hofmeester in de koopvaardij, leert er serveren, doet warenkennis op en menukunde. 'Ik heb er niet leren koken, maar wel wist ik hoe je een menu moest samen stellen en op mijn eerste boot moest ik ook regelmatig bijspringen in de keuken, als het er nogal wild aan toe ging.' Hij leert ook inkopen doen en calculeren, 'want zo'n schip was vaak lang weg en dan moest je wel met je voorraden uitkomen, volgens vastgesteld budget.' Door zijn verre reizen komt hij in aanraking met andere cultu ren, eet- en drinkgewoonten en die boeien hem. Hij begint kookboeken te verzamelen. Hij herinnert het zich nog goed: zijn eerste kookboek kocht hij in New Orleans (New Orleans Recipes) met gerechten uit de Cajun- en de Creoolse keuken, 'die waren hier toen nog volledig onbekend'. Zijn interesse voor de buitenlandse keuken is voorgoed gewekt. De jonge Rien van Reems ontdekt in een paar jaar tijd uiteenlopende keukens, van de West-Indische tot die van Zuid-Amerika. Culinaire interesse Zijn andere liefde, die van de journalistiek, blijft even wel trekken en blijkt uiteindelijk sterker. In 1957 begint hij op de redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant in Vlissingen, eerst als redacteur- verslaggever voor de regio, later als redacteur binnen- en buitenland, uiteindelijk als chef van de rubrieks redactie 'die ging over de hele wereld, behalve over Zeeland.' Aan wat hij het liefst doet, schrijven over eten en drinken, komt hij echter nauwelijks toe. Daar is geen tijd, ruimte en aandacht voor. 'Wat dat betreft is Zee land natuurlijk niet zo'n gemakkelijke provincie', zegt hij nu. 'Als je bij een krant in Haarlem werkt of in de buurt van Den Haag bijvoorbeeld ligt dat wel even an ders. Daar is de interesse voor het culinaire veel groter dan in Zeeland. Het is nogal een strijd geweest om er belangstelling voor te wekken bij collega's en de hoofd redactie.' Pas aan het einde van zijn journalistieke carrière (in loondienst) kan hij langzaam, maar zeker zijn culinaire ei kwijt. De Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPD), waarbij de PZC was aangesloten, kwam toen met een pagina Eten Drinken. 'Dat was zo'n beetje de door braak. Toen bleek overigens ook dat het aantal journa listen met een beetje verstand van zaken op de vingers van een hand te tellen waren.' Hij werd -eindelijk dan toch- één van hen. Het voorgerecht: Salade Maison. Een Oosterschelde-salade, met kreeft (uit de Oosterschelde), witte en groene asperges, een concassé van tomaten (brokjes) in een vinigrait. De wijn: Chardonnay (de witte huiswijn) Na zijn VUT krijgt hij het er steeds drukker mee. De 'hobby', zoals hij het zelf noemt, loopt tamelijk uit de hand. Rubrieken, columns, bijdragen, publicaties en kookboekjes van zijn hand verschijnen met grote regel maat. Proeverijen, presentaties, beoordelingen. Rien van Reems probeert er bij te zijn, in heel Nederland én Vlaanderen. Hij neemt ook zelf steeds vaker plaats ach ter het fornuis. In serieuze gezelschappen van kook clubs, die de kunst op hoog niveau beoefenen, uitslui tend amateurs, in de zin dat ze het voor hun plezier doen en niet om het geld. Thuis kookt hij ook wel regelmatig, maar we moe ten niet de indruk krijgen dat hij daar altijd zeifin de keuken staat. 'Daar ontbreekt gewoon de tijd voor.' Als een gids In zijn wekelijkse rubriek in de krant beschrijft hij een restaurant en informeert de lezer over het eten (en drinken) aldaar. Een oordeel spreekt hij niét of nauwe lijks uit, terwijl hij op grond van zijn kennis en ervaring dat wel zou kunnen doen. Een minzaam lachje. 'Dat doe ik bewust. Het is informatief bedoeld en niet beoordelend. In een klein gebied als Zeeland is dat namelijk heel moeilijk, het is zo'n klein wereldje. Er zijn bepaalde bladen die het wél doen, naar een restaurant gaan en zeer kritisch oorde len, maar persoonlijk heb ik daar moeite mee. Mis schien ook wel omdat ik wéét hoe snel er iets fout kan gaan in het hele proces. Ik weet namelijk ook hoe moei lijk het is. Eén foutje wil nog niet zeggen dat het een slecht restaurant is of dat er een slechte kok staat. Ik probeer vooral iets te beschrijven zodat mensen weten wat ze kunnen verwachten. Zo'n stukje is eigenlijk bedoeld als een gids.' Hij wil er maar mee zeggen dat hij wel degelijk oordelen heeft over restaurants, maar die in zijn stukje achterwege laat. In de keuze van de restaurants die in aanmerking komen voor een artikel zit absoluut wél een oordeel. 'Als ik een zaak niet goed vind, dan schrijf ik er gewoon niét over in mijn rubriek.' Het overzichtelijke van de regio heeft ook zo zijn voordelen. Hij kent veel mensen in het vak, weet wat ze bezielt en waar ze mee bezig zijn én hij heeft ook een duidelijk beeld van zijn (lezers)publiek. 'Soms zetten lezers mij ook op een spoor, geven ze een goede tip: het is daar zo aardig. Als ik dat dan vaker hoor denk ilc daar kan ik wel eens gaan kijken en soms levert dat een nieuw stukje op. Hij heeft ook zo zijn negatieve ervarin gen in het Zeeuwse. Die keer bijvoorbeeld toen hij de hoofdredacteur van Associated Press (AP) had uitgeno digd voor een etentje in een zaak waar de garnalen in het voorgerecht nog bevroren bleken te zijn. Dat is dus een zaak waar Rien van Reems géén stukje over schrijft. Geen traditie hl de loop der tijd heeft hij een reeks restaurants in de provincie bezocht, een groot deel van hen beproefd en beschreven. Als geen ander kan hij dus een oordeel uitspreken over de kwaliteit. Een beetje benauwd voor dergelijke generalisaties is hij 10 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 12