Volgens gegevens van Stichting Bio- logica (organisatie voor biologische landbouw en handel) wordt er in Ne derland zo'n 15.000 hectare grond milieuvriendelijk verbouwd. Dat is een schijntje (0,7 procent) van het totale landbouwareaal. Vergeleken bij buurlanden blijft Ne derland ver achter. Oostenrijk is kop loper met 12,5 procent, gevolgd door Zwitserland (5,6 procent) en Zweden (3,4 procent). De Nederlandse overheid heeft in 1996 tot het jaar 2000 een bedrag van 60 miljoen gulden gereserveerd om de biologische landbouw te be vorderen. 70 procent van de supermarkten heeft het basispakket van biologische producten in huis: aardappelen, uien, wortel en zuurkool. Een dezer dagen verschijnt een rap port van wetenschappers van de Rijksuniversiteit Leiden naar aanlei ding van de jongste landbouwgege- vens van het Centraal bureau voor de statistiek (CBS). Uit dit rapport blijkt dat bijna alle boeren nog te veel gif over hun gewassen spuiten. Vooral meren en sloten zijn hiervan de klos. De boer oogst wat de klant op zijn bordje wil. Met andere woorden: hoe groter de vraag naar biologische pro ducten des te beter dat is voor het milieu. Want hoe meer onbespoten producten er verkocht worden, hoe meer boeren zullen overschakelen naar biologische landbouw. Ook al is er nog geen 100 procent wetenschappelijk bewijs, er zijn wel allerlei onderzoeken die in de rich ting wijzen dat biologische groenten gezonder zijn dan niet biologische groenten. Het eten van veel groente en fruit kan de kans op kanker be perken. De natuurvoedingswinkel biedt in de winter (onder andere) veel groene groente aan. Soms zijn mensen bezorgd dat ze door veel van die groene groente te eten een overdosis aan nitraat bin nen krijgen. Maar dat valt nu juist bij onbespoten groente enorm mee omdat daar veel minder nitraat in zit dan in groente die gekweekt is met behulp van kunstmest en kunstlicht. ren, hoestsiroop en glühwein. Een kleine hoeveelheid producten wordt ter plekke verkocht. Na een rondlei ding en tocht langs de geurige en kleurrijke velden geef ik mezelf een flesje geneeskrachtige (weerstandverbete- rende) echinacea cadeau. Regeren is vooruit zien: nü schijnt de zon volop maar tegen de tijd dat dit Zeeuws Tijdschrift verschijnt, is het guur weer. Daarom sla ik ook alvast een hoestelixir in. Vereniging- bundelt krachten Zowel de Zeeuwse Knoop als Marleen Kruiden zijn aan gesloten bij de Vereniging voor Biologische Boeren in Zeeland (VBBZ). Hans Quist, uit het Zeeuwsvlaamse IJzendijke, is één van de leden en initiatiefnemers van de VBBZ. Hij begon ooit als 'gangbare' boer. Van de omschakeling van gang baar naar biologisch boeren heeft hij geen spijt: 'Dat spuiten begon geweldig tegen te staan. Je bent eigenlijk constant in strijd mét. Voortdurend aan het vechten te gen iets dat weg moet. Zoals ik nu werk is plezieriger.' In je eentje pionieren is niet alles en zo ontstond het idee om de krachten te bundelen in een stichting. De leden van de VBBZ komen geregeld samen om elkaar met raad en daad bij te staan. De vragen van afnemers worden geïnventariseerd zodat er doelgericht en effi ciënt kan worden gewerkt. Ook bij het aanvragen van subsidies is de verenigingsvorm een goede want die zorgt voor een steviger positie. De VBBZ geeft boven dien gerichte informatie aan de (potentiële) klant. Van groot belang want een goed geïnformeerde en betrok ken klant zorgt immers voor een gegarandeerde afna me. En voor een mogelijke daling van de prijs van het product. Nuttige adressen Stichting Biologica, Postbus 12048,3501 AA Utrecht. Telefoon 030. 2300 713. Marleen Kruiden, Oude Zeedijk 31,4571 PP Axel. TelefoonYfax 0114.650 714. Openingstijden: verschillende verwerkte producten zijn door de week en op zaterdag te koop. Groepsexcursies zijn bij beide bedrijven mogelijk na het maken van een afspraak. De Zeeuwse Knoop: verkoop van de azijnen op werkdagen van 10 tot 17 uur. Vanaf juni tot oktober kunt u op het land van de Zeeuwse Knoop (voor een schappelijke prijs) zelf een boeket biologisch geteelde bloemen plukken. Oude Zeedijk 31 te Axel (dezelfde ingang als Marleen Kruiden). Telefoon/fax 0115.431 871. Het informatiecentrum van de VBBZ is telefonisch te bereiken: 0117. 401331. Adres: Molentje 4, 4515 RE IJzendijke. Contactper soon is Hans Quist. Bel vantevoren even als u met een groep wilt komen. In het centrum is onder andere informatie te vinden van de verschillende aangesloten bedrijven. Hans Quist organiseert in juli en augustus elke dinsdagavond om 19 een anderhalf uur du rende rondleiding op zijn (eigen) bedrijf. Met vragen over (biologische) voeding (bijvoorbeeld baby-en peutervoeding of adviezen bij een allergie voor bepaalde voe dingsstoffen) kunt u terecht bij de speciale voedingstelefoonlijn van Voedingsinstituut Dünamis: 0343.533 456, bereikbaar op maandag, woensdag en vrijdag van 10 tot 13 uur. Adres: Postbus 158, 3970 AD Driebergen. 20 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 22