wijze. Als radio- of dagbladmensen tv gaan maken moet je voorkomen dat ze in hun eigen taal blijven denken. Er is dus een groot verschil, maar het valt natuurlijk altijd te leren." Regionale televisie moet als het even kan geen radio meteen plaatje worden, waar het nu nog wei- eens op lijkt. Dat vindt hij ook. "Natuurlijk moetje zo veel mogelijk gebruik maken van alle middelen die het medium televisie heeft. Maar soms zal dat om allerlei redenen toch niet echt lukken en dat is dan niet erg want dan nog vervult het een functie, aanvullend op de radio. Met je radiostation bereik je immers niet ieder een, want televisie is toch het belangrijkste medium. Een eigen tv-station zorgt dus voor een extra stuk pu bliek. Veel mensen zijn ontwend om de radio aan te zet ten, maar kijken wél tv op een bepaald tijdstip. NOVA is eigenlijk ook vaak radio met plaatjes en toch kijkt ieder een er rond half elf naar." Nieuw publiek Televisie kan op zijn beurt trouwens ook het draagvlak van de radio vergroten. Dat lijkt merkwaardig maar de ervaring in Overijssel heeft dat inmiddels geleerd. Het is een troost voor radiomakers die de komst van televisie met een zekere scepsis hebben aangezien. Volgens Groenendijk was er ook bij Radio Oost sprake van een ware schrikreactie van de radiomedewerkers, ten on rechte zo bleek achteraf. "De komst van TV-Oost heeft ervoor gezorgd dat de radiocijfers omhoog zijn gegaan. Dat heeft vermoedelijk te maken met imagoversterking, veel promotie voor radio op tv. De cijfers van de televi sie in Overijssel zijn niet fantastisch." Het belang van re gionale tv ligt volgens hem ook in het feit dat het me dium een ander publiek kan aanboren. "Met televisie be reik je een nieuw publiek, dat overdag geen gelegen heid heeft om te luisteren bijvoorbeeld en misschien ook wel meer jongeren. Die luisteren niet naar de regio nale radio omdat ze minder dan ouderen geïnteresseerd zijn in wat er in hun leefomgeving gebeurt én omdat radio voor jongeren een beetje ouderwets medium is, behalve dan die muziekfabriek. Ze zijn er niet mee opgegroeid, ze denken in beelden. Radio als infor matiemedium bestaat niet voor hen; televisie wél, daar zijn ze mee opgegroeid. Met regiotv heb je dus op z'n minst grotere kansen om jongeren te bereiken want je spreekt ze nu aan in een taal die ze kennen. Dat is dan in ieder geval één drempel minder, blijft te overwinnen de aandacht voor hun directe leefomgeving." Kernfunctie De hoofdredacteur van Radio Rijnmond waarschuwt voor al te hooggespannen verwachtingen van het nieu we medium in de regio. De kern van regionale televisie is en blijft, volgens hem waar nu mee begonnen is: nieuws. 'In de toekomst zou je er naar moeten streven om actueler te worden, door de dag heen verversingen van het nieuws, updaten dus. Een beetje het radiosys teem waar je regelmatig het (nieuwste) nieuws brengt. Die nieuwsfunctie zou moeten worden uitgebouwd, daar moet alle prioriteit liggen, daar ligt ook je legitima tie.' Maar hij hóópt wel op meer. 'Datje op termijn een podium voor de regio wordt, wat radio al is en waar je met tv iets aan kunt toevoegen. Een podium waarin zich het cultureel en maatschappelijk leven in de provincie weerspiegelt in de vorm van artistieke dingen, discussie en debat. Waar het venster op de (regionale) wereld in alle opzichten tot z'n recht komt.' Een tekenfilm voor kinderen, een regionale kookru- briek? 'Géén kernfunctie', zegt hij beslist, net zo min als de programmering tussen 9 en 12 op veel regioradio's. "Dat zijn goed beluisterde programma's die geen kern functie vervullen maar wél een regionale kleur aan je zender geven. Het is een bindmiddel voor je station en als zodanig wel nuttig. Daar waar je ook op televisie er naar streeft om van consultatiemedium -wat het op dit moment is- te groeien naar een medium dat een eigen publiek vasthoudt aan één net dat een regionale geur heeft, kun je zulke elementen wel opnemen. Maar dan moetje het wel erg goed regionaal maken en vooral niet zeggen datje daarvoor bent opgericht, want dat is niet zo!" Volwaardige zender? Hij spreekt over een een belangrijk dilemma in de ont wikkeling van de regionale televisie: het moment waar op de omslag wordt gemaakt van consultatiemedium naar een volwaardige zender, een regionaal kanaal. "En de vraag óf je dat wel wilt. Nu brengen we nieuws tus sen zes en zeven uur 's avonds, herhalen dat nog een paar keer want we weten dat de kijker zapt en ook graag 's avonds naar andere dingen kijkt. Dat appél doen we nu. De vraag is of we in staat zijn een avond neer te zetten. Dat we durven te zeggen: dat nieuws om zes uur komt niet meer terug. Als u dat heeft gemist is dat jammer, later hebben we mischien een nieuw jour naal of een ander programma. Dat is een kantelpunt; de Zeeuws Tijdschrift 1

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 9