Vlissingen 2010 Bruisend als de branding of gaat de stad naar de haaien Het Scheldeterrein, gezien vanaf de -groene- dijk bij het Oranjebolwerk, Foto: Marjan van den Bos. Stadskoers 2010. Onder dat motto lanceerde het gemeentebestuur van Vlissingen dit najaar een of fensief. Het idee was weliswaar geleend van ande ren, maar daarom niet minder de moeite waard. Om de lijnen uit te zetten voor de toekomst orga niseerde het gemeentebestuur een groots opgezet symposium voor deskundigen en een inspraakdag voor burgers. Hoe vergaat het Vlissingen in de vol gende eeuw, hoe moet het er uitzien in pakweg 2010? Een woonstad of toch meer een werkstad? Koopstad of toch vooral toeristenstad? Of misschien wel conferentie- en recreatiestad? Zegt u 't maar. Ideeën te over, maar hoe geef je ze vorm? Ir. Evert de longh (Vlissingen, 1948) en ir. Marjan van den Bos (Goes 1951) denken er al geruime tijd over na. Zij ontwikkelden een aanpak die ook in Vlissingen zou kunnen worden toegepast. Slopen is niet al tijd dé oplossing, herbestemmen loont wel dege lijk, is de grondgedachte. PETER VAN HOUTE Dat Vlissingen een toekomst heeft, staat voor de inge nieurs vast. Daarvoor zijn ze ook persoonlijk te zeer verknocht aan de stad. Maar of Vlissingen in de volgen de eeuw nog zelfstandig is, vragen ze zich af. De toe komst van Vlissingen moet volgens hen dan ook veel meer gezien worden in samenhang met de toekomst van Middelburg (waarmee tenslotte al een stadsgewest is gevormd) en die van Walcheren. Het symposium in november in Vlissingen hebben ze zeker zinnig gevon den maar eigenlijk had het verder moeten gaan. Vlissin gen 2010 is óók Walcheren 2010 en eigenlijk ook Zee land 2010, vinden ze. 'Bij het plannen maken voor de toekomst van Vlissingen moetje naar het grote verband kijken. Het gaat om de samenhang. Vlissingen is een essentieel onderdeel van Walcheren en dat is op zijn beurt weer een belangrijk onderdeel van Zeeland. Er dienen zich binnenkort vrijwel tegelijkertijd een aantal zaken aan: -de komst van de WOV, het verdwijnen van de veren, verdergaande gemeentelijke herindeling, verplaatsing van de werf van De Schelde-, die vragen om een stevige aanpak. Je moet op een andere manier naar de provincie kijken en het niet meer -zoals vroe ger- zien als een eilandenrijk. En je zult nu -in samen hang- actie moeten ondernemen, want het komt echt niet vanzelf.' Scheldeterrein is essentieel Van den Bos en de longh vormen samen een ingenieurs associatie (gevestigd in Gorinehem) die zich toelegt op de herbestemming van karakteristieke gebouwen en beeldbepalende stads- en landgebieden. Zoals het Zeeuws Tijdschrift 13

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 15