200 jaar pers in Zierikzee Er wordt tegenwoordig meer ophef gemaakt over het eigen functioneren dan 200 jaar geleden. Op 6 maart 1797 verschijnt zomaar ineens de eerste edi tie van de Zierikzeesche Courant. Dat betekent de start van de krantenberichtgeving op Schouwen-Dui- veland. Stadsdrukker Abraham de Vos is zomaar be gonnen met het maken van een krant voor de re gio. Over motieven en doelstellingen wordt niet ge rept in die eerste editie, zelfs niet simpelweg een berichtje over het eigen ontstaan. ALI PANKOW Op zaterdag 15 november 1997 komt de Zierikzeesche Nieuwsbode zomaar ineens met een speciale uitgave gewijd aan 200 jaar pers in Zierikzee. Een uitgave met historische overzichten, artikelen gewijd aan kleurrijke redacteuren in het verleden, aan het belang van een re gionaal nieuwsblad en een blik op de toekomst waarin gepreludeerd wordt op de digitale Nieuwsbode in het volgende millennium. Op de voorpagina prijkt een foto met rug-aan-rug huidig hoofdredacteur Ton van den Nouweland en - in historisch kostuum gestoken - columnist Mar van der Veer. Laatstgenoemde symboliseert de periode waarin de eerste krant in Zierikzee het levenslicht zag. Van den Nouweland is omlijst met typerende cliché's van de he dendaagse journalist: labtop, GSM-telefoon, sjekkie en ....een borreltje. De redactie heeft pret gehad bij het maken van de foto dat is duidelijk. Er is veel veranderd in de regionale nieuwsvoorzie ning in die 200 jaar. Uiteraard ten aanzien van de tech nische realisering van de krant, maar vooral ook wat be treft selectie en inhoud. Nieuws uit binnen- en buiten land kreeg een prominente plek van de eerste redacteu ren. Hoe verder van Zierikzee af, hoe belangrijker het nieuws. Tegenwoordig staat de berichtgeving uit eigen regio centraal. Aan die voorkeur liggen enkele ontwik kelingen ten grondslag. Sinds de jaren zestig is het snel gegaan, dankzij de combinatie van televisie en ruimte vaart. Kijkers werden ooggetuigen van grote gebeurte nissen. De wereld kwam binnen handbereik, de informa tiebronnen werden steeds talrijker. Maar het absorptie vermogen van de mens is begrensd. Je kunt nou een maal niet alles aan nieuwsvoorziening tot je nemen. Se lecteren is noodzaak. Tegelijk met deze ontwikkeling lijkt er een einde te ko men aan het navel-staren. Men gaat zich weer wat meer interesseren voor de anderen in de eigen leefomgeving. Nieuws uit de regio voorziet in de behoefte, die vanuit die interesse ontstaat. De regio wordt ook een bron voor commerciële televisiezenders: SBS6 brengt 't Hart van Nederland en RTL5 gaat 't land in. Wat in eigen dorp of stad afspeelt, dreigde verloren te gaan in de overdaad aan nieuws uit binnen- en buitenland, maar nu is er weer belangstelling en waardering voor de lokale jour nalistiek. "Gemengde berigten" In de Zierikzeesche Courant en vijftig jaar later ook in de Zierikzeesche Nieuwsbode ging het in de eerste plaats om buitenlands nieuws en verder natuurlijk om berichten van het stadsbestuur, ingezonden stukken, marktprijzen, loterijnummers, de arrondissementsrecht bank, de vertrektijden van de beurtschepen en de afrijd- tijden van de diligences. Een aparte plek namen de "Gemengde berigten" in de Zierikzeesche Nieuwsbode in. Internationale en na tionale gebeurtenissen werden onder dit kopje gecom bineerd met de lokale situatie en met name het schep pen van contrasten, leverde vaak heel wat speldenprik ken op. Voorbeelden:In Antwerpen is een Chinese prins gearriveerd, die het goud met handen vol op straat werpt. Zulke voordeeltjes heeft Zierikzee nog nooit van prinsen gehad, al waren er 4 tegelijk, die ooit Zierikzee hebben bezocht." Of: "De Vlissingsche Cou rant, die met horten en stooten ferm en flauw is, jaagt in haar jongste nummers de ministers op de vlugt en maakt den Nederlandschen leeuw een wijfje." De Zierikzeesche Nieuwsbode, waarvan de eerste editie Zeeuws Tijdschrift29

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 31