Lia Sorber: Stichting DANSZ wil dans als kunstvorm promoten SPRAAKMAKENDE VROUWEN IN ZEELAND GERDI PREGER Ze was amper acht en toen wist ze het zeker: ze wilde danseres worden. Dans zou de richting van haar leven gaan bepalen. Dansen was immers haar lust en haar le ven. Op haar vierde jaar bracht Lia's moeder haar naar de balletschool van mevrouw Stradovski. Een docente van de oude stempel: een strenge dame op leeftijd, met van dat recht afgesneden grijs haar en een grote pony op het voorhoofd. Danspedagoge Lia Sorber was toen nog een kleuter, een mensje-in-wording, dat met haar kleine armpjes en beentjes probeerde zo goed mogelijk te volbrengen, wat mevrouw Stradovski van haar ver langde. Het was - zo herinnert Lia zich - vooral de live- pianomuziek die iets met haar deed en die haar bijna automatisch in beweging zette. De dansverslaving 'De werking van die live pianomuziek was enorm. Ik voelde me echt "opgetild". Alsof de klanken door mijn lichaam heen gingen en zich vertaalden in beweging. Dat was blijkbaar heel essentieel voor mij. Als je een maal danst en het gaat goed, dan is dansen bijna vesla- vend. Het is de verslaving van het steeds beter willen en steeds beter kunnen. Je grenzen verleggen. Het werken aan je lichaam en de eisen die je aan je lijf stelt. Tot mijn dertigste heb ik dat volgehouden en trainde heel intensief. Om de beweging in de muziek samen te laten vallen met een gevoel is prachtig. Maar ik heb ontdekt, dat ik meer een creator in de choreografie ben. Het be denken van een dans, het technisch uitwerken en het overbrengen daarvan op de dansers.' Het is nog redelijk rustig in het pand van Balletstu dio Free aan de Oude Vismarkt in Goes. Dat zal niet lang duren want om 550 leerlingen-in-de-dans te huis vesten, zijn de twee danszalen bijna constant in ge bruik. Lia Sorber vertelt levendig, vol enthousiasme en met de nodige humor over haar "dansend" bestaan. Een oor is gericht op de winkelbel, want in het pand is even eens een kledingzaak gevestigd, waar uiteraard ook bal letbenodigdheden worden verkocht. 'Ik heb zelf ook wel pianolessen bij mijn vader ge volgd, maar jammer genoeg heb ik het onvoldoende bij gehouden. Op zaterdagmiddag was ik aan de beurt voor de muziekles, maar als ik er onderuit kon komen, deed ik dat... Ja, op zich vond mijn vader het prima dat ik in de dans verder wilde, maar hij vond wel, terecht natuurlijk, dat ik eerst mijn middelbare school moest afmaken.' Zeeuws Tijdschrift 19

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 21