Een leven lang lekker eten Eetbaar Zeeland PETER VAN HOUTE Foto PvH Mediaproducties. Jarenlang hield hij zich bezig met het grote nieuws uit binnen- en buitenland en kwam hij maar mondjesmaat toe aan zijn grote liefde. Driejaar nu is hij 'in ruste' en heeft hij het bijna drukker dan ooit. Met schrijven over en proeven van lekker eten, én met zelf koken. M.S. (Rien) van Reems (63) uit Vlissingen heeft er een -aange name- dagtaak van gemaakt. Een wekelijkse rubriek in de PZC, vaste bijdragen aan (horeca)vakbladen, publicaties en (Zeeuwse) kookboekjes. Dé culinaire schrijver van dit gewest is hij inmiddels, die steeds vaker ook buiten de provincie wordt geeerd. Onlangs nog door de Academie voor Streekgebonden Gastronomie in België. 'Omwille van zijn verzameld werk als schrijver en jour nalist over de Zeeuwse culinaire tradities', aldus de jury van de Academie werd hem het eremerk toegekend, genoemd naar Thomas vander Noot, die als drukker rond 1500 in Brussel het voor zover bekend oudste gedrukte kookboek in de Nederlandse taal uitgaf. Rien van Reems is er verguld mee. 'Het doet me wel wat, vooral omdat het een Vlaamse onderscheiding is, want Vlamingen hebben echt verstand van culinaire zaken'. Praten met de schrijver over lekker eten kan bijna niet anders dan aan tafel. Dus hebben we afgesproken in een restaurant van zijn keuze: Katseveer\n Wilhelmina- dorp, 'omdat je daar ool< zo'n mooi uitzicht hebt.' Hij wordt op zijn wenken bediend. Deze stormachtige junidag tracteert ons op een scala van weergerechten: felle buien met volle donkere luchten, hemelsblauw met stralende zon en windvlagen die schuimkoppen op het Oosterscheldewater brengen. We hebben het niet besteld, maar kunnen er wel van genieten. Uiteraard laten we de keuze van het menu aan hem over. Terwijl de amuse wordt geserveerd, zoekt hij op de kaart naar Zeeuwse elementen, waaruit hij het menu samenstelt. Want, dat is waar hij zich sterk voor maakt: Zeeuwse culinaire tradities. De amuse: Stukje nieuwe haring met uitjes, een met vis gevuld loempiaatje en een (mini)kopje Oosterschelde krabsoep. Krabsoep. Hij had er al over gehoord, maar nog niet eerder geproefd. Het beantwoordt aan de verwach tingen.'Een typisch Oosterscheldegerecht', zegt hij tevreden. Gemaakt van krabbetjes die achter blijven in de korren van de kreeftenvissers. Ze wordt fijngestampt en vormen de basis voor de soep. 'Heel smakelijk'. Grootmoeders keuken Wat was er eigenlijk eerder, de interesse in lekker eten of de interesse in lekker eten maken? 'Het is begonnen in de keuken van mijn grootmoe der. Als heel kleine jongen keek ik toe hoe zij tussen de middag wel eens een oestertje bakte. Die werd even door de bloem gehaald en ging dan in de hete boter. Héél eenvoudig, maar héél lekker. Ik ben er dus op een wat vreemde manier mee in aanraking gekomen, moet je voorstellen: het was oorlogstijd en dan at ik oesters!' Dat was niet het enige. De kleine Rien wordt geëvacu eerd naar Zuid-Beveland (Heinkenszand) en leert daar ook kreukels eten. En hij is regelmatig getuige van het slachten; zo leert hij al vroeg over de culinaire waarde 'van het hele varken'. 'Daar komt nog eens bij dat mijn vader, die bij de marine was, regelmatig nasigoreng maakte, dus ben ik ook nog eens opgegroeid met de Indische keuken. Lekker en anders eten is hem dus met de (pap)lepel ingegoten. Na de middelbare school gaat hij varen (bij de KNSM), hoewel hij dan al eigenlijk jour nalist wil worden maar in dat vak valt geen betaalde betrekking te vinden. Hij volgt eerst een opleiding tot Zeeuws Tijdschrift 9

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 11