Figuur 3 Bevolkingsontwikkeling sub-regio's in Zeeland wereldoorlog relatief hoge geboortecijfers heeft ge kend. De babyboom en wat daarna kwam heeft er met andere woorden voor gezorgd dat Nederland in Europa een relatief jonge bevolking heeft. Daar gaat wel snel verandering in komen omdat we in Nederland nu 'met z'n allen ineens oud worden'. Wat voor Nederland bin nen Europa geldt, geldt omgekeerd voor Zeeland bin nen Nederland. Zeeland was voor Nederland de kraam kamer van de vergrijzing. Maar de overige provincies halen Zeeland nu snel in. Uitkomsten De meest recente provinciale prognose geeft aan dat de bevolking van Zeeland nog zal toenemen, maar onge veer vanaf 2020 zal gaan teruglopen. Er zijn dan 385.000 inwoners in Zeeland, waarvan een kwart ouder is dan 65 jaar en bijna de helft ouder is dan 50 jaar. Dit betekent dat er niet alleen een groot aandeel 'post-ac- tieven' zullen zijn, maar ook dat het aandeel oudere werkenden een groot deel van de beroepsbevolking zal gaan uitmaken. Er zal dus veel gedaan moeten worden om ouderen ook aan het werk te houden (bijvoorbeeld door arbeidsplaatsen geschikter te maken voor oude ren, maar ook ouderen hun kennis en vaardigheden be- Figuur 4 Leeftijdsverdeling bevolking Schouwen-Duiveland ter laten benutten). Stagnatie van de bevolkingsgroei is niet nieuw voor Zeeland. In de 80er jaren bleef de omvang van de bevol king steken rond de 355.000 Men meende zelfs al reke ning te moeten gaan houden met een daling. In de be langstelling stond vooral mogelijke ongunstige effecten van bevolkingsdaling op het voorzieningenniveau in de provincie. In december 1988 verscheen een nota 'strate gische toekomstverkenning Zeeland'. Een van de voor gestelde strategieën was om Zeeland aantrekkelijker te maken voor ouderen. Zeeland als rusthuis schreef men in de pers. Of positiever: 'Zeeland een ouderenparadijs'. Opmerkelijk genoeg is de stagnatie van de bevol kingsgroei begin 90er jaren weer omgezet in een stij ging. Voor een deel heeft dit zeker met de instroom van ouderen te maken: de rentenier in Zeeland. Veel groter is echter de instroom vanuit het buitenland geweest en dan vooral gezinnen met kinderen. Op dit moment is het beleid van de provincie erop gericht, zoals ze zegt in het ontwerp streekplan, om de groeitendens in de bevolkingsontwikkeling vast te houden en te versterken. Wanneer beleidsuitgangspunt is de groei van de bevol king te bevorderen, dan kan men het landelijke sprei- dingsbeleid van asielzoekers voor Zeeland als een zegen beschouwen. Wanneer we kijken naar de drie regio's van Zeeland, 1995 2025 8 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 10