In dit nummer: Zeeuws Tijdschrift 1997/6 Jaargang 47 Op weg naar 2025; scenario's voor Zeeland? 4 Dirk Haanman 11 Vlissingen 2010 13 Boeren boeren bio in Zeeland 18 Stemmen voor meer dan droge voeten 21 Spraakmakende vrouwen 25 200 jaar pers in Zierikzee 29 Een Zeeuwse zilvervloot vaart thuis 33 Saudara 39 Signalementen 40 Culturele Berichten 42 z Redactie Peter van Houte, Karen Kroese, Ali Pankow, Gerdi Preger, Paul van der Velde (hoofdredacteur), Antoinette Verbrugge, Francisca van Vloten, Dick van der Wouw Bestuur W.T. van Gelder (voorzitter), G.C.L.M. de Kok (vice-voorzitter), A.J. de Visser (secretaris), T. de Jonge (penningmeester), P. Berrevoets, C.F. Bos, A.L. Oosthoek Abonnementen Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt 6x per jaar. De abonnementsprijs bedraagt 60,- franco per post. Men abonneert zich voor een gehele jaargang. Opzegging dient schriftelijk te geschieden een maand voor het einde van het lopende jaar. Adressen Redactie: Zeeuws Tijdschrift, Postbus 503, 4330 AM Middelburg. Bestuur/Administratie: Stichting Zeeuws Tijdschrift, t.a.v. A.J. de Visser, Postbus 330, 4330 AH Middelburg. Tel. 0118-631494. Druk Vink Offset Axel Vormgeving/lay-out Studio Beckers/van der Kooij, Oud-Vossemeer Ontwerp: Inge van der Kooij Subsidiegever Provincie Zeeland Adverteerders ABN-AMRO, Koninklijke Zeelandia, Zeeland Seaports, Dow Benelux N.V., Boekhandel en Uitgeverij De Koperen Tuin, Juweliersbedrijf Fabery De Jonge, Verbrugge International b.v. ISSN 0166-5154 1997- Zeeuws Tijdschrift Vergrijzing is een van de grootste problemen waar Zeeland in de vol gende eeuw mee worstelt. Is dat al voldoende tot de beleidsmakers doorgedrongen, vraagt Dick van der Wouw zich af. Vooral de leegloop in het westen van Zeeuws-Vlaanderen en op Schouwen-Duiveland is schrikbarend. Volgens Dirk Haanman hebben de Zeeuwse politici vertigo. Hij vraagt zich af waarom de bestuurders niet eens omhoog klimmen om hun angsten te overwinnen. In een gesprek met de ingenieurs Evert de longh en Marjan van den Bos komt Peter van Houte tot de conclusie dat er anders tegen de her- inrichtingspolitiek van Vlissingen moet worden aangekeken. In hoe verre zal De Schelde nog een actieve rol spelen in het Vlissingen van 2010. Tien jaar geleden was biologisch boeren nog net zo'n groot taboe als ontpolderen nu. Tegenwoordig laten steeds meer boeren de bestrijdingsmiddelen staan en schakelen over naar de biologische teelt. De vraag naar biologisch verbouwde produkten valt bijna niet meer bij te benen. De oudste 'democratische' instelling, het waterschap, gaat nu echt de mocratiseren. Het Waterschap Zeeuwse Eilanden spant zich met een grote publiciteitscampagne enorm in de toekomstige kiezers een idee te geven van zijn activiteiten. Of de campagne succesvol zal zijn moe ten de verkiezingen in maart uitwijzen. Fenny Buijsse-Hamelink is directeur van Scaldis International Bunkering b.v. in Terneuzen. Hoe staat een vrouw in de ruige olie wereld haar mannetje? De Zierikzeesche Niewsbode bestaat 200 jaar. Hoe blijft een krant met een oplage van 5000 exemplaren onafhankelijk in een bedrijfstak die de laatste jaren gekenmerkt wordt door de ene fusie na de andere? Hoe kan het dat de Zeeuwen geen lied hebben gewijd aan admiraal Piet Ita zoals de Hollanders aan Piet Heyn. De buit van Ita was immers niet veel kleiner. Zal het doek van Abraham de Verwer dat de aankomst op de rede van Vlissingen van Ita weergeeft, een plaats krijgen in het Lampsinshuis (het nieuwe maritieme museum) in Vlissingen.

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 4