Samenstelling: Jan van Geelen C.F.BOS e.a. Zeeuws Jaarboek Deel 1 1997. Stichting NRI, Middelburg 1997. ISBN 90-72146-32-8, 232 blz., ing., f39,90. En dan is er ineens een Zeeuws Jaarboek. Waarom? Een primaire, celebrale vraag, waarmee in bet redactionele voorwoord op laconieke wijze korte metten wordt gemaakt: 'Het was er nog niet. De redac tie vond dat het er moest komen. Na tuurlijk hoopt ze dat de lezers er ook zo over denken, zodat het jaarboek een vaste plaats krijgt in de boekenkast van ieder, die in Zeeland is geïnteresseerd. Dit eerste nummer beantwoordt aan wat de redactie voor ogen had: een goed geïllustreerd jaarboek met interessante artikelen over uiteenlopende onder werpen. Landschap, cultuur, economie, bestuur, geschiedenis, van alles wat. Boeiend, gevarieerd en informatief.' Het is een simpel antwoord dat ontwapent door zijn eenvoud waarachter een fris enthousiasme schuil moet gaan. Dit Zeeuwse jaarboek is een goede en leuke publicatie, waarin twaalf bijdragen een pittig beeld van Zeeland geven, zowel nu (zakelijk èn leesbaar) als in het vroege en recente verleden (zonder vals sentiment en alsof het gisteren was). Het is te ho pen dat de samenstellers in het volgende deel dit niveau vasthouden en een even boeiende schakering aan onderwerpen zullen presenteren. De bundel opent met een bijdrage van Jan Willem Bosch over 'De Zak van Zuid-Beveland', één van de elf Nederlandse Waardevolle Cultuur landschappen (WCL-gebieden). Men krijgt hierin een overzicht van een aantal projecten op diverse terreinen waaraan in dit kader wordt gewerkt, onder an dere gemeentelijk landschapsbeleids plan, dijkbeplantingsproject, erven- project, wandelroute Zwaakse Weel en pleinenplan gemeente Borsele. Kees Bos geeft in 'Tien jaar Hogeschool Zeeland'een beeld (feitelijk en informatief) van de ontstaansgeschiedenis en huidige plaats van dit onderwijsinstituut binnen de Zeeuwse samenleving. De omvangrijkste bijdrage (door Carlo Heip, Marten Hemminga en Lucas Stal) behandelt 'Eco logisch onderzoek in de Zeeuwse delta: Het Delta Instituut en het Centrum voor Estuariene en Mariene Oecologie in Yerseke'. Een interessant overzicht van een weten schappelijk en maatschappelijk belang rijk instituut, zowel regionaal, nationaal als ook internationaal. Huib Eversdijk tekent voor een korte schets: 'Historische waterschapsfusies in Zeeland". De 'mooiste' bijdrage is van Andreas Oosthoek over Wim Riemens: 'Onderweg'. Geen woord te veel, zo schrijf je over een vriend. Poë tisch, van een doorlichte aardsheid als de foto's van Riemens. Ronduit boeiend is het portret dat Kees Bos geeft van 'Jo den Herder, scherp vooruit in tegenwind'. Het is het verhaal over het leven van een tegen draadse, ondernemende en tolerante 'karakter'man, grondlegger van de inmid dels vijftig jaar oude Middelburgse (landbouw)machinefabriek Herder BV, die wereldwijd actiefis. Ook van Andreas Oosthoek is de bijdrage 'De Ster van Walcheren', waarin hij sober maar leven dig verhaalt over de Nijhofs en Zeeland. Cor van de Poel tekent in 'Armoede is altijd schilderachtig'in flarden een portret door de eeuwen heen van de molenmakers- familie DeTroije, een tijdsbeeld van het leven van eenvoudige mensen en de molenmakerij. 'Van gangen, gasjes en ongenode gasten', door Ad van Dijk, geeft (jeugd)herinneringen aan het gangen stelsel onder de Vlissingse boulevard tij dens en kort na de laatste oorlog. In 'Jacob van Maerlant, koster van Voorne in Middeleeuws Zeelandricht Frans L. Van den Brande de aandacht op deze schrij ver, mede naar aanleiding van twee re cente publicaties en een tentoonstelling. Grappig is 'Beelden van Walcheren anno 1916 uiteen vergeten doos', waarin Siard Dwarshuis citeert uit de correspondentie van een dienstplichtige tweede luitenant bij de Landweer die in 1916-1917 op Walcheren diende. 'Per 1-1-1997 telde Zeeland volgens voorlopige cijfers 368.499'. Dit is een van de gegevens uit het laatste en zeker niet minst interes sante hoofdstuk: 'Sociaal-economische ont wikkelingen in Zeeland'. De samensteller, Ben Zielschot, presenteert zijn bijdrage als volgt: 'ln dit artikel wordt een over zicht gegeven van de sociaal economi sche ontwikkelingen in Zeeland met aan dacht voor bevolking, arbeidsmarkt, toe gevoegde waarde, investeringen, resulta ten erbo-enquêtes, werklocaties en en kele beeldbepalende sectoren in de Zeeuwse economie. Zeeuws-Vlaanderen en Noord- en Midden-Zeeland worden apart belicht. In verband met het achter lopen van statistische gegevens heeft de terugblik niet alleen betrekking op 1996 maar ook op meer achterliggende jaren.' Hier wordt men met de neus op de harde feiten (een schat aan cijfermateriaal) ge drukt. Het geeft dit jaarboek een ro buuste onderbouw. Een boek voor ieder een, want men kan het ook als een visite kaartje afgeven aan allen die meer van Zeeland willen weten en begrijpen. Deze met veel foto's geïllustreerde uitgave, die in de plaats komt van het acht keer verschenen Walacria, is mede mogelijk gemaakt door vijf sponsors. CORNELIS A. VAN MINNEN (ed.) Ten more years! Roosevelt Study Center, Middelburg 1997. ISBN 90-71654-15-x, 80 blz., geb., 14,95. Een keurig Engelstalig boekje over het Roosevelt Study Center (het onderzoeks instituut en conferentiecentrum voor de studie van de geschiedenis van Amerika in de twintigste eeuw en de verhouding tussen Europa en Amerika) ter gelegen heid van het tienjarig bestaan, zoals uit gedrukt in de ondertitel: A celebration of the Roosevelt Study Center's tenth anniversary on 19 september 1996. Het boekje bevat de tekst van zeven lezingen (zoals 'The roots of the United Nations' en 'The U.S. presidential elections of 1996') die werden gehouden op het een daagse symposium. Ter afsluiting korte informatie over het Roosevelt Study Cen ter (Abdij 9, Middelburg; tel. 0118- 631590; jaarlijkse 'Newsletter'op aan vraag) en een overzicht van de tot nu toe gepubliceerde zeventien uitgaven van het centrum. Signalementen In deze rubriek worden publica ties gesignaleerd over Zeeland, van Zeeuwen, en van werk dat in Zeeland is verschenen. Uitgevers, instellingen, verenigingen en par ticulieren worden verzocht dit soort uitgaven, al dan niet in de handel, ter eventuele signalering in deze rubriek te sturen naar: J. van Geelen, Kaai 89, 4351 ACVeere. Zeeuws Tijdschrift 41

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 43