Olaf Gideonse trekt het Opvreter-T-shirt aan dat hij zojuist heeft gekregen van mevrouw H.J.W. van Gelder-Wiggers. Foto: Jaap Wolterbeek vervolgens inleveren bij de plaatselijke Rabobank, waarna ze het enige, echte speciale 'Opvreter-T-shirt' ontvangen. Een nadeel van het aanbieden van een driejarig pro ject aan de groepen 7 èn 8 kan zijn, dat in het geval van gecombineerde groepen leerlingen de strip en het les materiaal het tweedejaar al kennen. Daar tegenover staat echter, dat er een museum in de regio bezocht kan worden, zodat het mogelijk is elk jaar een ander mu seum te bezoeken. Wellicht ook een museum dat an ders, in verband met de kosten en organisatie, niet zo snel bezocht zou worden. De financiën Voor de ontwikkeling en uitvoering van het project is geld verkregen van de Stichting Steunfonds voor de Zeeuwse musea en de Mondriaan Stichting. In aanvul ling hierop is een sponsorovereenkomst gesloten met de Rabobanken Kring Zeeland/Delta. Vandaar ook, dat na het eerste jaar ook de musea en de scholen op Goe- ree-Overflakkee bij het project betrokken zijn. Door deze financiële bijdragen is het mogelijk het gehele pro ject kosteloos aan te bieden aan de scholen. De kosten voor het klassikale museumbezoek (entreegelden, rond leiding, consumptie of attentie en het groepsvervoer) en het T-shirt zijn voor rekening van de sponsor. De finan ciële bijdragen van de musea betreffen de kosten van het maken van de 'bewaarkist', de derving van inkom sten bij individuele bezoeken en een bijdrage aan de al gemene projectkosten. Het Bureau provinciaal museum consulent Zeeland draagt bij in de algemene project kosten. De coördinatie van het gehele project, evenals de verzending van de strips en de lespakketten, wordt door het BPMCZ verzorgd. Het succes Sinds op 3 november 1995 in het Maritiem Museum Zie- rikzee het sponsorcontract werd ondertekend, hebben al veel scholen gebruik gemaakt van dit speciale aan bod. Het eerste jaar namen 126 scholen met in totaal 151 groepen deel en in het tweede jaar 129 scholen met in totaal 172 groepen. Op 8 november 1996 reikte me vrouw H.J.W. van Gelder-Wiggers tijdens een feestelijke bijeenkomst het vierhonderdste Opvreter- T-shirt uit aan Olaf Gideonse uit Middelburg. Dit schooljaar hebben zich al weer 113 scholen met 131 groepen aangemeld. Dit betekent dat in totaal al meer dan tienduizend leerlingen kennis gemaakt heb ben met 'de Opvreter' en met een of meer Zeeuwse of Goereese musea. En dat aantal groeit dus nog steeds. De docenten wordt aan het eind van de klassikale bezoeken verzocht een enquête in te vullen, waarin door middel van keuzevragen hun oordeel wordt ge vraagd over alle aspecten van het project. Ook is er bij elke vraag steeds ruimte voor een toelichting. Met name het eerste jaar zijn de enquetes massaal ingevuld, waar bij het project voor het grootste gedeelte met goed of uitstekend werd beoordeeld. Maar ook het tweedejaar kwam er nog volop respons op de enquête. Een van de allereerste vragen is de vraag naar de motivatie om mee te doen. Hieronder volgt een kleine greep uit de reac ties van het tweedejaar op die vraag: "Bewustwording en financieel voordeel; De kinderen laten kennismaken met geschiedenis en cultuur in de 'praktijk' en de moge lijkheid om eens een ander museum te bezoeken; Een extra mogelijkheid om de kinderen met 'een andere werkelijkheid' kennis te laten maken; De bezoeken vorig jaar leverden enthousiasme op; Omdat het leuk is kinde- Deelnemende musea: Gemeentelijk Archeologisch Museum (Aardenburg) Streekmuseum Het Land van Axel (Axel) Visserijmuseum (Breskens) Museum voor Zuid- en Noord-Beveland (Goes) Streekmuseum De Vier Ambachten (Hulst) Fruitteelt Museum (Kapelle) WaterLand Neeltje Jans (Oosterscheldekering) Zeeuws Museum (Middelburg) Rien Poortvliet Museum (Middelharnis) Zeeuws Biologisch Museum (Oostkapelle) Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis (Ouddorp) Streekmuseum De Meestoot (St. Annaland) Streekmuseum Goeree-Overflakkee (Sommelsdijk) Stedelijk Museum (Vlissingen) Reptielenzoo Iguana (Vlissingen) Streekmuseum West-Zeeuws-Vlaanderen Presenteert (IJzendijke) Maritiem Museum en Stadhuismuseum (Zierikzee) DS.«PfïfTCfL Zeeuws Tijdschrift 25

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 27