Brood en vissen. Muurschildering te Breskens door Johnny Beerens. Foto: Peter Nicolai. de. Wanneer we kijken naar de ontwikkeling in de sa menstelling van de Nederlandse bevolking, dan zien we het volgende beeld (figuur 1). In 1995 is er aan de bo venkant van de grafiek nog iets van een bevolkingspira mide. We zien wel heel duidelijk de uitstulping in de leeftijden 40-50 jaar (generatie van net na de oorlog). Het geringe aandeel jongeren tot 25 jaar zorgt voor een verstoring van de pyramide. De leeftijdsverdeling van de bevolking heeft een ui-vorm aangenomen. Wanneer we de bevolkingsontwikkeling doortrekken tot 2025 vol gens het global competition scenario (de middenvariant van de CBS-prognose) levert dit het volgende beeld op. Van een ui-vorm is weinig meer over. De voorhoede van de babyboom generatie is bijna 80 jaar. De generaties jonger dan 50 jaar verschillen in omvang niet zo gek veel van elkaar zodat er een soort bevolkingskolom is ontstaan. zijn in de vruchtbare leeftijd (15-49 jaar) en hoeveel kin deren zij gemiddeld krijgen. Verondersteld is dat Zee land de relatief hoge vruchtbaarheid zal blijven houden. Bij de sterfte wordt verondersteld dat de mensen in Zeeland gemiddeld iets ouder zullen blijven worden dan de gemiddelde Nederlander. Wat betreft migratie wordt aangenomen dat elke ge meente in Zeeland in de komende 30 jaar een binnen lands migratiesaldo zal kennen dat gelijk is aan het ge middelde binnenlandse migratiesaldo in die gemeente over 1990-1994. Er worden dus per saldo geen belang rijke wijzigingen verondersteld in het vertrek onder jon geren vanwege studie, aantrekkelijkheid voor ouderen, en forensenbewegingen. Van de buitenlandse migratie - de belangrijkste factor in de recente bevolkingsgroei van Zeeland - wordt aangenomen dat de instroom sub stantieel zal blijven maar wel iets minder omvangrijk dan in de periode 1990-1994. De aannames zijn vrijwel alleen gebaseerd op ont wikkelingen uit het verleden. We gaan met andere woorden 'achteruit de toekomst in'. De provinciale be volkingsprognose leunt daarbij sterk op de ontwikkelin gen in de laatste vijfjaar. Het is mijns inziens helemaal niet zo'n gek idee om die aannames van wat bandbreed te te voorzien. Bandbreedte die gekozen wordt op grond van beargumenteerde toekomstvisies. Dit is zeker nodig omdat blijkt dat de recente bevolkingsgroei in Zeeland zo sterk te wijten is aan veranderingen in het nationale asielzoekersbeleid. Het moment waarop de vergrijzing dusdanige vormen heeft aangenomen dat zij niet meer door geboorten of vestiging kan worden ge compenseerd zal daarom voor een groot deel afhangen van de landelijke beleidsstrategieën ten aanzien van im migratie. Dit toont de impact van de vorderingen in de Europese integratie. Regionale scenario's zijn daarom nodig voor een meer gefundeerde prognose. Pas dan gaan we niet meer achteruit de toekomst in, maar 'voor uit uit het verleden'. Helaas zijn we zover nog niet. Zeeland is al jarenlang de meest vergrijsde provincie van Nederland. Overigens is Nederland nog een van de minst vergrijsde landen van Europa. Alleen Ierland heeft een kleiner aandeel 65-plussers dan wij. Dit komt vooral omdat Nederland in de eerste kwart eeuw na de tweede Figuur 2 Bevolkingsontwikkeling volgens IPB Migratievariant Uitgangspunten van de provinciale bevolkingsprognose De bevolkingsprognose van de Provincie Zeeland is niet gebaseerd op scenario's, maar heeft haar wortels wel in de middenvariant van de CBS-bevolkingsprognose. hl het provinciaal prognosemodel wordt uitgegaan van ver onderstellingen ten aanzien van geboorte, sterfte en mi gratie. Bij geboorte is het belangrijk hoeveel vrouwen er Zeeuws Vlaanderen Zeeuws Tijdschrift 7

Zeeuws Tijdschrift | 1997 | | pagina 9