Lege etalage in Axel. Foto: Johan Klein. muziek, paardensport... om er maar eens een paar te noemen. Ik vind het bijzonder en mooi om te zien hoe veel energie mensen in deze activiteiten steken.' Carrière Tineke Luijendijk kan terugzien op een interessante carrière. Ze vervulde vooral functies in de probleem oplossende sfeer. Zo werkte ze enkele jaren op diverse afdelingen bij het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV). Daar was het, dat er een keerpunt kwam in haar leven. 'Ik werkte in een administratieve functie', vertelt ze, 'toen de Regionale Inspectie voor het Landbouw onderwijs verhuisde van Den Haag naar Dordrecht. Dat betekende drie uur reizen per dag en aangezien ik toen moeder was van schoolgaande kinderen besloot ik niet mee te gaan. Ik heb toen aan den lijve ondervonden hoe het voelt om afgeschreven te zijn. Tot die tijd werd ik - bij wijze van spreken - de hemel in geprezen en daarna had ik het gevoel of ik buiten de boot was geval len. Niemand maakte zich druk om mijn werk of een goede vervanging. Daardoor ben ik gaan beseffen, wat het voor mensen betekent om 'afgeschreven' te worden. Gelukkig heb ik iets van de veerkracht van mijn oma geërfd, zodat ik niet bij de pakken ging neerzitten. Via een tijdelijke baan bij de Directie Personeelszaken bij LNV durfde ik ook iets totaal anders te gaan doen: een HBO-opleiding personeel en organisatie. Dan kies je automatisch ook voor een ander vak. Het uiteindelijke Tineke Luijendijk - Bergwerf (Den Haag 1950) is sinds 1 januari 1997 gemeentesecretaris van Axel (12.500 inwoners). Ze heeft de leiding over een ambtelijk apparaat dat uit 100 medewerkers bestaat. Ze heeft een zeer gevarieerde loopbaan achter de rug. Eind zestiger jaren organiseerde ze bus- en wandel- reizen voor de Nederlandse Reisvereniging, werkte daarna tien jaar in een belastingadviespraktijk, gaf grond- en jazzgymnastiek en deed vrijwilligerswerk in een wijkcentrum. Via uitzendbureaus deed ze ervaring op als typiste, secretaresse en telexiste en belandde vervolgens in 1981 als secretaresse van de Directie Landbouwonderwijs op het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Op dit Ministe rie vervulde ze verschillende functies. Na haar studie HBO Personeel en Organisatie zei ze haar loopbaan op het ministerie vaarwel als hoofd personeelsbeheer. In 1992 stapte ze over naar een 'kleinere schaal' en werd hoofd Personeel en Organisatie bij de gemeente Raamsdonk. In 1994 liet ze haar blik vallen op Zierik- zee ('mijn man komt uit Zeeland, dus dat leek ons wel wat') en werd aangesteld als hoofd van de afde ling Welzijn. Ze was speciaal belast met de beleids ontwikkeling van het vakgebied Personeel en Organisatie. Evenals in Raamsdonk was ze hier ook lid van het managementteam en loco-secretaris. Nu is ze dan gemeentesecretaris in Axel en woont ze met haar man in Koewacht. Een deel van haar schaarse vrije tijd besteedt Tineke aan studie voor de doctoraalopleiding arbeids- en organisatiepsy chologie aan de Open Universiteit. Voor de rest leest, wandelt en tuiniert ze graag. Haar familie - zoon, (klein)dochter en (schoon)familie - speelt een belang rijke rol in haar leven. gevolg was dat ik de overstap maakte van de Randstad naar Brabant, van Den Haag naar Raamsdonk. Eén van de grootste verschillen? De afstand van tien kilometer in de Randstad heeft een totaal andere lading dan in de provincie, waar ik met plezier heb gewerkt. Op een gegeven moment vonden mijn man en ik het leuk om naar Zierikzee te kunnen verkassen. Mooi stad je, leuk college, een fijne afdeling en een bevolking die wat directer in de omgang is dan in Brabant. Ik werd daar hoofd van de afdeling Welzijn. Toen ik me wat be perkt ging voelen in m'n ontplooiingsmogelijkheden kwam Axel om de hoek kijken. Ik moest het wel op de kaart opzoeken, want ik wist niet eens waar het precies lag. Van tevoren zijn we gaan kijken en hebben ons uiter aard afgevraagd of we ons hier thuis zouden kunnen voelen. Ja, dus.' Over het algemeen timmert de gemeente Axel niet zo aan de weg. Heeft zelfs een degelijk wat saai imago. Tineke Luijendijk: 'Eén van de sterke kanten van Axel is nou juist, dat er hier heel veel zaken worden geregeld zonder dat het de pers haalt. Axel is slagvaardig', klinkt het trots. 'Gemeenteraadsbesluiten zijn bijna altijd Zeeuws Tijdschrift 25

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 27