Eerste strohuis in Zeeland verrezen Een voortdurende milde luchtstroom ALI PANKOW 'Het is fascinerend om op de rand van wat kan te experi menteren met een natuurproduct', zegt Martin Oehlmann, motor achter de organisatie Strobouw Nederland. Hij zegt het genietend van zijn zelf gebrou wen appeldistillaat temidden van een groep 'volgelin gen'. Ze zijn bijeen in het huis van de 65-jarige Jan Sonneveld op het Salvatorpark in het Zeeuwse Ouwerkerk, Ze helpen Jan een week lang met de bouw van zijn strohuis: het eerste echte woonhuis van stro balen in Nederland. Overdag wordt er hard gesjouwd, tegenslagen het hoofd geboden en nieuwe mogelijkhe den uitgeprobeerd, 's Avonds na de gezamenlijke maal tijd, wordt er gefilosofeerd over wat inmiddels is be reikt en hoe het morgen weer verder moet. Jan Sonnevelds huis aan de Phoenixstraat 25 in Ouwerkerk vordert gestaag. Het moet een warm nest worden, dat collectiefis gebouwd. 'Pa is gek geworden', dachten zijn zoon en dochter toen Sonneveld hen vertelde van zijn plan een strohuis te gaan bouwen. Vader was nooit zo'n natuurfreak, ge woon inwoner van Rotterdam, die geruime tijd als assurantie-adviseur de kost verdiende. Goed, hij genoot nu van het buitenleven in Ouwerkerk, lekker dicht aan de kust met de zilte spetters van de Oosterschelde rond zijn oren. Daar hield hij van. Maar om nou ineens een huis van stro te gaan bouwen?? Jan Sonneveld gebruikt niet veel woorden om het uit te leggen. Het is hem gewoon overkomen. 'Ach, op den duur word je toch beïnvloed door de pers en ga je nadenken over de natuur. Dat bracht me op het idee om op zo natuurlijk mogelijke wijze een huis te laten bouw en.' Leembouw was het eerste waar Sonneveld aan dacht. Hij volgde een workshop in Amsterdam en hoorde daar voor het eerst van zijn leven de term stro- bouw. Hij had geen idee dat het ook bestond en besloot direct een workshop strobouw in het Limburgse Swalmen te volgen. Daar ontmoette hij cursusleider Martin Oehlmann en mede-cursist Jan Smeenks. Sinds dien vormen ze een hecht trio. Sonneveld besloot zijn eigen strobalenhuis te laten verrijzen en Oehlmann en Smeenks waren bereid hem bij dat avontuur te begelei den. Oehlmann brengt zijn theoretische kennis en coör dinerende vaardigheid in en Smeenks heeft bouw technische deskundigheid. 338S&9SB8S Jan Sonneveld bij zijn strobalenhuis in wording aan de Phoenixstraat in Ouwerkerk. Foto: Marijke Folkertsma Zeeuws Tijdschrift 25

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 27