Zeedijk met stortsteen in Tholen. De zorg .voor de waterkering wordt wel de primaire taak van het waterschap genoemd. Kandidaten Iedereen ouder dan achttien jaar kan zich voor één van de vier categorieën in één van de vier districten kandi daat stellen om bestuurslid van het waterschap te wor den. Hij of zij behoeft zelf niet per se belastingplichting te zijn in de betreffende categorie; hij of zij behoeft ook niet in het betreffende district en zelfs niet in het waterschapsgebied te wonen en behoeft niet eens Ne derlander te zijn. Wat wel moet is steun krijgen van tien mensen, die wèl belastingplichtig zijn in de betref fende categorie en die wèl in het betreffende district wonen. Op de kandidatenlijst moeten de handtekenin gen van die tien steunbetuigers vermeld staan. Formu lieren voor de kandidaatstelling zijn sinds 5 januari ver krijgbaar bij het waterschap Zeeuwse Eilanden in Goes. De formulieren moeten persoonlijk worden ingeleverd op de daarvoor aangewezen datum (20 januari). Zodra de definitieve kandidatenlijst is vastgesteld, kunnen de 'verkiezingscampagnes' van start. De meeste kandidaten volstaan met wat spreekbeurten in hun dis trict. Meestal doen ze dat samen met hun plaatsvervan ger, met wie ze als 'koppel' de verkiezingen ingaan. De wet op de waterschapsverkiezingen stelt het aanwijzen van een plaatsvervanger meteen bij de kandidaatstel ling als eis. Zo hoeft er bij tussentijdse vacatures niet opnieuw gestemd te worden. Hypothetisch beschouwd is het mogelijk, dat er helemaal geen verkiezingen be hoeven plaats te vinden. Er moeten dit keer 35 be stuursleden in de nieuwe samenstelling van de algeme ne vergadering gekozen worden. Als er zich precies 35 kandidaten in de juiste verdeling over de districten en de categorieën aandienen, kunnen ze meteen worden benoemd. Zo zal het in de praktijk echter niet gaan. De algemene vergadering bestaat sinds de fusie van de vijf waterschappen uit 62 leden. De provincie heeft niet alleen bepaald, dat dit aantal moet worden terug gebracht tot 35, maar heeft tevens de verdeling over de vier districten vastgesteld, te weten: 4 voor Schouwen- Duiveland, 4 voor Tholen, 12 voor Zuid-Beveland en 15 voor Walcheren/Noord-Beveland. Deze verdeling schoot vooral bij de vertegenwoordigers uit Schouwen-Duive- land vorig jaar in het verkeerde keelgat. In de praktijk komt 4 bestuurders per kiesdistrict uiteraard neer op 1 per categorie. De verkiezing van de bestuursleden in de categorie bedrijfbebouwd gaat overigens indirect. Dat wil zeg gen, dat daar niet in het stembureau een stem op kan worden uitgebracht, maar dat de Kamer van Koophan del per district bepaalt wie voor deze categorie water schapsbestuursleden worden. Nummer-één-effect Dat waterschapsverkiezingen anders zijn dan politieke verkiezingen brengt de mensen in de war, zo is in de praktijk gebleken. Daardoor ontstond bij de vorige wa terschapsverkiezingen het zogenaamde 'Nummer-één- effect'. Bij waterschapsverkiezingen is de volgorde van de kandidaten op het stembiljet volstrekt willekeurig. De mensen zijn echter gewend aan het partijenstelsel met de lijsttrekker op nummer één. Het gevolg was, dat ze automatisch veel op nummer één van een bepaalde categorie stemden. Om dat op 4 maart te vermijden moet er nu 'Goed Zeeuws -Goed Rond' gestemd wor den. Dat wil zeggen: een 'rond' stembiljet. Tenminste, het briefje is vierkant, maar de namen staan in alfabeti sche volgorde in een grote cirkel en niemand staat meer boven- of onderaan. Het waterschap verwacht, dat nu de mensen veel bewuster op een bepaalde kandidaat gaan stemmen. Wie overigens denkt, straks een ruime keus te hebben, dient te beseffen, dat hij /zij alleen een stembiljet met de namen van de kandidaten uit zijn of haar district krijgt in te vullen. Steun betuigen aan een capabel ge achte kandidaat uit een ander district kan dus niet. De Zeeuwse Eilanden heeft de handen vol aan het maken van de oproepkaarten. Daarvoor wordt gebruik gemaakt van de gegevens van het GBA (gemeentelijke basisadministratie). Tot op het allerlaatste moment, en kele weken voor 4 maart, worden nog de overledenen uit het bestand verwijderd. Het is immers zo pijnlijk als een overledene nog een oproep krijgt om te gaan stem men. Voor oproepen in de categorieën onbebouwd en bebouwd moet het GBA-bestand gekoppeld worden aan Zeeuws Tijdschrift 23

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 25