De Oostkerk een Axels avontuur PIET DE BLAE1J Volco een Axels avontuur. Gemeente Axel 1997. 32 blz., geïll., 5,50. Volco is een intrigerend boekje voor jeug digen (alle kinderen in Axel krijgen het op school in groep acht), èn voor oude ren die de ontvankelijkheid en fantasie van hun jeugd hebben bewaard. Jeugdi gen zullen het soms aan ouderen moeten uitleggen, terwijl ouderen zich tegen over de jeugdigen van hun taak zullen moeten kwijten: wijsheid aanbieden om de fantasie te laten (over)leven. Het gaat over het Volco-project van de beeldend kunstenaar Han Deij (1957; opleiding kunstacademie Gent), die in 1992 het centrum van Axel verrijkte met 17 aan zijn fantasie ontsproten beelden van veelkleurig terrazzo (marmer en ce ment). Deze 17 kunstobjecten zijn in de kern van Axel beeldbepalend en stads hart-verbindend. In een interview met Nico Out Zeeuws Tijdschrift. 1995,3) zegt Deij: 'Voor het project in Axel ben ik uit gegaan van de scharen van een kreeft, je ziet zo'n beest, met die verschrikkelijk mooie kleuren, die gebogen kromming en die tandjes erin.' In het verhaal van het boekje is Volco een jongen van twaalf jaar in Axel die poëtisch, hapsnap vertelt hoe hij met het leven verkeert: de stad nu, de geschiedenis van toen en de zeventien beelden die je niet over het hoofd kan en wil zien: 'Ineens heeft Volco het begrepen: die zeventien beel den vormen samen EEN beeld. Samen spreken ze EEN taal.'dat mensen vaak niet mer beelden praten, maar dat alle mensen in beelden praten. Ze begrijpen dat een beeldhouwer met zijn handen beeldspraak maakt.' 'Hij maakt het met zijn handen, en gaf het een naam met zijn taal. Beeldspraak.' 'Het werd een DENKbeeld over GESCHIEDENIS. Een zin van zeventien lettergrepen in beeldende taal.' Volco is een boekje dat de fantasie 42 Zeeuws Tijdschrift goed doet. Voor ouderen richt het de aandacht op Han Deij. Het doet hen ver der beseffen dat men altijd beter moet kijken, en dat men - ook om die reden - (weer) naar Axel moet. 'Een heerlyk stuk der Hedendaagsche Bouwkunde' W TfMw IsA PETER SIJNKE en ANNEKE VAN WAARDEN-KOETS (red.) De Oostkerk. De Koperen Tuin, Goes 1997. ISBN 90-72138-70-8, 112 blz., geb., 39,90. De Oostkerk, met twee ondertitels 'Een heerlyk stuk der Hedendaagsche Bouw kunde' en 'Geschiedenis en restauratie van de Middelburgse Oostkerk', meet 21 x 29,5 cm en bevat qua inhoud bijna evenveel illustraties (110 stuks) als tekst. Dit boek, samengesteld door de archiva ris en adjunct-archivaris van Middelburg en met tekstbijdragen van nog vijf ande ren, is uitgegeven in opdracht van de ge meente Middelburg. Het is verschenen ter gelegenheid van de restauratie van dit 'heerlyk stuk'. Een dergelijke uitgave is inmiddels een soort traditie geworden bij de restauratie van een belangrijk mo nument in Middelburg. Het is te hopen dat de gemeente deze goede gewoonte in ere houdt, en dat andere gemeenten haar navolgen. Een andere reden voor de uitgave was de hardnekkig sluimerende wens om de uit 1800 stammende 'Be schrijving van de Oostkerk' van de Middelburgse stadsarchitect Jan Bosdijk (1745-1808) te publiceren. De Oostkerk begint met een situering en beschrijving van kerk en stad Middelburg in de 16e en 17e eeuw. Het volgende hoofdstuk be schrijft de bouw (1646/1648-1666/1667) van de Oostkerk, de eerste kerk in Middelburg die speciaal voor de protes tantse eredienst werd gebouwd, met veel historische, technische en kunsthistori sche gegevens. Een aparte beschrijving wordt gewijd aan het orgel van de kerk; ook hier wordt de geschiedenis onder bouwd door de vermelding van vele de tails en exacte bijzonderheden. Het vierde hoofdstuk is gewijd aan de restau ratie van de kapconstructie van de koe pel in de jaren 1995-1997. Hierin wordt naast de bouwgegevens een goed lees baar verhaal geschreven over de vereiste technische voorzieningen en hoe die uit eindelijk zijn gerealiseerd. Het boek sluit af met de al eerder genoemde Beschrij ving door Bosdijk, een adembenemende inventarisatie van transacties, kosten, en gebruikte (hoeveelheden) materialen. Het liefste mag ik komend naar Middel burg uitzien naar de koepel van de Oost kerk en in Middelburg kijk ik naar hem om. Door dit boek heeft de Oostkerk voor mij een nog mooiere patine gekre gen en is zij mij nog liever geworden. J.A. TRIMPE BURGER De Romeinen in Zeeland. Onder de hoede van Nehalennia. Provincie Zeeland, Middelburg 1997. ISBN 90-71565-50-5, 68 blz., 7,50. Behalve de vondsten onder het duinzand van Domburg (350 jaar geleden) en voor de kust van Colijnsplaat (1970) zijn er van de aanwezigheid der Romeinen meer sporen in de Zeeuwse bodem gevonden. De Romeinen in Zeeland (zesde deeltje in de reeks cultuurhistorische uitgaven van de provincie Zeeland) beschrijft deze aanwezigheid (circa 57 v. Chr. - 406/407 n. Chr.) in de meest brede zin, zodat niet, zoals vaak, alleen de Nehalennia-verering aan bod komt. De auteur, oud-provinciaal archeoloog van Zeeland, geeft op boeiende wijze in kort bestek een schets van de 'romanisering van Zeeland', met aan de hand van de bodemvondsten veel aandacht voor het dagelijkse leven in die tijd. Deze uitgave verdient lof voor de goed leesbare veelheid aan samenhan gende informatie. Veel kaartjes, foto's en een begrippen- en literatuurlijst onder steunen de tekst. Toch is het niet meer dan een korte inleiding. Het is daarom terecht dat de 'eindverantwoordelijke' van de deeltjes in deze reeks, R.J. Swiers, stelt dat dit onderdeel van de Zeeuwse geschiedenis een uitgebreider werk ver dient.

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 44