met de waterschapsverkiezingen in de districten: Tho- len, Schouwen-Duiveland, Zuid-Beveland en Walcheren/ Noord-Beveland, die alle behoren tot het Waterschap Zeeuwse Eilanden, per 1 januari 1996 ontstaan uit een fusie van vijf kleinere waterschapsorganisaties. Zeven ton Het worden de eerste verkiezingen voor het Water schap Zeeuwse Eilanden en het is de bedoeling, dat het goed gaat gebeuren. Er is een bedrag van ruim 700.000 gulden voor uitgetrokken en een speciale verkiezings werkgroep is al meer dan een jaar in touw met de voor bereidingen. Er moeten 180 stembureaus worden ingericht en bemand. Daar worden zeshonderd mensen voor inge schakeld: medewerkers van het waterschap, aangevuld met vrijwilligers. Ze worden op aparte avonden geïn strueerd. Er mag immers niks mis gaan, daarvoor zit er teveel geld en werk aan vast. De datum van 4 maart is niet willekeurig gekozen. Ze valt samen met de gemeenteraadsverkiezingen in den lande. Op veel plaatsen in Zeeland echter worden er dit keer geen gemeenteraadsverkiezingen gehouden als gevolg van de gemeentelijke herindelingen, die vo rig jaar werden doorgevoerd. Waterschapsverkiezingen zijn ook heel anders dan verkiezingen voor gemeenteraad of Tweede Kamer. In de eerste plaats kies je niet voor een partij, maar heel duidelijk voor een persoon. „Het waterschap is een a- politieke organisatie," laat communicatiemedewerkster Mariette van Gorkum in alle toonaarden weten. De ont wikkeling in de praktijk staat daar wat haaks op, im mers milieufederatie en boerenorganisaties schuiven heel duidelijk hun kandidaten naar voren. „Maar dan nog nemen ze op persoonlijke titel aan de verkiezingen deel en niet namens die organisatie," benadrukt Van Gorkum 'Kies Persoonlijk' dus, zoals ook in de eerste verkie zingskrant wordt aangegeven. Kandidaten, die zich ver kiesbaar willen stellen moeten aangeven voor welke ca tegorie. Het waterschap onderscheid er vier: - Onbebouwd (bijvoorbeeld eigenaren van landbouw grond of natuurgebieden) - Bebouwd (bijvoorbeeld huiseigenaren) - Bedrijfsgebouwd (mensen, die fabrieken en/of kanto ren in gebruik hebben) - Ingezetenen (de inwoners van het waterschapsgebied) De inwoners moeten betalen voor die taken van het wa terschap, waar ze ook werkelijk belang bij hebben. Er zijn twee soorten aanslagen: de omslag en de verontrei nigingsheffing. Als ingezetene heb je er belang bij dat de zeeweringen - de dijken en de duinen bijvoorbeeld, goed onderhouden blijven, dat al het afvalwater goed gezuiverd wordt voordat het op het open water wordt geloosd en de wegen in de polder functioneel zijn en goed onderhouden worden. Op de acceptgiro, die in de bus rolt, staat dan ook een gecombineerde heffing van 'omslag ingezetenen' en 'verontreinigingsheffing'. Wie Het maaien van een sloot in Colijnsplaat. Onderhoud van alle waterlopen is een belangrijk facet van het waterbeheer. daarnaast ook nog natuur- of landbouwgrond en/of een eigen huis bezit, krijgt nog één of twee extra aanslagen voor onbebouwd c.q. bebouwd. Immers wie meer bezit, heeft ook een groter belang bij de uitvoering van de taken door het waterschap, moet dus ook meer betalen enkrijgt dus ook meer zeggenschap bij de ver kiezingen. Voor elke categorie waarvoor betaald moet worden, mag ook een stem worden uitgebracht. Om te mogen stemmen, moetje dus belastingplich tig aan het waterschap zijn. Die voorwaarde geldt ech ter niet voor de ingezetenen. Per woning wordt een aanslag opgelegd, maar alle bewoners van het huis, ouder dan achttien jaar (en niet uitgesloten van het kiesrecht) zijn stemgerechtigd in de categorie ingezete nen. Dat betekent dus ook, dat er in de categorie onbe bouwd en bebouwd maar één stem per aanslag mag worden uitgebracht. Ai! Hoe emancipatorisch gaat het waterschap hier mee om? De oproep om te komen stemmen wordt gemaakt op basis van de gegevens in het kadaster. Worden bijvoorbeeld man en vrouw daar in beiden genoemd, dan moeten zij ook onderling maar uitmaken, wie uiteindelijk zijn of haar stem in deze ca tegorie mag uitbrengen. Dat laat het waterschap dus lekker aan de eigenaren zelf over. 22 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 24