Met zevenmijlslaarzen door het voortgezet onderwijs Test Dieuwert, Janneke en Sandra. Foto: Frank Viergever. De stap naar het voortgezet onderwijs is een be langrijke stap in het leven van ieder kind en van de ouders. Er breekt een nieuwe periode aan. Meer zelf standigheid, meer huiswerk, meer contact met an dere leerlingen, kortom de weg naar onafhankelijk heid', typeert T. Netelenbos, staatssecretaris van On derwijs, Cultuur en Wetenschappen de overgang van groep 8 naar de brugklas in de brochure 'Het voort gezet onderwijs, gids voor ouders, verzorgers en leerlingen 1997'. Met die stap begint een nieuwe, spannende en zeer belangrijke periode in het le ven. Een periode waarin vooral veel keuzes moeten worden gemaakt. Keuzes die bepalend zijn voor de rest van je leven. KAREN KROESE Aan het einde van de basisschool maken ouders en hun kind een keuze voor een van de vier soorten voortgezet onderwijs: VBO (voortgezet beroepsonderwijs), MAVO (middelbaar algemeen voortgezet onderwijs), HAVO (hoger algemeen voortgezet onderwijs) of VWO (voor bereidend wetenschappelijk onderwijs). Er zijn in Ne derland ongeveer 750 scholen voor voortgezet onder wijs die betaald worden met belastinggeld. Naast de plaats van de school, de sfeer in de school, bijzondere scholen die uitgaan van een bepaalde godsdienst of op voeding- en onderwijsmethode, de grootte van een school en nog een duizend andere zaken die bewust of onbewust een keuze meebepalen, heeft ook de basis school waar het kind tot dan toe les heeft gehad een sterk adviserende rol in de schoolkeuze voor het voort gezet onderwijs. Dit schooladvies is vaak gebaseerd op een eindtoets die de school afneemt. Dat kan een CITO- toets zijn, of een AOB-test of een ander onderzoek. Na tuurlijk tellen de prestaties van de leerling in de afgelo pen acht jaar ook mee in het schooladvies. Dieuwert is elf jaar. Hij zit in groep acht van de Cypres- senhof in Middelburg. Meestal heeft Dieuwert goed ge presteerd op de basisschool, zolang er uitdaging ge noeg was. Dieuwert heeft een groep overgeslagen om de lesstof voor hem spannend genoeg te houden. Geen Zeeuws Tijdschrift 9

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 11