Groen College groeit in Goes Op het ogenblik wordt het gebouw van het Groen College aan het Stationspark flink uitgebreid, on danks het feit dat de school er pas vijfjaar geleden zijn intrek nam. Maar het aantal leerlingen groeit zo snel dat het gebouw - eigenlijk al toen het in gebruik werd genomen - te klein is. Er werd een aantal noodlokalen geplaatst, tot ergernis van som mige buren. Er wordt nu een heel stuk aan het be staande hoofdgebouw "geplakt", waardoor het ge heel vijftig procent groter wordt dan voorheen. Als alles meezit is, wordt de nieuwbouw op 15 juli op geleverd. INGRID RUSSEL Plant, dier, natuur en milieu. Wanneer een leerling geïnteresseerd is in dat soort onderwerpen en dan ook nog algemeen vormende vakken, zoals Nederlands, En gels, Duits, wiskunde biologie, verzorging, natuurkunde en techniek wil volgen, dan is hij of zij van harte wel kom op het Groen College in Goes. Het Groen College herbergt de opleidingen (individueel) Voorbereidend Be roeps Onderwijs: (i)VBO en VBO en Middelbaar Beroeps Onderwijs: MBO. Achter alle opleidingen hoort het woordje "groen", en dat is niet zo gek bij een Groen College. Uitmesten en bloemschikken Het Groen College is (in 1992) ontstaan uit een samen voeging van de Groene School in Kapelle en de Rijks Middelbare Agrarische School in Goes. Het is nu een on derdeel van het Opleidingscentrum Holland-Zeeland. Afdelingsdirecteur VBO van het Groen College is F(rans) van Bussel. Hij vertelt: 'Vroeger was het een land- en tuinbouwschool en als je je best deed dan leerde je daar boer worden.' Het bloed kruipt kennelijk toch waar het niet gaan kan, want Van Bussel is zelf op de boerderij geboren. 'Ik heb daar als kind ook meegewerkt. Waar ik het meeste hekel aan had was het uitmesten van de stallen.' Toch werd hij uiteindelijk leraar wiskunde op de Groene School. Hij herinnert zich: 'Zo'n twintig jaar geleden kwam 75 procent van de (VBO-)leerlingen van een agra risch bedrijf, nu is dat nog zeven procent.' Niet zo verbazingwekkend, omdat er een grote ver scheidenheid is aan "groene vakken", zoals daar zijn: dierverzorging, veehouderij, groenvoorziening, bloem schikken, plantenteelt, bedrijfseconomie, milieu toezicht, levensmiddelentechnologie en beroeps gerichte techniek. Daar komt volgend schooljaar nog technisch medewerker recreatiebedrijf bij. Van Bussel: 'Op een (mini)camping bijvoorbeeld is natuurlijk natuur aanwezig en die moet worden onderhouden. Maar ook de water- en stroomvoorziening, mechanische zaken, kortom het technische gedeelte hoort er ook bij.' Knuffeldieren Het is niet zo verwonderlijk dat het Groen College steeds meer leerlingen (nu een kleine duizend) aantrekt. Er worden lessen gegeven waarvoor een immer groeiend aantal jongeren zich interesseert. Van Bussel noemt de paardensport. 'Steeds meer leerlingen hebben daar affiniteit mee. Ze leren onder meer over de verzor ging van paarden en vinden het daardoor gewoon ple zierig om naar school te gaan. Er zijn natuurlijk altijd nog groepen leerlingen die een hekel aan school heb ben, dat weet ik ook wel. Bouw je nou leuke dingen in, dan spreekt dat aan. En dat zie je vooral bij het bezig zijn met beesten en bloemen.' Het vak dierverzorging behoort tot de populaire ca tegorie. Daar zit ook wel een stukje filosofie achter. Van Bussel: 'Veel ouders werken, veel leerlingen krijgen daardoor minder aandacht, minder liefde (ik hoop niet dat ik hiermee ouders beledig). Het effect is - en dat zien we gewoon in de praktijk - dat de dieren op school heel veel geknuffeld worden.' Dierenliefhebbers kunnen op het Groen College dan ook hun hart ophalen. De school herbergt niet alleen twee geiten en twee slangen, het is ook het onderko men van marmotten, cavia's, ratten, konijnen, muizen, vissen, schildpadden, vogels en eenden. Niet dat die her en der door het gebouw tippelen, ze hebben allemaal hun eigen onderkomen. Bij de nieuwbouw wordt nog een vijver aangelegd en een dierenweitje ingericht, zo- Zeeuws Tijdschrift 13

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 15