Gemeentelijk beleid voor de 21ste eeuw getoetst De Zeeuwse Meetlat DICK VAN DER WOUW Duurzame ontwikkeling is een begrip dat steeds bre dere aandacht krijgt. De gedachte is dat we niet alleen moeten werken aan een prettige wereld voor onszelf, maar ook oog voor de toekomst moeten hebben zodat die wereld prettig blijft voor onze kinderen en achter kleinkinderen. Ook gemeenten dienen in hun beleids ontwikkeling hiermee rekening te houden. Vaak hebben zij nog teveel oog voor de waan van de dag. Er is een Meetlat voor lokaal duurzaam beleid in Zeeland. Zeeuwse gemeenten worden erin aan de tand gevoeld over de mate waarin zij in hun beleid de voorwaarden scheppen voor die mooie toekomst. De eerste gedachte die mensen hebben bij 'duurzame ontwikkeling' is vaak dat het alles te maken heeft met milieu. Schonere lucht en water, gebruik maken van windenergie, scheiden van afval en recycling enz. Duur zame ontwikkeling omvat echter veel meer. Het omvat alle ontwikkelingen die de kwaliteit van het leven verbe teren ook voor de generaties na ons. En dan praatje niet alleen over de draagkracht van ecosystemen. Dan gaat het ook om sociale rechtvaardigheid en actieve participatie van de bevolking. Met andere woorden: werken aan het welzijn van burgers nu en in de toe komst is werken aan duurzame ontwikkeling. Daarom ook worden lokale overheden een belang rijke rol toebedeeld als het gaat om het tot stand bren gen van duurzame ontwikkeling. Zij staan immers het dichtst bij de burger en zijn het best in staat om samen met hun inwoners, particuliere organisaties en bedrijven hier vorm en inhoud te geven. Dit is nog eens nadrukke lijk aangegeven op de wereldconferentie voor milieu en ontwikkeling, gehouden in Rio de Janeiro in 1992 en kreeg als naam mee de 'lokale agenda 21' een agenda voor de 21s,c eeuw. Een Lokale Agenda 21 bevat een visie op hoe een duurzame gemeente eruit ziet. Zij beschrijft de samenhang tussen verschillende beleids terreinen en hoe die op hun eigen manier kunnen bij dragen aan een duurzame gemeente. Het verband met de rest van de wereld wordt duidelijk gelegd. Kenmerk van een Lokale Agenda 21 is dat die tot stand komt in nauwe samenspraak tussen gemeente en burgers en bedrijven. Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling In Zeeland heeft zich een organisatie gevormd die dit gedachtegoed uit Rio wil uitdragen: het Zeeuws Plat form Duurzame Ontwikkeling. Een platform waarin milieuorganisaties, vakbonden, kerkelijke organisaties en organisaties op het terrein van ontwikkelingssamen werking zijn verenigd. Een belangrijke doelstelling van het Platform is om Zeeuwse gemeenten te stimuleren en te prikkelen een beleid te voeren dat duurzaam genoemd kan worden. Ad Phernambuque, coördinator van het Platform: 'We willen een proces stimuleren waarin lokale gemeenschappen - burgers, overheid, organisaties en bedrijfsleven - gezamenlijk lijnen voor de toekomst uitzetten. Dat is erg ambitieus. Misschien wel te ambitieus voor veel Zeeuwse gemeenten, omdat het voor hen vaak moeilijk is om gelijkwaardige overleg partners te vinden'. Daarom is het Platform in 1995 begonnen aan wat ze noemen 'het meetlatproject'. Men zag namelijk dat het idee van een Lokale Agenda 21 nog weinig ingang had gevonden bij Zeeuwse gemeenten. Terwijl ze er toch extra geld voor konden krijgen van het Ministerie van VROM. De Provincie Zeeland leverde het geld voor de ontwikkeling van dit project. De onderzoeksafdeling van het toenmalige VMC Zeeland, dat nu is opgegaan in SCOOP (Zeeuws Instituut voor Zorg, Welzijn en Cultuur) werd gevraagd om die ontwikkeling handen en voeten te geven. Inmiddels hebben drie publicaties het licht gezien die landelijke belangstelling hebben getrokken. De Nationale Commissie voor internationale samenwer king en Duurzame Ontwikkeling (NCDO) heeft inmiddels een meetinstrument voor duurzame ontwikkeling dat sterk is geïnspireerd op de Zeeuwse meetlat op Internet gezet (http://www.ncdo.nl/optiesla21.htm). Daarmee kunnen lokale groepen het beleid van hun gemeente toetsen op duurzaamheidsaspecten en vergelijken met andere gemeenten. De website is nog volop in ontwik keling. Landelijk in de belangstelling Ad Phernambuque: 'Het is vererend dat de Zeeuwse meetlat landelijke aandacht krijgt, en dan ook vooral vererend voor de ontwikkelaars ervan. Maar wat mij altijd opvalt is dat het zo lang duurt voordat iets wat Zeeuws Tijdschrift 13

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 15