FABERY DE JONGE De Westerschelde als scheidslijn Zeeuws-Vlamingen zijn in mijn ogen in wezen ook niet zo geïnteresseerd in de directe verbinding met Walcheren, om dat namelijk bijna alle inwoners in het maatschappelijke verkeer van jongsaf geconfronteerd zijn met ouders die eer der blijk gaven van belangstelling voor het zuiden dan voor het noorden. Dat heeft dus niets te maken met het zoeken naar isolement. Voor gezellig winkelen, kraamvisite en ook schoolbezoek kon en kan men terecht in het naburige Knokke, Maldegem, Brugge, Eeklo, Gent en na tuurlijk in Antwerpen voor een familie- uitstapje naar de Zoo. Dat zal naar mijn inschatting in een verder verenigd Europa alleen maar toe nemen. Maar daar gaat het nu hier niet om. In het door boeren en pastoors ge domineerde Zeeuws-Vlaamse platteland van weleer waren vele landeigenaren van Belgische komaf. Zelfs nu is hun invloed er nog merkbaar. Dankzij hen werd bij voorbeeld de geplande ruilverkaveling in Sluis/Aardenburg afgestemd. Bij het doorbladeren van het Zeeuws Tijdschrift viel mijn oog op de namen van twee zeer grote adverteerders in het blad. Het betreft DOW Benelux N.V. en Zeeland Seaports. Welnu, de impact op het sociaal eco nomische leven van de gemiddelde Zeeuws-Vlaming van dat grote gerenom meerde bedrijf en andere vestigingen in het werkgebied van Zeeland Seaports, de Kanaalzone, is sedert tientallen jaren van wezenlijk belang. In de marge moet wor den opgemerkt dat veel sociaal-culturele manifestaties zonder hulp van die kant onmogelijk zijn te realiseren en in stand te houden in Zeeuws-Vlaanderen. Recent onderzoek van Henk van Houtum van de Katholieke Universiteit Brabant bevestigt de primaire oriëntatie van het Zeeuws- Vlaamse bedrijfsleven op de eigen lokale markt en de Kanaalzone en in overigens nog geringe mate op de bedrijven rondom Gent en Eeklo. De Wester schelde is voor Zeeuwse bedrijven een duidelijke scheidslijn. Benoorden ervan is Rotterdam van groot economisch be lang. De argwanende blik, maar zeker niet de angstige blik van menig Zeeuws- Vlaams bestuurder, is vooral noordwaarts gericht. Walcheren, lees Middelburg, is het bestuurscentrum, waarin vooral ge meentelijke bestuurders soms wel en vaak niet zijn geïnteresseerd. Voor de gemiddelde Zeeuws-Vlaming is alleeen de weekmarkt in Middelburg en wellicht het Waterpaviljoen Neeltje jans een extra bezoekje waard. Maar dat is het dan. Van het gesproken dialect op het Walcherse platteland wordt weinig be grepen. Hier gaat wellicht op wat de Vlaamse schrijver Johan Daisne poëtisch uitdrukte: 'Iedere taal is schoon voor wie luisteren kan. Want in de taal zingt de gedachte van een volk en de ziel van een mens en die muziek is universeel.' Zelfs om het zwijgen van de ander te begrij pen is kennis van de taal (lees in dit geval het dialect) noodzakelijk. Voor een ge- dachtenwisseling is kennis van de cultuur noodzakelijk en moet er iets gemeen schappelijk zijn om uit te wisselen. De sociale geschiedenis van Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen en de economische oriëntatie van die gebieds delen zijn zo verschillend, dat veeleer in dat licht de Zeeuws-Vlaamse opvatting over de Westerscheldetunnel moet wor den gezien. Toch mogen de Zeeuws-Vla mingen "die van Walcheren" ook dank baar zijn. Door de "Walcherse" planolo gische maatregelen is de Zeeuws- Vlaamse kustlijn van Cadzand tot Walsoorden niet ingevuld met alleen steen en beton, zoals dat wel het geval is aan de Belgische kust. Ook zijn daardoor de Antwerpse plannen voor de aanleg van het Baalhoekkanaal definitief van de baan. Na 2002 kan de Westerschelde tunnel ertoe bijdragen dat intensievere contacten tussen de bewoners van de twee overkanten voor meer onderling begrip zullen zorgen. Dan wordt wellicht bevestigd wat de voormalig gouverneur van West-Vlaanderen, en kenner van onze Zeeuwse (economische) mogelijk heden, Olivier Vanneste, mij een keer in fluisterde, namelijk dat na de opening van de tunnel onder de Westerschelde er veel staat te veranderen in Zeeland. Walter Blondeel (een Zeeuw) Redactiekantoor Vanaf heden is het Zeeuws Tijd schrift vijf dagen per week gedu rende kantooruren bereikbaar. Het redactiekantoor van het Zeeuws Tijdschrift heeft een plaats gekregen in het Bureau van de Zeeuwse Museumconsulent in Middelburg. Tel 0118 631051 Fax:0118 631054 BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER Dealer voor o.a.: Ie Chic juwelen Baume Mercier horloges Lassale horloges S.T. Dupont aanstekers, schrijfgerei Christiaan Huygens klokken I.W.C. Horloges TAG Heuer Horloges B.V. JUWELIERSBEDRIJF Juweliers van vader op zoon sinds 1834 LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES TELEFOON 0113-215005 30 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 32