Westelijke uitloper van het Koegat in de huidige Stoppeldijkepolder. Foto Adrie de Kraker. y. ben hierop nauwelijks invloed gehad. De basis van het bestaan in een agrarische economie wordt gevormd door het grondbezit. De exploitatie van het grondbezit zorgde voor de financiële middelen voor het dijkon- derhoud en dijkherstel. Toen er vanaf het midden van de zestiende eeuw sprake was van een sterk verhoogde stormactiviteit en ook het aantal 'brexems' bij de zeedij ken sterk toenam, was er steeds meer geld nodig om de toenemende druk van de natuur op het landschap te kunnen weerstaan. Zo was er bij Zaamslag sprake van een verdrievoudiging van de dijkkosten. Het effect van het politiek en bestuurlijk optreden van de mens op het landschap komt in deel I1C aan de orde. Tijdens de eerste periode werd de invloed van het centrale regeringsapparaat op het landschap over het algemeen sterker. De bemoeienis van de vorst bij land aanwinningen en versterking van de bestaande dijken werd echter sterk beïnvloed door de aanwezigheid van het vorstelijk domein en het handelen van de leden van het ambtelijk apparaat. Tijdens de tweede periode leidde een grondige wijziging in de politieke verhoudin gen tot een bestuurlijke crisis, die zelfs uitmondde in krijgshandelingen. Dit viel samen met een toenemende druk van de natuur op het landschap, wat uiteindelijk de ondergang van grote delen van het landschap in de Vier Ambachten en het Land van Saeftinghe zou inlui den. Tijdens de derde periode was het landschap vol strekt ondergeschikt gemaakt aan de politiek en mili taire inundaties. Hierdoor werden grote delen van het landschap aan de golven prijsgegeven. Het boek, dat 464 pagina's telt, is prachtig verzorgd en verluchtigd met een grote hoeveelheid illustraties, die helder en scherp zijn gereproduceerd. Ook de vele 20 Zeeuws Tijdschrift tekeningen en tabellen zijn informatief en duidelijk. Het is alleen jammer dat het op het formaat van een 'koffie- tafel-boek' is uitgegeven. Het boek is hierdoor niet goed hanteerbaar. Het formaat doet ook geen recht aan de waarde en kwaliteit van het onderzoek. Dit proefschrift had een betere vormgeving verdiend. Besluit De zwakte van het boek ligt in de compositie. De auteur heeft voor een relatief klein gebied en beperkte periode een fenomenale hoeveelheid gegevens verzameld uit Belgische, Franse en Nederlandse archieven. Hij moet elke snipper papier gezien hebben die relevant is voor het onderzoek. Al die informatie is in het boek opgeno men. Door de grote hoeveelheid details wordt de aan dacht van de hoofdvraag wel afgeleid. De auteur heeft dit proberen op te vangen door aan het begin van elk deel en hoofdstuk in te gaan op wat er komen gaat. Bovendien wordt elk hoofdstuk en deel weer afgesloten met een samenvatting. Er zijn in totaal 22 samenvattin gen en conclusies. De aandacht van de lezer wordt te veel afgeleid door herhalingen en verwijzingen naar eerdere stukken tekst. Dat is jammer. A.J.M.DE KRAKER, Landschap uit Balans. De invloed van de natuur, de economie en de politiek op de ontwikkeling van het landschap in de Vier Ambachten en het Land van Saeftinghe tussen 1488 en 1609. Uitgeverij Matrijs, Utrecht 1997. ISBN 90-53451-05-6. 448 blz.,vele ill., f 69,90.

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 22