ARCHIEF 1997 GRÉ DIELEMAN Grenzenloos Tuinie ren. Een route langs Vlaamse tuinen in Nederland en België. Schema Editor Services, Axel 1998. ISBN 90-76372-01-2, 24 x 24 cm, 160 blz„ 59,90. In kort bestek worden in dit boek 35 tuinen beschreven die de eigenaars open stellen voor publieke bezichtiging. Het is een leuk en verzorgd lees- en kijkboek, maar ook een reisgids, want bij elke tuin is het adres en de mogelijkheid tot bezichtiging helder vermeld. De tekst geeft veel informatie en is leerzaam. Deze uitgave is in zijn soort een verade ming, want de sobere tekst en 180 fraaie maar niet overdonderende kleurenfoto's getuigen van de betrokkenheid van de schrijfster die dit geheel heeft samenge steld. Hierdoor zijn de tuinen zo echt als de eigenaars in hun malse Vlaamse land. RAMON DE NENNIE ELS CLEMENT (red.) Kook kunst, oude recepten hedendaagse kunst uit Zeeland. Uitgeverij decreet. Middelburg/ Waterlandkerkje 1998. ISBN 90-803549-2-9, 21 x 10 cm, ruim 100 blz. papier en kunst in ringband, 25. Koken en kunst, wat heeft een mens meer nodig. De kook voedt de buik en houdt het leven in stand. De kunst, zonder welke ons leven geen leven zou zijn, bevredigt de meer divers gerichte bovenhelft van de mens. De makers en hun helpers, en niet te vergeten de zeven sponsors, hebben een verrassend leuk en mooi boekje gemaakt. Het is verschenen in een oplage van slechts 600 genummerde exemplaren, met een prijs lager dan een doorsnee fles whisky of een half dozijn zonnepitbroden. Te geef. Echter niet hierdoor zal deze uitgave een collectors item worden. Maar door de vrolijke en blije combinatie van oude (Zeeuwse) recepten en echte kunst, waardoor men geboeid blijft. Elf kunste naars uit Zeeuws-Vlaanderen en elf van de 'andere kant van de Westerschelde' kregen ieder als inspiratie voor hun medewerking een recept aangereikt. Het alles in het kader van het project 'Aan tafel', waarin zes Zeeuwsvlaamse musea (niet in dit boekje genoemd) aandacht besteden aan eten en drinken in Zeeland. De recepten (o.a. Zouterik, Gestoofde juun, Ovenkoeken) zijn kort en simpel. De kunst, van Dorine van der Hoeve, Rianne Lannoye, Sabijn Laterveer, Ridette Martens, Anne-Lies Soet, Jaap Clement, Tijl Clement, Willy de Houck, Theo Jordans, Peter Verdunnen, Jan Verschoore, Bregje de Heer, Margreet Leijdekker, Anda van Riet/Karina Leijnse, Bei Ning, Eric Brandts, Bas van Damme, Dave Meijer, Hans Overvliet, Bob Pingen, Kees de Valk en Hein Verwer, is het bekijken meer dan waard. Achterin het boekje staan de adressen van de kunste naars, zodat de lezer verder kan. Wan neer men zichzelf wil verrassen, wat niet zo vaak mogelijk is, moet men dit boekje kopen. Wanneer men aardig wil zijn, wat wel vaak mogelijk is, moet men dit boekje als (liefdes)gave of relatie geschenk naar een ander brengen. Archief 1997. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Middelburg 1998. 128 blz., ISSN 0166-459X, 25. Gestoken in een fraai kleurrijk omslag (met een afbeelding van Hendrik II van Borsele, heer van Veere, 1404-1474), oogt deze uitgave niet als een (saai) jaarboek, maar ais een uitgave die men in wil zien. Terecht, want na 24 pagina's jaarverslag en andere onvermijdelijke mededelingen, vindt men in dit boekje drie interessante (kunst)historische bijdragen, verschillend van onderwerp, en ruim geïllustreerd, deels zelfs in kleur. 'Tegels op Walcheren. De betegeling van het hof van Zeeland in de 17e eeuw' is het eerste en tevens grootste opstel. Het bevat een schat aan niet dorre gegevens, goed leesbaar gepresenteerd door A.J. Gierveld. K. Degryse geeft een kort overzicht van 'Zuid-Nederlands kapitaal in de VOC en de voorcompagnieën'. De slotbijdrage is van D.M.A. Noorlander- van der Lee: 'De stadsrekening van Veere 1467/68'. Na een korte inleiding blijkt uit de transcriptie van de stadsrekening dat de geschiedenis nergens zo onverhoeds tot ons spreekt als uit de boekhoudkun dige gegevens van alle dag. De charme van dit Archief! 997, waarin bijlagen, noten, literatuur en register niet ontbre ken, is dat men in vlotte teksten gecon fronteerd wordt en kennismaakt met facetten van vroeger (15e-17e eeuw). Om te memoreren dat het heden niets is zonder het verleden. PIET JOZIASSE Het Walcherse ge slacht Joziasse, een genealogie/ parenteel vanaf 1738 tot 1997 en de daaraan voorafgaande zeven genera ties ca. 1600-1738. Piet Joziasse, Serooskerke (W) 1998. Tekstverwerking, in spiraalband, A4-for- maat, 157 blz., 42,50. Uit de inleiding: 'Veel mensen vragen zich bij de ontmoeting met een naamge noot weieens afzijn wij soms familie van elkaar?" Met het schrijven van dit boekje heb ik getracht hierop een ant woord te geven wat betreft de familie naam "Joziasse".' Zo simpel. Maar dan volgt uiterst systematisch een wirwar aan gegevens en een schier onuitputte lijke vermelding van namen, in relatie met andere namen. In het meer dan 4000 namen tellende register komen bijna 1000 verschillende Joziassen voor. Het hele boek bevat alleen maar namen en feiten, louter gegevens, die in al hun zwart-wit vaak een (groot) verhaal vertel len. Zoals bij Laurina Joziasse (1896) en haar man Cornelis van den Berge (1896), beiden overleden op 29-10-1944 te Hoedekenskerke, nadat drie dagen eerder hun twee zonen, een dochter en een schoonzoon waren overleden. Zee land werd toen bevrijd. Een schat aan gegevens voor wie het betreft en voor wie het interesseert, waarvoor de samen steller alle hulde verdient. Zeeuws Tijdschrift 31

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 33