(~^p goede gronden L.J. RIEMENS Sint Laurens in vroeger tijden. COR JOZIASSE Vrouwenpolder in vroeger tijden. BAS VAN DER HEIDEN De stoomtram en het personeel. Alle drie: Uitgeverij Deboektant, Oostvoorne 1997; en respectievelijk. ISBN 90-5534-081-2/093-6/080-4, 84 blz., geb., 34,90. Nostalgie is het ongrijpbare geheel aan eigen herinneringen die men, soms met vertedering, soms met weemoed, door het hoofd laat wentelen. Legitiemer naarmate men ouder wordt. Men kan ook nostalgisch omkijken naar een verleden vóór zijn eigen verleden. Het is een zich vermeien in de vergankelijkheid die men, al dan niet bewust, uit een soort luiheid of simpelheid van geest, idealiseert. Ook dat is niet verboden. Het boekje over Sint Laurens is het eerste van twee delen, en beslaat ongeveer de periode 1900-1940. In het voorwoord (met literatuuropgave) wordt vermeld dat het beschikbare fotomateriaal het eerste uitgangspunt was, en een tweede het brengen van zo veel mogelijk nieuw fotomateriaal. In een vier pagina's tel lende inleiding wordt een basis van situering gelegd voor het daarna vol gende foto-album (88 foto's) met uitge breide verklarende foto-onderschriften (alles dicht bij huis en onder ons). Men ziet beelden van het landleven, foto's van het dorp en het dorpsleven, afbeeldingen van inwoners (vaak met naam vermeld) en praalwagens, en bovendien van vele mooie Zeeuwse vrouwen. De laatste foto, 12-1-1940, toont een paar uit Sint Laurens schaatsend op de Middelburgse Seisvest. Je kan er lang naar kijken. Eenzelfde soort album over Vrouwenpolder geeft met meer dan negentig foto's een indruk van de jaren 1900-1990. Men ziet met name beelden van landschap, boer derijen, boerenleven, van het dorpsleven, van bieten klaar voor vervoer op de Veerse Kaai, van koeien bij de waterlijn op het strand en groepsfoto's van koren, schoolklassen, gemeenteraad, en van gewone mensen. En ook hier weer mooie Zeeuwse meisjes, zoals op een foto ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van Wanne Vlieger. Charmant en onherroepelijk. Het laatste fotoboekje, over de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij (opgericht 1878), sinds 1898 actief op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse elanden met tram-, veer- en busdiensten, is speciaal gewijd aan het personeel. In een tiental hoofdstukken worden verschillende facetten belicht. Het laatste hoofdstuk, dat meer dan de helft van het boekje beslaat, handelt over de tram (stoom en motor)-, veer-, autobus- en vrachtauto diensten op, naar en tussen de groepen Voorne Putten, Hoeksche Waard, Goeree-Overflakkee en Zeeland. In negentig foto's met uitvoerige bijschrif ten wordt een beeld gegeven van het wel en wee van 'tram' en personeel in de eerste zeventig jaren van deze eeuw. Een gedateerde wijze van reizen en vervoer met een eigen sfeer, die de kijker/lezer behalve een document, ook veel stof tot dromen en fantaseren geeft. D. Hoogzand Het landleven op Goeree-Overflakkee D. HOOGZAND Op goede gronden. Het landleven op Goeree- Overflakkee. D. Hoogzand, Sommelsdijk 1997. ISBN 90-802486-2-2, 344 blz., geb., 50. Donderdag, die schoonste dag der dagen 's morgensvroeg een halve week maar 's avonds nog twee dagen Dit rijmpje staat op een van de eerste bladzijden van dit frisse boek vol nuch tere, (cultuur)historische beschrijvingen. Men leest Op goede gronden als een 'foto album' met uit het leven gegrepen beel den. De auteur (1928; landbouwschool, administratief medewerker, 1958-1994 gemeenteraadslid Sommelsdijk/ Middelharnis) verhaalt zonder opsmuk of pretentie, in een verrassende en ver zorgde mengeling van feiten en anecdoten hoe de landbouwgewassen die zo ongeveer vanaf 1900 tot nu toe op Goeree-Overflakkee werden ver bouwd, geteeld werden op een wijze die niet meer wordt toegepast. De schrijver constateert een sterke daling van het aantal gewassen dat nog verbouwd wordt, meekrap, vlas en cichorei zijn bijvoorbeeld zo goed als geheel verdwe nen: 'Ik zie het vooralsnog niet gebeuren dat per dorp slechts één boer zal over blijven al voorzie ik wel een toekomstige ontwikkeling die zal gaan in de richting van één gewas per polder.' In vijftig, kleine, levendige hoofdstukjes komen allerlei zaken aan de orde die in het leven van boeren, landarbeiders en Iandbouwknechten een belangrijke plaats innamen. Met statistische gege vens, landbouwtellingen, 130 foto's en enkele tekeningen. Boeiende informatie uit een zeer nabij verleden. L. KOELMANS Zeemans Lexicon. Woord en woordbetekenis bij Michielde Huyter. Walburg Pers, Zutphen 1997. ISBN 90-6011-971-1, 208 blz., 69. Dit door de neerlandicus dr L. Koelmans wetenschappelijk bezorgde, maar goed leesbare Zeemans Lexicon is het lexicon van zeeman De Ruyter (1607 geboren in Vlissingen), waarin de zeemanstaal (met name over oude zeeschepen en de oude zeilvaart) een belangrijke plaats inneemt. Het is gebaseerd op zijn bij benadering volledige eigenhandige schriftelijke nalatenschap (36 scheepsjournalen en tientallen brieven) uit de jaren 1633- 1676. Het Iaat zien hoe De Ruyter, van huis uit dialectspreker en een man van weinig schoolse ervaring, omging met de 'nationale' Nederlandse taal in wor ding. In een korte maar duidelijke Inlei ding stelt de auteur dat hij in dit lexicon van een zeeman in de eerste plaats woorden behandelt die niet in het Woor denboek van de Nederlandsche Taal worden besproken, en verder woorden die daar niet in een bepaalde betekenis, zonder een bepaalde bijzonderheid of onvol doende gesitueerd voorkomen. De trefwoorden worden zo veel mogelijk verklaard vanuit betekenis-verduidelij- kende citaten. Dit compacte boek - het eigenlijke lexicon is in een kleine letter gezet - met literatuurlijst en ornspel- register, is van belang voor taalhistorici, maar ook heel interessant voor de leek die geïnteresseerd is in het verleden van de taal en de geschiedenis van de zee vaart. Zeeuws Tijdschrift 35

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 37