Een Zeeuwse zilvervloot vaart thuis Aankomst op de rede van Vlissingen van de vloot van de Zeeuwse admiraal Pieter Adriaansz Ita In mei 1969 werd bij Christie's in Londen een schil derij geveild dat als titel had "a Dutch Man o'War". Het werd omschreven als een Abraham de Verwer DOEKE ROOS Dit olieverfschilderij op doek is 86 cm hoog en 152 cm breed. Een eerste analyse van de voorstelling vertelt ons dat hier sprake is van een aantal thuisvarende Zeeuwse oorlogsschepen, zwaar bewapend en ruim be- vlagd. Op de achtergrond onmiskenbaar het panorama van Vlissingen; de Gevangentoren, het oude stadhuis, het Westerhoofd, ook de St. Jacobskerk en het Prinsen hof zijn duidelijk zichtbaar. Het tafereel is niet alleen kleurrijk maar heeft ook iets feestelijks. Het schip dat (1585-1650), een bekend Nederlands maritiem schil der en was afkomstig uit de collectie van Captain Hugh Scott, oom van Sir Walter Scott.1 het middelpunt vormt van dit schilderij wordt vergezeld door een statiejacht waar aan boord feestelijk geklede dames en heren zichtbaar zijn. Op de achtergrond nog enige schepen die dezelfde vlaggen varen. Wellicht is hier sprake van de thuisvaart van een aantal schepen die behoren tot een vloot? Een terugkeer na een vol brachte en geslaagde oorlogstaak, misschien wel een zeeslag...! Uitgaande van deze gegevens is na langdurig onderzoek een groot aantal historische en kunst historische feiten aan het licht gekomen, welke bij me nig soortgelijk historisch schilderij uit de eerste helft van de 17de eeuw niet konden worden achterhaald. Zeeuws Tijdschrift33

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 35