De 5 vragen: Wie (of wat), welk gedachtengoed heeft u in uw leven het meest geïnspireerd? 'Mijn inspiratiebronnen zijn legio. De Psalmen en het Hooglied uit het Oude Testa ment zijn gedurende een aantal jaren een inspiratiebron voor mijn leven en mijn schil derijen geweest. Daaruit is het boek Leeftocht ontstaan, dat ik samen met Arnoud Jobsen heb gemaakt.Ook een aantal Joodse wijzen inspireerde me zeer. Zoals Joshua Henschel, die over de nauwe samenhang tussen kunst en religie zei: "De wortels van de uiterste inzichten worden niet gevonden op het niveau van redenerend denken, maar op het niveau van de verwondering en van de radicale verbazing, in de diepte van ontzag en onze gevoeligheid voor het mysterie, in ons besef van het onuit sprekelijke het is het niveau, waarop de dingen met de ziel gebeuren, waar de unieke inzichten van kunst, religie en filosofie tot wording komen. Dichters, zoals Judith Herzberg en Paul Celan, hebben me ook bijzonder geïnspireerd. De bundel 27 liefdesliedjes van Judith Herzberg is een aanzet geweest tot een reeks Hooglied-schilde rijen. Dichter Paul Celan is mede-inspirator voor de thematentoonstelling Adem scheppen, die vanaf begin september in Amersfoort wordt gehouden. Het celloconcert van Bach, gespeeld door Yo Yo Ma, heeft me geïnspireerd tot het maken van het grote schilderij Sarabande, dat in juni bij boerderij-galerie De Osseberg' in St. Laurens was te zien. Maar de man, de Mensch', die als schilder de allermeeste indruk op me maakte, vanaf het moment waarop ik een reproduktie van zijn werk zag, was wel Mare Chagall. Wie heeft de meeste invloed op u gehad en waarom? 'Wie het eerst bij me op komt, is mijn vader. Hij heeft me gewezen op de wonderen van de natuur. Het samen met hem optrekken op ontdekkingstocht over de schorren zal ik nooit vergeten. Hij had veel aandacht voor de kleine dingen: de kleur en de vorm van een schelp of een bloem. Fluitjes maken van een riet of een takje van vlier. Met hem vliegeren en fantaseren over wat we allemaal mogelijk zouden maken. Hij heeft me geleerd het leven te leven. En oh ja... met losgemaakte vlechten in vliegende vaart, achter op de motor door de polders rijden, mijn haar horizontaal achter me aan!' Waar bent u het meest trots op in wat u heeft bereikt? 'Ik ben nooit zo bewust bezig geweest iets te bereiken; ik ben geen carrièrevrouw. 'Zijn' is voor mij het belangrijkste. Ik ben blij met mijn man Rien, blij en trots op vijf kinderen en kleinkinderen, blij met goeie vriendinnen en vrienden. Ik ben ook blij met de mogelijkheid om te kunnen schilderen met al die prachtige kleuren, die zomaar voorhanden zijn. Ons tuintje met de verscheidenheid aan planten en kleurige bloe men, de tortelduiven in onze boom, de merels in de klimhortensia. Daar ben ik ook blij mee.' Wat zou u graag een keertje overdoen? 'De opvoeding/begeleiding van onze kinderen zou ik graag overdoen, omdat het waar schijnlijk beter had gekund. Tenminste... als ik had geweten wat ik nu weet. Met meer zelfvertrouwen, makkelijker kunnen relativeren, minder vanuit allerlei angsten, een minder zwaarwegend verantwoordelijkheidsgevoel. Ik werd geplaagd door teveel verbeeldingskracht. Helaas zie je dat pas, als je de mogelijkheid krijgt om terug te kijken. Dus als je ouder bent geworden. Mijn vroegste herinnering zou ik ook nog eens graag overdoen. Ik was ongeveer driejaar, zat op mijn vaders schouders en hield me stevig vast aan zijn dikke krullen. We zwierden op zo'n hoge zwarte herenfiets over een lege Dorpsstraat, van de ene naar de andere kant van de weg. Verrukkelijk gevaarlijk voelde dat.' Wat is voor u de essen tie van het leven? 'De mens worden, zoals ik ben bedoeld. Het leven léven met de mogelijkheden, die ik heb meegekregen bij mijn geboorte en de ontwikkeling daarvan. Geestelijk in bewe ging blijven. Openstaan voor wat me boeit en daar iets mee doen. Niet vastroesten in dogma's, maar wel voor mezelf grenzen stellen. Vrijheid in gebondenheid dus. Ruimte creëeren op alle gebied. Dat kan ik alleen zelf doen. Er naar streven Mensch' te zijn, voor en met anderen, in wederkerigheid. Een stukje van mijn leven alleen voor mezelf reserveren om het in te vullen, zoals ik dat beleef en zoals dat bij mij past. Verbeeldin gen schilderen in alle kleuren van de regenboog. Een beetje vliegen...' 22 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 24