In dit nummer: Zeeuws Tijdschrift 1998/3 Tuintherapie 4 Hooguit gekabbel van water 8 Eetbaar Zeeland 9 De Zeeuwse Meetlat 13 De Zomer van Schiitz 16 Tussen Zout en Zoet 19 Spraakmakende Vrouwen in Zeeland 21 Eerste strohuis in Zeeland verrezen 25 Schrijver en Landschap 28 Signalementen 30 z Jaargang 48 Redactie Peter van Houte, Karen Kroese, Ali Pankow, Gerdi Preger, Paul van der Velde (hoofdredacteur), Antoinette Verbrugge, Francisca van Vloten, Dick van der Wouw Bestuur W.T. van Gelder (voorzitter), G.C.L.M. de Kok (vice-voorzitter), A.J. de Visser (secretaris), T. de Jonge (penningmeester), P. Berrevoets, C.F. Bos, A.L. Oosthoek Abonnementen Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt 6x per jaar. De abonnementsprijs bedraagt 60,- franco per post. Men abonneert zich voor een gehele jaargang. Opzegging dient schriftelijk te geschieden een maand voor het einde van het lopende jaar. Adressen Redactie: Zeeuws Tijdschrift, Postbus 503, 4330 AM Middelburg. Tel 0118 631051 Fax:0118 631054 Bestuur/Administratie: Stichting Zeeuws Tijdschrift, Postbus 330, 4330 AH Middelburg. Druk Vink Offset Axel Logo Inge van der Kooij Subsidiegever Provincie Zeeland Adverteerders ABN-AMRO, Koninklijke Zeelandia, Zeeland Seaports, Dow Benelux N.V., Boekhandel en Uitgeverij De Koperen Tuin, Juweliersbedrijf Fabery De Jonge, Verbrugge International b.v. Illustratie omslag Milo ISSN 0166-5154 1998- Zeeuws Tijdschrift L'~ Zeeland staat bekend als een provincie met een grote variëteit aan tuinen die vele bezoekers trekken. In dit artikel belicht Karen Kroese de tuin vanuit thera peutisch oogpunt. Ze interviewde Andre IJsebert die in De Sterre in Clinge, een centrum voor verstandelijk en lichamelijk gehandicapten, het beheer voert over de Kas. Daar worden de bewoners op een heel eigen wijze met de natuur in aaanraking gebracht. Dirk Haanman stelt in zijn column een teer punt ter discussie. Hij pleit voor een inniger verhouding van de Zeeuwen met de zee. Teveel zijn we er in het verleden van afgesloten en angstig voor gemaakt. Teveel heeft de dijk zich in ons denken geworteld als een vrijwel onneembare barrière. Sporadisch is er in het Zeeuws Tijdschrift aandacht besteed aan de eetcultuur in Zeeland. Peter van Houte interviewde Rien van Reems, een van de weinige 'culinaire' journalisten in Zeeland. Dit interview is tevens de eerste aflevering van de nieuwe rubriek Eetbaar Zeeland. Dick van der Wouw belicht in zijn artikel het zogenaamde duurzame beleid van gemeenten dat zeer toekomstgericht is. In Zeeland werd een meetinstrument ontwikkeld voor die duurzame ontwikkeling. De Zeeuwse meetlat verovert gaandeweg het land. Francisca van Vloten doet verslag van de grote Schütz zomertentoonstelling, een samenwerkingsproject van het Zeeuws Museum in Middelburg, het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg en het Stedelijk Museum in Vlissingen. Bespreking door Victor Enthoven van het vorig jaar uitgekomen proefschrift van Adri de Kraker: een historisch geografische studie van het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. Gerdi Preger interviewde beeldend kunstenares Marja de Lange-Nieuwehuyse. Dit interview is tevens het laatste in deze al meer dan driejaar lopende serie. Het markeert tevens het afscheid van Gerdi Preger als lid van de redactie van het Zeeuws Tijdschrift waaraan zij meer dan zeven jaar verbonden is geweest. Ze zegt de journalistiek definitief vaarwel en wij wensen haar veel succes op haar verdere ontdekkingsreis. Tegenwoordig staan oude bouwmethoden weer volop in de belangstelling. Onze voorouders waren kennelijk zo gek nog niet. Dat bewijst het verhaal van Aii Pankow over de bouw van een eigentijdse strohut in Ouwerkerk die garant staat voor een continue milde luchtstroom. André van der Veeke bezocht de Nesciotentoonstelling in Baarn en plaatst dat bezoek tegen de achtergrond van het thema van de Boekenweek. De mensen in het landschap interesseren hem het meest.

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 4