HELD WORDT MOORDENAAR Teneeter speelt 'Macbeth' voor iedereen vanaf 10 jaar Scene uit 'Macbèth Moordenaar' met Maureen Tauwnaar en Rob Beumer. Foto: Bas Mariën/Beeldhonger Studio. Ruim vijftig procent van de jongeren zijn op hun achttiende jaar nog nooit in een schouwburg ge weest, volgens landelijke onderzoekgegevens. In Zeeland ligt dat percentage vermoedelijk nog wat hoger. Veel scholen in de provincie maken, afhan kelijk van het hun ter beschikking staande budget, gretig gebruik van het aanbod aan podiumkunsten: voorstellingen, die heel goed in aula of speellokaal opgevoerd kunnen worden. Voor veel kinderen blijft het daarbij. Het regelma tig schouwburgbezoek met ouders of grootouders is voor de meesten geen gewoonte, maar blijft over het algemeen voorbehouden aan de 'Oillily-kids' De voorkeur van: Met het pilotproject Jeugdtheater wordt getracht daar enige verbetering in de brengen. Negen schouwburgen in den lande, waaronder de Stadsschouwburg Middel burg, hebben zich verplicht ten minste vijf extra jeugd voorstellingen van vooraan staande theatergroepen te AU Pankov boeken bovenop het regu liere jeugdaanbod. Op ad vies van het Fonds voor de Podiumkunsten ontvangen ze daar een subsidie voor. Naast de extra afname van vijf voorstellingen verplichten de schouwburgen zich speci fieke inspanningen te leveren om een bredere doel groep kinderen met hun ouders of verzorgers naar het theater te krijgen. In de meeste gevallen wordt bij die poging nauw samengewerkt met scholen, die cultuur educatie hoog in het vaandel hebben geschreven, De geselecteerde pilotvoorstellingen pretenderen een meerwaarde. Natuurlijk mag er plezier aan worden beleefd, maar tevens wordt er geappelleerd aan de ei gen belevingswereld, worden er vragen opgeroepen en wordt gestimuleerd dat er nog eens wordt nagedacht over wat er op het podium te zien en te horen was. Een van die vooraanstaande groepen is Teneeter uit Nijmegen. Op woensdag 29 april staat Teneeter in de Stadsschouwburg Middelburg met de voorstelling 'Mac bèth Moordenaar', naar William Shakespeare in een ver sie van Imme Dros. Teneeter bestaat al sinds 1977. Aan de wieg stonden onder meer Pauline Mol en Rinus Knobel. Laatstge noemde vertelt over het waarom en het hoe van 'Mac beth' en over de doelstellingen van Teneeter. 'We zijn een theaterensemble, dat artistiek hoogwaardig theater wil maken voor jong en oud,' antwoordt Knobel op de vraag waar Teneeter voor staat. Hij doelt op het feit, dat de aandacht in de loop der jaren grotendeels is verlegd van schoolvoorstellingen voor specifieke leeftijdsgroe pen naar producties in het theater voor een gemêleer- Zeeuws Tijdschrift 39

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 41