Foto: Johan Klein. unaniem. Niet omdat de gemeenteraadsleden niet mon dig zouden zijn, maar omdat de besluiten welover wogen zijn en iedereen het goede met Axel voor heeft. Er zijn genoeg gemeenten, die bepaalde activiteiten enorm opblazen, zonder dat waar te kunnen maken. Zo is Axel niet. Het is hier echt prettig werken met een goed team van burgemeester en wethouders en een groep personeelsleden met een positieve grondhou ding. Of er dan niets is, waar ik moeite mee heb? Het enige echt lastige is, dat we als gevolg van een wette lijke maatregel verplicht werden onze medezeggen schapsraad om te zetten in een ondernemingsraad. Een gemeentelijk apparaat, dat met gemeenschapsgelden werkt, is nu eenmaal geen commercieel bedrijf. Dat beperkt onze mogelijkheden naar alle kanten en dat kan wel eens frustrerend zijn.' Axel is voor mij meer woon- dan winkelgemeente. Het is een prettige plaats om te wonen met nog steeds een relatief groot winkelbestand. Ook zijn er tal van recreatieve voorzieningen waarop de buurgemeentes jaloers zijn: een golfbaan, een openluchtzwembad en zelfs zweefvliegen behoort tot de mogelijkheden. Mis schien dat het toerisme wat meer aangetrekt, als de oude molen in Axel helemaal is opgeknapt en hopelijk ook weer in gebruik is gesteld.' Het Axelse gemeentehuis ondergaat binnen nu en het jaar 2000 een metamorfose. De plannen zijn al helemaal rond. Na een ingrijpende verbouwing zullen alle zaken, die de burgers betreffen, in de hal worden afgehandeld. Daardoor ontstaat er rust in de achterlig gende kantoren. Nu lopen bezoekers van allerlei dien sten nog steeds kris-kras door het gemeentehuis. Er komt ook een ander automatiseringssysteem, waardoor het hele ambtelijke apparaat een meer klantgerichte organisatie wordt. Feng shui Tineke Luijendijk is een vrouw van deze tijd, die open staat voor de invloeden van andere culturen. Feng shui, een Chinese levensleer, boeit haar mateloos, al heeft ze haar huis en haar werkkamer nog niet helemaal volgens deze leer ingericht. 'De Chinezen gebruiken hiervoor een zogenaamd 'magisch vierkant', legt ze uit, een vier kant, verdeeld in genummerde vlakjes, leder vlakje staat voor een bepaald leefgebied. Studeren, recreëren, bezit, carrière, roem, goede vrienden enzovoort. Dit vierkant kun je op de plattegrond van je huis leggen en je huis volgens dat prinicpe inrichten. De bedoeling is, op een harmonieuze en natuurlijke manier de energie door je huis te laten stromen, waardoor het een plezierige plek wordt om te wonen. Je moetje er gewoon lekker voe len. Een ander onderdeel van feng shui is een bepaalde vorm van astrologie, waarbij de vijf elementen (vuur, aarde, metaal, water en hout) een rol spelen in combi natie metje geboortedatum- en jaar.Je staat ervan te kijken wat daar uitkomt. In onze tuin verbouwen we bijzondere groenten waarbij we werken volgens een zogenaamde combinatieteelt en bestrijdingsmiddelen zijn taboe. Mijn man en ik vinden het heel ontspannend om te tuinieren in onze vrije tijd.' Tineke Luijendijk ziet het dus wel zitten in Axel. 'Ik ben zeer content met de stap die ik heb gezet. Ik woon hier prima en werk plezierig. Of dit m'n einddoel is? Daar heb ik nog niet over nagedacht. Ik ben gewoon volop bezig. Eerlijk gezegd heb ik nooit aan carrière planning gedaan. Een einddoel heb ik ook nooit zo specifiek voor ogen gehad. Ik merk vanzelf wel, hoe mijn leven zich verder ontplooit.' 26 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 28