JAN J.B. KUIPERS Zilt en zoet. Spo ren van watergebruik in Zeeland. Provincie Zeeland, Middelburg 1997. ISBN 90-71565-49-1, 100 blz., 7,50. Het vijfde deeltje in de reeks cultuurhis torische uitgaven van de provincie Zee land gaat, onder de titel Zilt en zoet, over de dagelijkse omgang van de Zeeuwen met het water, over de archeologische, historische en landschappelijke sporen daarvan in Zeeland. Achtereenvolgens komen aan de orde: 'Water als levens middel' (pompen, putten, waterleiding, het water voor de dieren, volksgeloof en volksverhalen), 'Water als verkeersmid del' (varen binnen en tussen de eilanden, havens, scheepstypen en werven) en 'Water als verdedigingsmiddel' (grachten, forten, waterlinies, inundaties). Ook dit deeltje voldoet ruimschoots aan de criteria voor deze reeks uitgaven: uit gaan van de laatste beschikbare gege vens, wetenschappelijk onderbouwd en toegankelijk voor een groot publiek. Simpel en compact, instructief, met veel feiten en wetenswaardigheden. Meer dan zestig illustraties, een register en een literatuuropgave sieren dit boekje. W.P DE KAM Een toekomst vol van het verleden. 1997. Doctoraalscriptie Open Universiteit, Cultuur wetenschappen. Aanwezig in het Zeeuws Documentatie Centrum. Deze scriptie gaat over het publieke debat bij de totstandkoming van 'oorlogs monumenten'. De auteur schrijft in zijn Inleiding: 'Kennis over de thema's van discussie en verschuivingen binnen die discussie die door tijdsverloop plaatsvin den draagt bij aan het inzicht in de func tie van monumenten.' en 'Het inzicht in de functie van monumenten kan bijdra gen aan de uitdaging en opgave om ook in de toekomst het idee van vrijheid in de directe leef- en werkomgeving inhoud en vorm (door middel van kunstuitingen) te geven.' De auteur heeft het accent gelegd op het publieke debat bij monumenten die stof deden opwaaien en recent tot stand zijn gekomen. Immers, zo betoogt De Kam, monumenten die verwijzen naar gebeurtenissen die al enige tijd geleden hebben plaatsgevonden, laten het beste de betekenis zien die aan deze tijd wordt gegeven. In zijn studie neemt hij als locatie-keuzes Soest, Eemnes, Walcheren en Denekamp. Van Walcheren passeren vijf monumenten de revue: op de Oostwatering te Veere (David van de Kop), op het strandje bij Ritthem (Steef Roothaan), Nollestrand Vlissingen (Mari Boeyen), Westkapelle (Rudi van de Wint) en Middelburg (Gudmunsson). Bij de bespreking van deze laatste oorlogs monumenten komen onder andere aan de orde: de initiatiefnemer (dr M.C. Verburg), motieven en functies van de monumenten, keuze van, opdracht aan en persoon van de kunstenaars, reacties op de monumenten, kosten en financie ring. Het is een beschrijvende, inventari serende en analyserende studie. Maar de auteur presenteert ook cultuur- en kunstfilosofische beschouwingen, met name over communicatie, relativering en interactiviteit; culminerend in het laatste hoofstuk over de mogelijkheden tot verwerking van het verleden in de toe komst. Hij sluit af met de zin: 'Op reis naar een toekomst vol van het verleden valt er, naar ik hoop en verwacht, nog veel monumentaals te beleven.' PJ POLLEMANS DWANGARBEIDER IN DUITSLAND 1943-1945 lütgovenj DuenocK. Kloosterzande P.J. POLLEMANS Dwangarbeider in Duitsland 1943-1945. Uitgeverij Duerinck, Kloosterzande 1997. 72 blz., geïll., 17,50. Dit kleine boekje lees je met gemengde gevoelens, maar vergeet je niet zo gauw. Pollemans, in 1943 een eenvoudige, katholieke jongen van twintig, geboren en getogen in Oude Tonge, beschrijft zijn herinneringen aan twee jaar (dwangarbeiders)verblijf in Duitsland (Riisselsheim en Wetzlar, 1943-1945). Hij verhaalt over de verschrikkelijke dingen die hij meemaakte (bombardementen, liquidaties, vernederingen, eenzaamheid en ziekte), die hij nauwelijks kon ver werken, maar als in een droom door stond, vasthoudend aan zijn braafheid en denkend aan het meisje dat hij in Nederland had achtergelaten. Het is het ooggetuige verslag van een naïeve, nog niet volwassen jongeman aan wie iets overkomt. Na de oorlog terug thuis, komt de geest uit de fles, hij merkt de 'littekens' van zijn herinneringen die nooit meer gevoelloos zullen worden. De twee jaren van intense registratie die hij heeft doorleefd met behulp van illusies, eindigen met een verwoestende desillusie. Het leven na zijn thuiskomst is niet zoals hij zich dat had voorgesteld en hij beseft wat hem is overkomen. Hij is beschadigd voor het leven, wat na tuurlijk alleen maar kan als je deugt: 'Nu, ruim vijftig jaar later, is alles er nog en ze zijn er nog allemaal, bijna dagelijks, ik bedoel vooral 's nachts.' 'Het is een deel van mijn leven geworden dat bij me hoort, zoals mijn ouders en broers, mijn vrouw en kinderen en kleinkinderen.' Pollemans berust in de werkelijkheid, maar niet zonder een scherp spoor van bitterheid. PROVINCIE ZEELAND Nieuwsbrief Archeologie. Nummer 2 van deze nieuwsbrief, maart 1998, telt acht pagina's op A 4-formaat en bevat een groot aantal korte berich ten, deels met een illustratie, afgesloten door een Literatuursignalement. Aan deze interessante en springlevende Nieuwsbrief Archeologie 2 wordt onder andere medewerking verleend door Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland, ROB en Archeologische Werkge meenschap voor Nederland, afdeling Zeeland met nieuws en wetenswaar digheden. Voor de mogelijkheid van een gratis abonnement (vier nummers per jaar) kan men contact opnemen met het secretariaat van de Afdeling Voorlichting van de provincie (0118-631394/631396). Provinciale almanak voor Zeeland 1998-1999. Suurland Falkplan bv. Eindhoven 1998. ISBN 90-354-1485-3, 192 blz., 32,50. Deze door de uitgever en verscheidene instanties samengestelde almanak geeft, zoals de CvK Van Gelder in zijn voor woord zegt, een zo compleet mogelijk beeld van de in Zeeland werkzame overheidsinstanties, alsmede maatschap pelijke - en vrijwilligersorganisaties die provinciaal en regionaal actief zijn. Niet alleen door te bladeren, maar sneller door de inhoudsopgave en het tref woordenregister te raadplegen, kan men hier terecht voor het vinden van duizen den gegevens, namen en zaken, hoewel er, terecht, geen namenregister is. Droge lectuur, maar voor velen onontbeerlijk om iets te vinden of snel op te zoeken. 34 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 36