FABERY DE JONGE digd wegens smaad en laster. In december 1846 voerde de politie hem weg uit Zierikzee. Zelfs vanuit zijn cel in Tilburg verzorgde hij nog wekelijks zijn berichten. In januari 1847 werd Marquis de Thouars weer fees telijk binnen gehaald in Zierikzee. Hij zou nog enkele maanden in het huis van de uitgever vertoeven, maar de bevolking ging na verloop van tijd toch wat anders aan kijken tegen het zonderlinge heerschap. Regelmatig kwam het voor dat hij na een kroegentocht lallend in de goot eindigde. In de Nieuwsbode werd dat dan om schreven als 'n aanval van zenuwberoerte. Voordat de processen tegen hem van start gingen, vertrok de mar kies naar het Duitse Bentheim, waar hij een groot huis bezat. Na 1850 ging het snel bergafwaarts met hem en korte tijd later stierf hij in Bentheim. Guitenstreek Van hoogstaander kaliber was de levenswandel van Pie- ter Hendrik van der Weyde, een geleerd man, die later veel furore maakte in de VS. In zijn Zierikzeese periode echter haalde Van der Weyde een veelbesproken journa listieke guitenstreek uit: hij was in dienst bij twee kran ten tegelijk. In de ene krant schreef Van der Weyde sterk conservatieve artikelen, die hij vervolgens onder scherpe liberale kritiek stelde in de andere krant. Toen bijvoorbeeld Koning Willem II Zierikzee bezocht, las men in de Zierikzeesche Courant een ontroerend ver haal over de spontane ontvangst van Zijne Majesteit en in de andere krant een artikel dat zulke vertoningen niets om het lijf hadden. Nog voor het geheim van zijn dubbelfunctie uit kwam, vertrok Van der Weyde met vrouw en acht kinde ren in 1849 naar Amerika. Daar promoveerde hij in 1857 aan de Universiteit van New York in de medicijnen. Later werd hij professor in de scheikunde aan het New York Medical-College, in de werktuigkunde aan het Girards College in Philadelphia en in de natuurkunde aan het Coopers Instition in New York. Bovendien bespeelde hij zijn leven lang ook nog orgels. Zijn hele huis stond vol met opmerkelijke apparaten, die hij voor het merendeel zelf had gebouwd. Toen Van der Weyde's betrokkenheid met zowel de Zierikzeesche Nieuwsbode als met de Zierikzeesche Courant uitkwam, moest eigenlijk iedereen er om glim lachen. Sportverslaggeving heeft een veel kortere historie dan 200 jaar. Pas in 1869 verschijnt er in de Zierikzee sche Courant een stukje over een correspondentie schaakwedstrijd. De strijd tussen zwart en wit wordt ge ruime tijd exact gevolgd in de krantenkolommen. Daar blijft het voorlopig bij. De eerste sportberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode stammen uit 1897. Het waren korte versla gen over wielerwedstrijden, die in elk geval de gemoe deren danig in beroering brachten. Hij stuurde de redac tie een ingezonden brief, waarin hij met klem wees op de mentale en lichamelijke gevaren van het fietsen. Enige regelmaat in de regionale sportverslaggeving kwam er pas in de jaren twintig van deze eeuw. Voetbal en vooral ook korfbal werden belangrijke aspecten bin nen het sociaal-culturele leven en uiteraard deed de re gionale krant daar verslag van. Tegenwoordig zelfs structureel met drie sportpagi na's op de maandag en de overige verschijningsdagen. Drukkerij/uitgeverij LnO, uitgever van de Zierikzee sche Nieuwsbode, is er aan de vooravond van het nieu we millennium van overtuigd, dat de nieuwe media de vertrouwde papieren krant niet zullen verdringen. Toen de televisie haar intrede deed, voorspelden sombere geesten dat daarmee het einde van de bioscopen in Ne derland zou zijn ingeluid. Die voorspelling is niet uitge komen. Nu Internet opgang maakt, zijn er stemmen die beweren, dat de papieren krant zijn beste tijd heeft ge had. LnO blijft echter geloven in papier - en dan met name de krant - als communicatiemiddel. BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER Dealer voor o.a. Ie Chic juwelen Baume Mercier horloges Lassale horloges S.T. Dupont aanstekers, schrijfgerei Christiaan Huygens klokken I.W.C. Horloges TAG Heuer Horloges B.V. JUWELIERSBEDRIJF Juweliers van vader op zoon sinds 1834 LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES TELEFOON 0113-215005 32 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 34