De rapportcijfers zijn berekend per schoolsoort (VBO, MAVO, HAVO, VWO). De gemiddelde school in Neder land heeft van Dronkers een rapportcijfer 6 gekregen. Hoe hoger een cijfer, hoe hoger de percentages geslaag den en de eindexamencijfers en hoe lager de uitval- en zittenblijfpercentages. Scholen met een 5 zijn dus scho len die onder de gemiddelde Nederlandse school preste ren. Dat hoeft nog niet te betekenen dat ze onvol doende functioneren. Wanneer je als school een 7 krijgt behoor je tot de 25% best scorende scholen in Neder land. Laten we nu eens naar de Zeeuwse Scholen kijken. In het Trouw onderzoek zijn 13 Zeeuwse scholen meege nomen. De VBO school 'Schouwen Duiveland' vinden we niet terug en ook de VBO-afdeling van de agrarische school in Goes is niet opgenomen.Een keuze uit de col lectie hedendaagse kunst. Het Nehalennia is in het over zicht nog als 'De Wellinge' en 'SSGM' opgenomen. In totaal zijn vijfenveertig rapportcijfers uitgedeeld. Vijf keer is dat een 5, zeventien keer een 6, negentien keer een 7 en vier keer een 8. Dit betekent dat de ba lans voor het Zeeuwse onderwijs zonder meer doorslaat naar de positieve kant. De schoolprestaties van leerlin gen liggen vaker boven dan onder het landelijk gemid delde. Kijken we naar figuur 1 dan zien we dat er slechts één school in Zeeland over de hele linie uit steekt boven het landelijk gemiddelde. En dat is het Zwin College in Oostburg. Dat is een van de beste scho len in Nederland. Opvallend zijn de grote verschillen in rapportcijfers tussen de verschillende afdelingen van de Scheldemond. Trouw heeft per schoolsoort uitgezocht hoe hoog de percentages geslaagden zijn op een school. Het gaat daarbij om de leerlingen die zijn geslaagd zonder in het jaar ervoor te zijn blijven zitten. Dit percentage onver traagd geslaagden loopt in Zeeland uiteen van 66% bij de VWO-afdeling van de scholengemeenschap De Rede in Terneuzen tot 99% bij de VBO-afdeling van het Zwin College in Oostburg. Dat zijn toch nog grote verschillen. Het maakt wel wat uit of een school bijna iedereen of 'slechts' tweederde van de leerlingen onvertraagd aan de eindstreep brengt. De gemiddelde examencijfers (centraal schriftelijk voor Engels, Nederlands en Wiskunde) lopen uiteen van 6,0 (De Rede) tot 7,3 (Zwin College). Daarmee scoren de Zeeuwse scholen over het algemeen goed in verhouding tot de scholen in heel Nederland. De HAVO van het Zwin College haalt daarmee zelfs met afstand het hoog ste gemiddelde examencijfer van alle scholen in Neder land. Het percentage uitvallers en zittenblijvers komt nergens in Zeeland boven de 6uit. De door Trouwals slecht getypeerde scholen in Ne derland hebben in de meeste gevallen een percentage uitvallers en zittenblijvers dat hoger ligt dan 10%. Figuur 1 Rapportcijfers Zeeuwse scholen 9 Zeeuws Tijdschrift 7

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 9