Figuur 5 Leeftijdsverdeling bevolking West Zeeuws-Vlaanderen 1995 2025 dan zien we dat de verwachte groei van de bevolking feitelijk geheel terecht komt in de Oosterschelderegio (figuur 2). Walcheren blijft volgens de prognose redelijk stabiel en Zeeuws-Vlaanderen moet na het jaar 2000 al rekening houden met een krimpende bevolking. Schouwen-Duiveland en West Zeeuws-Vlaanderen Een interessante vergelijking kan gemaakt worden tus sen twee sub-regio's van Zeeland (figuur 3). In Schou wen-Duiveland leven in 1997 ongeveer 32.000 mensen en dat zullen er in 2025 bijna 35.000 zijn. De komende 20 jaren wordt daar nog een bevolkingstoename ver wacht. Ongeveer in 2020 slaat dat om in een daling. West Zeeuws-Vlaanderen zal al in de eerstkomende ja ren en daarna ook te maken krijgen met een drastische bevolkingsdaling. Nu leven er nog ruim 24.000 mensen. In 2025 is dat aantal gedaald tot 20.000. Wanneer we alleen kijken naar de ontwikkeling in de totale bevolkingsomvang in de twee sub-regio's, dan zien we duidelijk tegengestelde bewegingen. Wat betreft de ontwikkeling in de leeftijdsverdeling in de twee regio's zien we echter een ontwikkeling die juist veel gelijkenissen vertoont (figuur 4, figuur 5). In beide sub-regio's die nu al behoorlijk vergrijsd zijn, zal in 2025 geen sprake meer zijn van een 'bevolkingspirami de', ook niet van een 'bevolkingskolom' zoals die voor Nederland in 2025 zal ontstaan. Beide sub-regio's zijn dan duidelijk 'topzwaar' geworden. De bevolkingsontwikkelingen in de twee regio's wat betreft leeftijdsverdeling kunnen verder verduidelijkt worden door te kijken naar de demografische druk (fi guur 6). De demografische druk is een maat voor de af hankelijkheidsgraad in een samenleving. Het zegt iets over de relatie tussen het aantal jongeren en ouderen en het aantal productieven. Omdat ouderen maatschap pelijk een grotere kostenpost vormen dan jongeren is met name de 'grijze druk' van belang voor het econo misch draagvlak in een regio. En wat dat betreft zien we wel een verschil tussen West Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland. In Schouwen-Duiveland wordt een daling van de groene druk voorspeld, In West Zeeuws-Vlaanderen blijft die stabiel de komende 25 jaar. In Schouwen-Duiveland stijgt de grijze druk continu tot 2025. In West Zeeuws- Vlaanderen is pas vanaf 2010 sprake van toename van de grijze druk. In het jaar 2010 stormt de baby-boom generatie de gelederen van de 65-plussers binnen. Vanaf Figuur 6 Ontwikkeling in demografische druk Zeeuws Tijdschrift 9

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 11