Four Freedoms for All PAUL VAN DER VELDE 'Terug gij stijve georganiseerde gezelschappen met uwe complimenten, uwe ceremonies, uwe viezevazerijen waar alles naar rang en naar noten gaat. Waar men niet tesamen komt dan om tabak te roken en wijn te drinken. Waar iedereen blij is dat hij weer naar huis mag gaan.' Naar deze uitspraak van de achttiende eeuwse auteur van reisverhalen en befaamd anti-kolonialistjacob Haafner gingen mijn gedachten uit tijdens de uitreiking van de Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Awards in de Nieuwe Kerk in Middelburg op 2 mei. Van het zeer ver doorgevoerde concentrische plaatsingssysteem droop de vooronderstelde hiërarchie af. Het was dus een stijf georganiseerd gezelschap. Een uitzondering vormde de entree van een blank koor dat Zuid-Afrikaanse liederen ten gehore bracht net voordat Desmond Tutu zijn Freedom Award of Worship medaille in ontvangst nam. Alleen kreeg de beste man zijn prijs tien jaar te laat. Hij was ook de enige laureaat die het publiek deemoedig voor ogen hield dat hij weliswaar de prijs in ontvangst mocht nemen maar dat deed uit naam van al die anonieme medestrijders tegen de apartheid, in het bijzonder van hen die het leven lieten. De andere medailles gingen naar Mary Robinson, de eerste vrouwelijke president van Ierland en huidige Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de Vere nigde Naties (Four Freedoms Medaille); de Freedom of Speech medaille ging tot mijn niet geringe verbazing naar Cable News Network (CNN) dat in 1980 werd opge richt doorTed Turner. Hij gaf onlangs een miljard dollar aan de VN die hij heeft verdiend met de productie van nieuws. Daarvan klonk iets door in de motivering voor de prijs:CNN extensively reports on the efforts of the United Nations to limit war and violence and to take measures for the protection and maintenance of peace.' De Freedom of Want medaille ging naar de Fransman Stéphane Hessel, die betrokken was bij de oprichting van de VN en vertegenwoordiger van de Franse regering was in brandhaarden van de Franse koloniale politiek zoals Vietnam en Algerije, voor zijn compassionate work on behalf of the refugees and oppressed'. De Freedom for Fear medaille was voor de 15-jarige Craig Kielburger, de oprichter van de Free the Children organi satie. De Executive Director van de Roosevelt Stichting Arend C. de Ru zei onlangs nog, naar aanleiding van kritiek in de regionale pers in voorgaande jaren op het evenement, dat de Four Freedom Awards uitreiking wel altijd een 'elitair' karakter zal houden. Wanneer hij dat zegt zal het wel waar zijn maar ik maak toch gebruik van de vrijheid van meningsuiting daar iets tegen in te brengen. Het is toch zo dat de Four Freedoms niet alleen door FDR zijn geformuleerd maar evenzeer door vele andere mensen? Draait de bescheiden FDR zich niet om in zijn graf bij deze persoonsverheerlijking? Het geluids bandje met daarop zijn stem, die de freedoms afkondigt, vertoont inmiddels tekenen van slijtage. Na het noemen van de tweede vrijheid brak het bandje af. Dit pijnlijke moment ving de voorzitter van de cere monie William J. vanden Heuvel met de nodige Ameri kaanse flair op. Vanden Heuvel hield de laudatio's voor de laureaten waar ik eerder uit citeerde. Natuurlijk heb ben de laureaten bijna bovenmenselijke prestaties gele verd en ook nog wel onder de drukkendste omstandig heden maar het was allemaal net iets te veel. Die opgeblazenheid is nergens voor nodig en menig laureaat kreeg een blos op de wangen. Het is een uitdaging voor de Roosevelt Stichting een veel minder formele 'ceremonie' op te zetten met he dendaagse cultuuruitingen. In plaats van het Abdijplein af te sluiten, nu gebombardeerd tot parkeerplaats voor limousines van hoogwaardigheidsbekleders, zou het juist voor het publiek opengesteld moeten worden. Door het evenement in de open lucht te houden verliest het al veel van zijn stijve 'elitaire' karakter. Duizenden mensen kunnen dan getuige zijn van een feest van de democratie dat niet alleen voor genodigden bedoeld zou moeten zijn, maar juist voor iedereen. Was ervoor de vermaatschappelijking van de uitreiking door de provincie niet 25.000 gulden boven op het reguliere budget van het Roosevelt Studiecentrum van 540.000 gulden uitgetrokken? Ik hoop dat na de volgende uitreiking een andere uitspraak van Haafner van toepassing is: 'Bij ons heerste ongedwongenheid, boert en vrolijkheid. Geen staatsie, geen plechtigheden, geen rang, geen titels. Vriendschap alleen bracht ons bij elkaar. De een probeerde de ander te vermaken en iedereen deed zijn best iets aan het algemeen vergenoegen bij te dragen.'

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 5