Zeeuws Museum Beleidsplan 1997-2001 FLORENTBEX Pieter Slagboom. Een visie op de uitbreiding van het Zeeuws Museum in de Abdij. Zeeuws Museum, Middelburg 1997. 40 blz., 24,50. Deze publicatie is het verslag van het onderzoek dat de Middelburgse kunste naar Pieter Slagboom heeft uitgevoerd naar de uitbreidingsmogelijkheid van het Zeeuws Museum binnen het Abdijcom plex. Het begeleidde de tentoonstelling over dit onderwerp in bovengenoemd museum (september-november 1997). Deze publicatie is het verslag van het onderzoek dat de Middelburgse kunste naar Pieter Slagboom heeft uitgevoerd naar de uitbreidingsmogelijkheid van het Zeeuws Museum binnen het Abdijcom plex. Het begeleidde de tentoonstelling over dit onderwerp in bovengenoemd museum (september-november 1997). Het vertrek van het Rijksarchief biedt het Zeeuws Museum de kans haar te kleine behuizing te vergroten. Hierdoor kan een In veilige haven (vervolg van pag. 40) joden waren voor hem het uitverkoren volk en Mozes Polak was een goede be kende. Dat Polak met zijn gezin in Am sterdam moest gaan wonen, vond Groen leer heel erg: hij besloot dan ook de fa milie een onderduikadres aan te bieden, '"t Is onze plicht," zei hij tegen zijn huis genoten.' In korte zinnen met simpele woorden rijgt de schrijver de feiten aan een tot de beschrijving van de tegelijk alledaagse en beklemmende werkelijk heid. Fatsoenlijke, sterke mensen in Zee land, Middelburg in de jaren dertig en veertig, de en passant vertelde schurken streken van de Duitse bezetter, Colijns- plaat: het alles geeft een scherp beeld datje niet meer vergeet. Honderd illus traties, voor het merendeel kleine, har de, zwarte foto's, steunen de tekst. Dit kleine geschrift zegt iets over de mense lijke waardigheid. moderne museumruimte ontstaan, waar in een goed expositiebeleid mogelijk is. Bovendien kan dan het museum een ech te entree krijgen (zowel naar binnen als naar buiten gericht), zodat men niet lan ger naar het juiste ingangspoortje moet zoeken om binnen te geraken. De op dracht om een ontwerp voor een nieuwe uitbreiding van het museum uit te wer ken werd gegeven door de Provinciale Adviescommissie voor Aankopen. In de Inleiding schrijft Florent Bex: 'Dit ont werp van Pieter Slagboom is een voorstel met grote kwaliteiten dat de goede rich ting wijst. Samen met de andere leden van de Provinciale Commissie voor Aan kopen ben ik ervan overtuigd dat dit voorstel de discussie op gang zal bren gen die moet leiden tot de uiteindelijke verantwoorde beslissing van de betrok ken autoriteiten om het museale land schap in Zeeland voor de eenentwintig ste eeuw van morgen te bevestigen en te verstevigen.' Na een korte verantwoor ding door de ontwerper, laten een groot aantal (maquette)foto's en tekeningen zijn bedoelingen zien. Het is te hopen dat het door dit fraaie ontwerp met allu re van Pieter Slagboom aangegeven ni veau niet door kneuterige beterweters naar beneden zal worden gehaald. ZEEUWS MUSEUM Beleidsplan 1997-2001. Zeeuwse Museumstichting, Middel burg 1997. 20 blz. Behalve fraaie volzinnen waarin waarhe den als koeien staan - onvermijdelijk in herent aan dit soort publicaties -, vindt men in dit plan, na een schets van de si tuatie nu, duidelijk de wensen, plannen en voornemens voor de komende jaren uiteengezet. Een bloemlezing van uit hun verband gerukte zinnen: 'Het Zeeuws Museum wil niet alleen hèt mu seum van Zeeland zijn, maar ook natio naal en internationaal een rol van belang spelen.' 'De kerntaken zijn de legitimatie van het bestaansrecht: collectiebeheer en -behoud, verwerving, onderzoek, presen tatie, tentoonstellingen, informatie.' 'Het Zeeuws Museum in het jaar 2000: hl het "Rijksarchief' zijn nieuwe en grote ten toonstellingsruimten, publieksruimten, winkel, restaurant en depots.' 'Uitgangs punt is om per jaar vijf tentoonstellingen te maken waaronder twee over heden daagse kunst.' 'Gestreefd wordt naar een bezoekersaantal van 50.000 in het jaar 2001bij uitbreiding museum 80.000.' 'De opgetreden depotproblema tiek van schimmel en vraat wijst uit dat structureel onvoldoende capaciteit be schikbaar is voor deskundig toezicht op de collectie in de depots.' In een tabel waarin het Zeeuws Museum wordt verge leken met zes andere provinciale/stedelij ke musea slaat 'ons' museum een armza lig en slechts figuur, met name door de geringe omvang van het personeel, de karige budgetten en de slechte toestand van het depot. Het is te hopen dat de verlangde uitbreiding van het museum een frisse wind de ruimte geeft om er door heen te gaan waaien, zonder dat daardoor de klimaatbeheersing (letterlijk en figuurlijk) wordt aangetast; en dat zij die het museum aan de benodigde (gel delijke) middelen moeten helpen weten wat hun verantwoordelijkheid is (en daarnaar ook handelen). Boeiende lec tuur. die, mede door een goede vormge ving die de aandacht ondersteunt, de le zer tot engagement brengt. Signalementen In deze rubriek worden publica ties gesignaleerd over Zeeland, van Zeeuwen, en van werk dat in Zeeland is verschenen. Uitgevers, instellingen, verenigingen en par ticulieren worden verzocht dit soort uitgaven, al dan niet in de handel, ter eventuele signalering in deze rubriek te sturen naar: J. van Geelen, Kaai 89, 4351 AC Veere. Zeeuws Tijdschrift Al

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 43