Columnist Mar van der Veer kruipt in de huid van de omstreden journalist Marquis de Thouars en komt daardoor in een benarde positie. Foto: Marijke Folkertsma. Hedde Lakenman, de toenmalige eigenaar van de Zierik- zeesche Courant, opende nog een laatste offensief rich ting Nieuwsbode. Hij nam twee redacteuren in dienst: predikant F. W. N. Hugenholt en hoofdonderwijzerj. Th. Oostermans. De toon van hun artikelen was opmerkelijk liberaal. Reden voor de Nieuwe Middelburgsche Cou rant, die zich nogaleens verwant voelde met de Zierik- zeesche Courant, het zeer te betreuren dat haar eenige partijgenoot in Zeeland ook tot de liberale redactie-ui ting was overgegaan. De opleving echter onder de twee nieuwe redacteuren bleek te gering. Het verloren terrein kon niet worden teruggewonnen. Op 1 juni 1889 gaf Hedde Lakenman het op. Hij mocht ook de Zierikzee- sche Nieuwsbode gaan drukken, onder voorwaarde dat de Zierikzeesche Courant zich daarin oploste. De pionier legde op 92-jarige leeftijd het loodje. Zwarte periode De Nieuwsbode zette dapper door. De periode kort na de WOI1 staat in de annalen van het regionale nieuws blad als een zwarte bladzijde. Op 21 februari 1945 werd plotseling de mededeling gedaan dat de Zierikzeesche Nieuwsbode voorlopig niet meer zou verschijnen. De persen hadden tijdens de oorlogsjaren doorgedraaid. Dat leidde tot een tijdelijk verschijningsverbod. Pas op 1 januari 1947 keerde de Nieuwsbode terug. In de tus sentijd werd het blad Vrije Stemmen uitgegeven. Verschillende grote uitgevers hebben door de jaren heen geprobeerd de krant op Schouwen-Duiveland in te lijven. Kort na de oorlog deed het Algemeen Dagblad een poging. Directeur Marinus Doeleman van bakkerij- grondstoffenfabriek Zeelandia wist die poging te keren. Hij kocht een zo groot mogelijk aantal aandelen op, zo dat hij een meerderheidsbelang in de krant kreeg. Later, in 1950 deed de Provinciale Zeeuwsche Courant een vergeefse poging tot overname. Ook een poging van de Nieuwe Rotterdamse Courant liep op niks uit. In de jubileumuitgave krijgen twee redacteuren uit de periode van 200 jaar specifieke aandacht: Pieter Hen drik van der Weyde en Marquis de Thouars, oftewel: Ge orge Anne Christiaan Wille I Vasseur de Coignee. Een hele mond vol, maar laatstgenoemde liet zich graag voorstaan op zijn adellijke titel. Marquis de Thouars dus. In het artikel, dat aan hem wordt gewijd in de jubi leumkrant, wordt hij omschreven als 'n drinkebroer die zichzelf het gevang in schreef. Het lijdt inderdaad geen twijfel, dat Marquis de Thouars een schuinsmarcheerder was. Zijn escapades verhogen het romantiek-gehalte van de pershistorie in Zierikzee. Het lijkt gekoesterd te wor den door de hedendaagse journalisten, die zelf - voor zover bekend - minder vaak uit de goot worden gehaald dan hun opmerkelijke voorganger. De Thouars schreeft ziin hele leven al gedichten, die hij met grote overredingskracht aan menig krant of tijd schrift wist te slijten. Zo ook aan uitgever De Looze van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Vanaf de zomer van 1846 schreef hij met grote regelmaat artikelen, ondertekend met Marquis de Thouars, Overijsselsch Edelman. Zijn populariteit onder de Zierikzeese bevolking groeide snel, ondanks zijn toenemend drankgebruik. De regen ten van die tijd waren niet echt gediend van zijn taal. Zijn polemiek tegen kantonrechter Jan Bruins resul teerde uiteindelijk in twee arrestatiebevelen, uitgevaar- Zeeuws Tijdschrift 31

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 33