De 5 vragen: Wie (of wat), welk gedachtengoed 'Ik heb me altijd laten inspireren door mensen die mij wezenlijk raken heeft u in uw leven het meest door hun levensfdosofie. Mensen die nieuwe invalshoeken kunnen laten geïnspireerd? zien. Zo iemand is bijvoorbeeld Krishnamurti. Zijn manier van denken, zijn filosofie heeft ook mij aan het denken gezet. (Krishnamurti pleitte voor de vrijmaking van de mens uit de 'kooien' van dogma, structuur en egoïsme. Belangrijke punten voor hem waren individuele bewustwording en het dragen van eigen verantwoordelijkheid - red.) Toen ik midden dertig was, heb ik meerdere lezingen van hem bezocht. Het was zo'n eenvoudige man, wars van enige vorm van zelfingenomenheid. Zittend op een eenvoudige keukenstoel bracht hij zijn no-nonsense boodschappen. 'Het wordt pas echt beter in de wereld', zei hij, 'als mensen door het leed uit een ander werelddeel net zo diep worden geraakt, als door het leed van heel dicht bij'. Maar degene die me het meest inspireert is mijn eigen man. Hij staat zeer positiefin het leven en houdt me geregeld een spiegel voor. Zeifis hij nooit gestopt met studeren en blijft zich openstellen voor nieuwe kennis en ervaringen. Hij staat er dan ook helemaal achter dat ik weer ben gaan studeren. Je moetje gesteund weten door je partner, anders hou je het niet vol.' Wie heeft de meeste invloed op u gehad en waarom? 'Mijn oma. De moeder van mijn moeder. Die zag ik vroeger zeker drie tot vier keer per week. Ook iemand met een hele positieve instelling. De zon scheen altijd voor haar. Eén en al vriendelijkheid. Ze pakte zaken aan en ze zette door en ging nooit bij de pakken neerzitten. Ze had respect voor iedereen en kon goed relativeren. Ze is een echt voorbeeld voor me ge weest. Een rode draad door mijn leven.' Waar bent u het meest trots op in wat u heeft bereikt? 'Trots op... ik zeg liever 'blij mee'. Ik ben blij, dat ik weer ben gaan stude ren. Dat ik die stap heb durven zetten. Volhouden komt dan vanzelf, hoe wel het ook veel energie kost. Maar het heeft ook veel opgeleverd.' Wat zou u graag een keertje over doen? 'Eigenlijk niets. De plezierige en de onplezierige dingen in het leven heb ben allemaal hun eigen waarde. Soms pas achteraf, maar toch... De 'ups' en de 'downs' in mijn leven staan in een redelijke verhouding tot elkaar. Daarom wil ik niets overdoen.' Het is even stil. Een nadenkende, wat aarze lende glimlach. En dan: 'Ongewild moet ik mensen hebben gekwetst. Soms kon ik hen minder aandacht geven, dan ik eigenlijk wilde. Dat spijt me. Dat zou ik eigenlijk wel willen overdoen.' Wat is voor u de essentie van het leven? 'Ik geloof in reïncarnatie. Datje het in dit leven weer beter kunt doen dan in een vorig bestaan. Daarom streef ik naar een 'vol' leven. Op alle vlak ken. Maar ik bedoel niet zozeer 'gevuld' met activiteiten of werk, maar inhoudelijk 'vol'. Dat ik niet, als ik tachtig ben en terugkijk, moet consta teren dat ik een werkzaam maar leeg leven heb geleid.' hem ook weer kan ontslaan. De burgemeester en de gemeentesecretaris zorgen voor continuïteit in het bestuur van de gemeente. Dat is ook nodig want elke vier jaar, na de verkiezingen, veran dert de samenstelling van de gemeenteraad en het college van wethouders. 'Dat kan betekenen, datje als secretaris met andere wethouders weer een nieuwe relatie moet opbouwen. Dus moet je je als gemeentesecretaris flexibel kunnen opstellen', vindt Tineke Luijendijk. 'Wat mijn persoonlijke kernkwaliteit is? Mijn samen bindend vermogen. Ik hou niet van strijd. Ik kijk naar wat mensen bindt, ook in mijn werk. Verder vind ik orga niseren en regelen leuk. Dat vereist veel praten. Communicatie is een van mijn sterke kanten.' Ze geeft een eigen invulling aan die functie en vindt datje als team in een organisatie veel kunt bereiken. 'Ik wil graag weten, wat er allemaal in deze ge meente leeft. Op avonden en in de weekeinden ga ik geregeld naar activiteiten van verenigingen: EHBO, zang, 24 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 26