r Samenstelling: Jan van Geelen P. Stockman en P. Kveraers 'Frontier Steden en Sterckten' Vestingwerken in Oost-Vlaanderen en Oost-Zeeuws-Vlaanderen 1584-1839 wi^tka.kt, van t Landt van Waes VNDT VAN WAE Uitgeverij 'De Maelstede" P. STOCKMAN en P. EVERAERS Frontier Steden en Sterckten'. Ves tingwerken in Oost-Vlaanderen en Oost-Zeeuws-Vtaanderen 1584-1839. 'De Maelstede', Hulst 1997. ISBN 90-801634-3-3, 144 blz., 76 ill., ing., 45. Een boek vol geschiedenis en 'droge' fei ten, waarin de auteurs een meeslepend beeld geven van de strijd die in en om deze grensstreek is gevoerd. Hierbij neemt de Tachtigjarige Oorlog met de wisselende successen van de Staatse en Spaanse legers de voornaamste plaats in. De schrijvers stellen in hun voorwoord dat voor een goed begrip van deze ver wikkelingen een zekere kennis van ves tingwerken en krijgsverrichtingen is ver eist. Zij willen met 'Frontier Steden en Sterckten' proberen hierin te voorzien. De beschreven periode begint met de grote inundaties door de Staatsen in 1584/ 1585, die het uiterlijk van deze streek voor een groot deel hebben bepaald. De definitieve grensvaststelling tussen Ne derland en België in 1839 sluit het be sproken tijdvak af. Na een korte inlei ding, een hoofdstuk over de ontwikke ling van de vestingbouw en een over de Scheldemonding in 1650, worden in twee hoofdstukken (samen 100 bladzij den) de vestingwerken in Oost-Zeeuws- Vlaanderen en Oost-Vlaanderen bespro ken (het achter in het boek opgenomen register van besproken vestingwerken telt meer dan 180 ingangen). Het boek bevat afbeeldingen van oude kaarten en plattegronden, recente foto's en zeven overzichtskaarten waarop is aangegeven waar de vestingwerken gelegen hebben of nog liggen. Hierdoor heeft men tege lijk een vestingbouwkundige reisgids in handen. Het geheel wordt afgesloten met een verklarende woordenlijst en een lijst van gebruikte bronnen (een kleine tachtig). Als bijlage vindt men achterin een uitvouwbare kaart in kleur: 'Niewe Kaerte van T'Landt van Waes ende Huls ter Ambacht, vertoonende oock de Stroomen van de Ooster en Wester Schelde' gemaakt door Nicolaes Visscher, Amsterdam circa 1650. Een boek met een schat aan informatie waarin het goed bladeren en lezen is. Alleen is het bij het lezen irritant dat na wit constant wordt ingesprongen. nis, en een inventarisatie van wat nu hier nog van over is. Een specialistische uitga ve met veel foto's, tekeningen, kaarten en plattegronden. In veilige haven Joodse onderduikers in Colijnsplaat j 1942-19 Landfront Verteidigungsbereich Vlissingen 1942 - 1944 Vlissingens laatste vestinggracht HANS SAKKERS en HANS HOUTERMAN Landfront Verteidigungsbereich Vlissingen 1942-1944, Atlantikwall: Vlissingens laatste vestinggracht. J.N. Houterman, Middelburg 1997. ISBN 90-73921-05-8, 68 blz., ing., 19,95. Vanaf Croot-Valkenisse tot Fort Ramme- kens is Walcheren doorsneden door een verlaten verdedigingslinie uit de Tweede Wereldoorlog (met nog zichtbaar grote delen tankgracht, betonnen drakentan- den, tankmuur en bunkers), het Land front, dat een historische en vesting bouwkundige waarde heeft omdat dit resterende geheel binnen Europa uniek is. Geïnteresseerden vinden in deze pu blicatie een schat aan minutieuze gege vens over soorten, types en bouw van verdedigingswerken, over hun geschiede- GERTGROENLEER In veilige haven. Joodse onderduikers in Colijnsplaat 1942-1944. ADZ, Vlissingen 1997. ISBN 90-72838-20-3, 64 blz., ing., 14,95. In veilige haven is een prachtig boekje (in trigerend en ontroerend) dat in sobere bewoordingen en levendig beeld geeft van de belevenissen van een aantal per sonen kort voor en in de Tweede Wereld oorlog. De rode draad hierin is de Duitse jodenvervolging, waarover met vlijmen de nuchterheid wordt verhaald. Hoofd persoon is Mozes Polak (1898), in 1940 directeur (met zijn broer Mouritz) van een Middelburgse lompen- en metaal- handel (Loskade 19, de oude melkfa briek), die met zijn vrouw Rosa en zijn kinderen Ada (1925) en Lion (1932) in 1942 onderduikt in Colijnsplaat. Het ge zin vindt onderdak bij een zakenrelatie. Kees Groenleer (1872), een kleinhande laar in lompen en metalen, ofwel vod- denboer. Deze woonde in een kleine ar beiderswoning met zijn vrouw Lena, vijf kinderen (in leeftijd variërend van 29 tot 10 jaar) en een broer van zijn vrouw. La ter zaten de joodse onderduikers ook bij de families Visser en Engelvaart. De van zelfsprekendheid, vol vertrouwen, plichtsbesef en naastenliefde, waarmee deze onderduik door beide partijen werd volbracht, wordt glashelder beschreven in de onopgesmukte, haast laconieke verteltrant van de auteur (kleinzoon van Kees Groenleer). Een citaat: 'Voddenboer Kees Groenleer hield niet van de Duitsers en op hun leider kon hij wel schieten. De 40 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 42