op 18 augustus 1844 van de pers rolde, bleek veel re- belser dan de toen inmiddels vijftigjarige Zierikzeesche Courant. Abraham Vos had met driehonderd van zijn oom ge leende Vlaamse ponden in 1791 zijn drukkerij opge richt. Zes jaar later zag hij brood in de uitgave van de Zierikzeesche Courant. De krant voerde het wapen van de stad Zierikzee in de kop en verscheen in een iets kleiner formaat dan toentertijd gebruikelijk was. De pa gina was verdeeld in twee kolommen, terwijl een klein gedeelte van de tekst dwars op de pagina werd gezet. De krant kwam meestal tweemaal per week uit: in het begin op dinsdag en vrijdag, maar evenals het for maat, wisselden ook de verschijningsdagen in de loop der jaren. De bevolking van Zierikzee - ruim 6000 inwoners toen- toonde zich enthousiast, maar vanuit diezelfde bevolking werd ook diverse keren het gerucht verspreid, dat de krant zou ophouden te bestaan. De Zierikzee sche Courant zette echter dapper door, maar de geruch ten hadden wel een nadelige invloed op het aantal ad vertenties. Door de strenge Franse censuur in de periode dat de Bataafsche Republiek door Napoleon tot onderdeel van bet Franse rijk was verklaard, zag de uitgever zich op 11 januari 1811 gedwongen de uitgave van de krant te sta ken. Direct de dag na het vertrek van de Fransen uit Zie rikzee, op 9 december 1813, verscheen de Zierikzee sche Courant weer. In de tussentijd was wat nieuws ver spreid door middel van een heel klein blaadje 'Feuille d'affiches et d'annonces'. Boekdrukker P. de Looze nam in 1844 het initiatief tot oprichting van de Zierikzeesche Nieuwsbode, een zogenaamde lilliputter. Dat wil zeggen een krant in mi niformaat, vrijgesteld van het zegelrecht. Die wet werd echter weer snel gewijzigd nadat overal in den lande de lilliputters als paddenstoelen uit de grond schoten. In plaats van een snelle dood te sterven, zoals veel andere mini-krantjes, koos drukker De Looze toen maar fier voor een maatje groter. In de feestrede in de uitgave van 1 januari 1846 werd gesproken over 'Een kleine rups waaruit een mooie vlinder tevoorschijn komt'. Scherpe pen De toon van de Zierikzeesche Nieuwsbode was veel bru taler dan die van de Zierikzeesche Courant. De nieuw komer deed regelmatig stof opwaaien. Met vaak scher pe pen werden politiek en samenleving bekritiseerd. De Zierikzeesche Courant bleek zich een liberalere invalshoek niet te kunnen permitteren. De politieke be schouwingen van redacteur F. Nagtglas bijvoorbeeld wa ren nog vrijzinnig. De uitgever juichte dat aanvankelijk toe, maar moest ervaren dat deze artikelen hem com mercieel nadeel brachten. De afkeuring van de 'mannen van gezag' in de stad was zo groot, dat de redacteur be sloot zijn werk te beëindigen. Na 1 januari 1851 beperkte de Courant zich vrijwel uitsluitend tot nieuwstijdingen. Het stadsbestuur, waar van de Courant altijd zo stipt de berichten had ge plaatst, besloot zelfs haar mededelingen per 1 januari 1870 in de populairdere Zierikzeesche Nieuwsbode te gaan plaatsen. Saillant detail in dit opzicht: Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland heeft onlangs, op basis van een gunstiger offerte, na 127 jaar besloten de gemeen telijke berichten met ingang van 1998 in huis-aan-huis- blad Ons Eiland te publiceren. Voorlopig als proef voor een jaar. De persen van de Zierikzeesche Nieuwsbode draaien al 153 jaar Foto: Marijke Folkertsma.

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 32