Spraakmakende Vrouwen in Zeeland Tineke Luijendijk-Bergwerf: Een gemeente-secretaris is de schakel tussen ambtenaren en politiek. Foto: Johan Klein. GERDIPREGER In de folder 'De gemeente en haar secretaris' (van de Vereniging van gemeentesecretarissen) staat de ge meentesecretaris omschreven als iemand die zwijgt in de raad, fluistert in de B W vergaderingen en buldert op de secretarie'. Een gemeentesecretaris van de oude stempel dus. Hij (een 'zij' was toen nog ondenkbaar op die plek) was de beste van de klas op bestuurlijk en juridisch gebied, hij bepaalde wat er op de secretarie gebeurde en hij wist alles. Punt, amen, uit. De secretaris van toen zou zich waarschijnlijk heel ongemakkelijk voelen in de werkkamer van Tineke Luijendijk. Op het prikbord aan de muur hangen grap pige prenten van illustrator Peter van Straaten, die de vermeende belangrijkheid van de bestuurder relativeert. Voorts een lijstje met 'regels' die meer slaan op het durven vertrouwen van elkaar, dan het 'je plaats weten' in de hiërarchie op het stadhuis. Een foto ook van de bijna één jaar jonge kleindochter, naast roosters met werkschema's. Tineke Luijendijk is een moderne secreta ris. Zo eentje, die niet boven, maar midden tussen de mensen wil werken. Zij kan model staan voor de gemeentesecretaris-van-nu: een regisseur, een procesbegeleider en richtinggever van het bestuur en het ambtelijk apparaat. De hele dag overlegt zij met iedereen in en om het gemeentelijk bedrijf. Ze is ook aanspreekpunt voor ondernemers, burgers en maatschappelijke groeperingen, die contact zoeken met de gemeente. Ook adviseert de gemeen- tesecretaris-van-nu het College van B W over wat er zich buiten het gemeentehuis afspeelt en zo in staat is de publieke belangen te behartigen. Cultuurschok in Axel Een spin in een web? 'Jazeker', beaamt ze volmondig, 'maar dan wel één met gigantische voelsprieten, die alle mogelijke signalen opvangt en ze voor de betreffende personen of instanties weet te vertalen. Ik probeer bij de ambtenaren begrip te kweken voor de besluiten die het gemeentebestuur neemt en omgekeerd. Heb vooral een regel- en praatfunctie. Ik wil er verder voor zorgen dat alles wat nodig is om goed te kunnen functioneren aanwezig is: van klein tot groot.' Een korte tik op de deur. Een van de wethouders komt binnen op zoek naar een rood potlood. 'Dit is natuurlijk wel heel klein', grapt de gemeentesecretaris, 'maar dat hoort er bij. Net zoals ook landelijke besluiten vertaald moeten worden naar een - kleiner dus - ge meentelijk niveau. Zo'n besluit betrof bijvoorbeeld de intensivering van de integratie van mensen uit andere culturen. Axel heeft een grote Turkse gemeenschap. Samen met wethouder Van Schaik en de afdeling Voor lichting zijn indertijd verschillende projecten opgezet. Een van de uitkomsten was dat de gemeenteraad, belan gengroeperingen en enkele Turkse inwoners gezamenlijk een reis naar Emirdag hebben gemaakt, het plaatsje in Turkije waar de meeste Turkse Axelaars vandaan komen. We hebben met eigen ogen gezien, waar de mensen woonden en hoe ze daar leefden. Ik heb me toen pas goed gerealiseerd, hoe groot de cultuurschok voor hen geweest moet zijn, toen ze in Axel kwamen wonen. Zo ontstaat meer wederzijds begrip. En daar gaat het om.' Samenbindend vermogen Er bestaat geen gerichte opleiding voor gemeentesecre taris, hoewel hij/zij de enige gemeente-ambtenaar is, die in de Gemeentewet wordt genoemd. Artikel 100 van de wet luidt: 'In iedere gemeente is een secretaris.' De secretaris wordt benoemd door de gemeenteraad, die Zeeuws Tijdschrift 23

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 25