FABERY DE JONGE en kwam tot het begrip Oosterscheldekeuken. 'Géén grote schalen fruits de mer, zoals in Bretagne en Normandië, maar met weinig opsmuk rauwe, fijn- bereide schaal- en schelpdieren'. En er is meer, want vanuit de omstandigheid dat er hier in Zeeland be paalde specifieke producten voor handen waren, is er iets moois ontstaan watje volgens hem beslist onder scheidend en bijzonder kunt noemen. En duidelijk streekgebonden. Want de Zeeuws-Vlaamse keuken met zijn paling (gebakken, maar ook in 't groen), zijn andere bereidingswijze van mosselen en het gebruik van meer en zwaardere sauzen neigt weer meer naar de Belgische keuken. 'Desondanks kun je niet zeggen dat veel restau rants in de provincie typisch Zeeuws zijn. Dat zijn eigen lijk alleen maar de mosselrestaurants, en dan vooral die in Philippine.' Zeeland biedt méér dan alleen mosselen en daar zou volgens hem nog meer gebruik van moeten worden gemaakt. Zeekraal en lamsoren natuurlijk, maar ook Zeeuws lamsvlees (of schapen- en geitenvlees), schardijn (alleen in Zeeland!), paling uit het Veerse Meer, kokkels en scheermessen en wat dachten we van rauwe garnaaltjes of alikruiken krukelsbij het aperitief? 'We hebben zoveel mooie en lekkere eigen producten, die zou ik ook wat vaker op de kaart willen zien', zegt hij, als we ons opmaken voor het dessert. Het nagerecht: Verse aardbeien met vanille-ijs, geserveerd met echte slagroom in een apart potje, meteen mintblaadje. loos werden doorgekookt. Dan smaken ze dus niet. Of iets, naar de structuur van het product, dat goed bereid is, daar ben ik erg gevoelig voor. Dus niet te lang gebak ken of gekookt, niet te droog en niet te nat, op dat soort zaken komt het allereerst aan. En dat heeft dus alles te maken met de techniek. Neem nu dat lamsvlees dat we zojuist hebben gegeten. Dat moét dus rosé zijn dat was het ook), hoewel lamsvlees in een bepaald ge recht uit de oven -lang gestoofd- ook heerlijk is! En dan is er de zuiverheid, van de sauzen bijvoorbeeld. Je moet absoluut niet meer doen dan nodig is. Té veel verschil lende smaken bij elkaar wérkt niet, dan gaat alles door elkaar lopen.' Hij noemt het sprekende voorbeeld van het Indische buffet waar veel mensen in een keer van alles op hun bord laden. 'Zo moetje dat dus niet doen, je proeft de verschillende gerechten niet meer. Weten wat wél en wat niet goed samen gaat is héél belangrijk.' En er is veel mogelijk en iedereen heeft ook wel een eigen smaak, weet hij. Nieuwe combinaties en creaties kunnen hem nog altijd aangenaam verrassen, maar in het algemeen heeft hij voor zichzelf wél de duidelijke stelregel: overdaad schaadt. Erg gevoelig is hij voor het detail, het kleine, maar fijne. Deze week at hij ergens zeeduivel, eenvoudig, gepocheerd. 'Er lag één blaadje koriander op de zeeduivel, maar dat maakte een wereld van verschil!' Overdaad schaadt! Of het gesmaakt heeft? Zeker. Valt er trouwens over smaak te twisten? Met andere woorden: wat is voor hem -de culinaire kenner in deze provincie- de definitie van een goed gerecht? 'Het is niet alleen een kwestie van smaak, maar ook van structuur. Neem nu de spruitjes die vroeger einde- 7" B.V. JUWELIERSBEDRIJF BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER Dealer voor o.a.: Ie Chic juwelen Baume Mercier horloges Juweliers van vader op zoon Lassale horloges sinds 1834 S.T. Dupont aanstekers, schrijfgerei Christiaan Huygens klokken I.W.C. Horloges LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES TAG Heuer Horloges TELEFOON 0113-215005 12 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 14