jaar was hij directeur/secretaris van ROOS (Regionale Omroep Overleg en Samenwerking) en in die functie nauw betrokken bij de totstandkoming van regionale televisie in het algemeen en dus ook bij die in Zeeland. "Nog sterker dan bij radio het geval was heeft Zeeland het ontstaan van regio-tv te danken aan de landelijke ontwikkelingen. Aan het feit dat er op natio naal niveau een beslissing is genomen over financiering en aanvullende financiering. Toen die kogel door de kerk was ontstond er pas perpectief voor regio-tv in Zeeland. In andere provincies ligt dat genuanceerder." Regio-tv kwam beslist niet uit de provincie voort, bena drukt hij. "In het Noorden was de wil om tot een eigen tv te komen veel sterker. Misschien heeft dat wel iets te maken met de Zeeuwse houding van: eerst de kat uit de boom kijken. Drenthe, Groningen, Friesland en Overijs sel zijn de initiatiefnemers geweest, daar ontstond regio-tv al op een moment dat een landelijke regeling voor financiering helemaal nog niet rond was." Dat zegt volgens hem iets over het draagvlak. "In die provincie heeft men maar drie woorden nodig om het besef te laten doordringen: we hebben radio dan moet er Zeeuws Tijdschrift 5

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 7