Zeeland Nazomer Festivals: de cultuurmagneet van Zeeland DICK VAN DER WOUW 'Ik vind het vreemd dat de Provincie het effect van de Zeeland Nazomer Festivals niet regelmatig wil meten.' Dit verzucht Ruud van Meijel, coördinator van de Zee land Nazomer Festivals, in de kolommen van het Zeeuws Tijdschrift 1996/4). Hij wil het liefst om de paar jaar een publieksonderzoek 'om te weten hoe je er voor staat en hoe het beter kan'. Hij is op zijn wenken be diend. De editie van 1997 is aan een uitgebreid onder zoek onderworpen. Het onderzoeksrapport is recente lijk uitgebracht door de stichting Scoop, het nieuw gevormde Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cul tuur.' Wat in 1989 begon onder de naam 'Zeeland Cultuur- maand' is in 1997 uitgegroeid tot een stevig pakket cultuur gepresenteerd in de maanden september en oktober. Het is een bundeling van elf festivals of festivalachtige manifestaties. Samen hebben zij in 38 dagen verspreid over de hele provincie meer dan hon derd voorstellingen, concerten en tentoonstellingen gehouden. Ze omvatten een palet van klassieke muziek, beeldende kunst, literatuur en poëzie, jazz, films, thea ter en meer. De Zeeland Nazomer Festivals hebben zich een vaste plaats op de culturele agenda in Zeeland we ten te verwerven en leveren zo een belangrijke bijdrage aan de culturele activiteiten in de provincie en verster- figuur 1 Publiek Zeeland Nazomer Festivals ken het culturele imago van de provincie. Daarnaast is het organiseren van deze culturele evenementen in de nazomer bedoeld om de aantrekkelijkheid van Zeeland als vakantieprovincie te vergroten. Het biedt de in Zee land verblijvende recreant en toerist in het naseizoen mogelijkheden tot vrijetijdsbesteding. In de nieuwe provinciale cultuurnota 'Boven het maaiveld' wordt dan ook gesproken van een goede, interessante en succesvolle combinatie van cultuur en toerisme. In het onderzoek is deze uitspraak nog eens nadrukkelijk tegen het licht gehouden. Daarbij is nage gaan hoe de Zeeland Nazomer Festivals in bredere zin als culturele festivals te waarderen zijn en welke bijdrage ze nu precies leveren aan de verlenging van het toeristenseizoen in Zeeland. Er is literatuur verkend, de organisatoren van de verschillende festivals zijn geïnter viewd en er is een enquête gehouden onder 4.719 be zoekers. Vergelijkbare festivals In de literatuur is gespeurd naar gegevens over culturele festivals elders in het land die vergelijkbaar geacht kun nen worden met de Zeeland Nazomer festivals. Dit zijn het Holland Festival in Amsterdam, de R' festivals in Rotterdam, Noorderzon in Groningen, Boulevard in Den Bosch, Oerol op Terschelling, Festival aan de Werf in Utrecht en Cultura Nova in Heerlen. De meeste festivals blijken rond de 50.000 bezoekers te trekken, duren on geveer tien dagen en richten zich in meerderheid op een cultureel geïnteresseerd alsook op een meer recreatief ingesteld publiek. In vergelijking met de Zeeland Nazo mer Festivals bieden ze een minder breed programma en worden in een kleiner geografisch gebied gehouden. Je kunt de Zeeland Nazomer Festivals daarom typeren als kleinschalig, lang durend, sterk geografisch gespreid met een breed cultureel aanbod. De spreiding van evene menten over een hele provincie maakt de Zeeland Nazo mer Festivals zelfs volstrekt uniek in Nederland. Festivalbezoek De organisatoren melden dat de editie van 1997 in to taal 45.000 bezoekers heeft getrokken. Daarmee slaat de Zeeland Nazomer Festivals helemaal geen gek figuur in vergelijking met festivals elders in het land. Eenderde van het totale publiek koopt (of krijgt via sponsoring) ?f) Zeeuws Tiidschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 22