In dit nummer: Zeeuws Tijdschrift 1998/1 Jaargang 48 Tussen Rede en Zwin: Landelijk Scholenonderzoek 5 Keuzes voor de Rest van je Leven 9 Het Groen College Groeit in Goes 13 Wat Gezegd Moet Worden 16 Spraakmakende Vrouwen in Zeeland: Lia Sorber 19 Opvreter 23 Podium voor Uitgesproken Meningen 28 De Molukse Muziektraditie 31 Gruwelen van het Onderwijs 35 De Voorkeur van 39 Signalementen 41 Dresscode Bekend z Redactie Peter van Houte, Karen Kroese, Ali Pankow, Gerdi Preger, Paul van der Velde (hoofdredacteur), Antoinette Verbrugge, Francisca van Vloten, Dick van der Wouw Bestuur W.T. van Gelder (voorzitter), G.C.L.M. de Kok (vice-voorzitter), A.J. de Visser (secretaris), T. de Jonge (penningmeester), P. Berrevoets, C.F. Bos, A.L. Oosthoek Abonnementen Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt 6x per jaar. De abonnementsprijs bedraagt 60,- franco per post. Men abonneert zich voor een gehele jaargang. Opzegging dient schriftelijk te geschieden een maand voor het einde van het lopende jaar. Adressen Redactie: Zeeuws Tijdschrift, Postbus 503, 4330 AM Middelburg. Tel 0118 631051 Fax:0118 631054 Bestuur/Administratie: Stichting Zeeuws Tijdschrift, Postbus 330, 4330 AH Middelburg. Druk Vink Offset Axel Vormgeving/lay-out Studio Beckers/van der Kooij, Oud-Vossemeer Ontwerp: Inge van der Kooij Subsidiegever Provincie Zeeland Adverteerders ABN-AMRO, Koninklijke Zeelandia, Zeeland Seaports, Dow Benelux N.V., Boekhandel en Uitgeverij De Koperen Tuin, Juweliersbedrijf Fabery De Jonge, Verbrugge International b.v. ISSN 0166-5154 1998- Zeeuws Tijdschrift Uit liet vorig jaar gehouden landelijk scholenonderzoek kwam duide lijk naar voren dat de scholen in de periferie het beter doen dan in de grote steden. Zeeland scoorde zeer hoog. Het Zwin College in Oost burg behoort zelfs tot de beste scholen in Nederland. Toch is er de no dige kritiek op de gebruikte onderzoeksmethode. Dick van der Wouw plaatst die kritiek in Zeeuws perspectief. Bestaan kinderen nog wel? Op steeds jongere leeftijd worden leerlin gen geplaatst voor keuzes die van diepgaande invloed zijn op de rest van hun leven. Karen Kroese sprak met een tiental leerlingen en ver baasde zich over hun zelfbewustheid. Het Groen College (1992) in Goes beleeft een explosieve groei. Hoe worden druiven van Zeeuwse bodem tot wijn omgetoverd en hoe groot is de aaibaarheidsfactor van een zwangere zeug? Ingrid Russel sprak met een van de directeuren, Frans van Bussel. De recente uitspraak van de burgemeester van Hulst dat 'Een begrafe nis in Hulst leuker is dan een trouwfeest in Middelburg' heeft een hoog stereotyperingsgehalte. Het Zeeuws Tijdschrift streeft er al ge ruime tijd naar de stereotypen over Zeeland en de Zeeuwen te door breken. De nieuwe rubriek Podium voor Uitgesproken Meningen biedt mensen de gelegenheid die meningen naar voren te brengen. Pieter Schoonheim en Walter Blondeel bijten de spits af. Peter van Houte is onder de indruk van de eerste CD van de multicul turele muziekgroep Calua waarop traditionele Molukse liederen in ei gentijdse zetting staan. Toen het Zeeuws Tijdschrift, begin jaren negentig, met de rubriek Cul turele Berichten begon, stond de verslaggeving over cultuur in de re gionale dagbladen nog op een laag pitje. Die situatie is ten goede ge keerd. De redactie heeft daarom besloten de rubiek te vervangen door De Voorkeur Van waarin de aandacht wordt gevestigd op één specifiek cultureel evenement of verschijnsel. Het fotografische essay in dit nummer is van de hand van Karina Leijn- se en Anda van Riet die de jeugdcultuur in Zeeland op de gevoelige plaat vastlegden. Op de omslag: 'Dit is skate kleding. Voor Inline-skaten hè. Wijde broeken met kniebeschermers. En polsbeschermers. Waarom wijd? Nou. dan schuurt het niet zo langs je lijf.

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 4