4 wonderen der natuur. Ook voor zienden een geweldige ervaring. Met de aromatherapie in het achterhoofd - de laatste tijd erg in zwang - zou een soortgelijke (aroma)therapietuin ook in Zeeland niet misstaan. Op het kinderdagverblijf'Het Kinderbolwerk' in Middelburg is er een (moes)tuin voor de peuters aange legd. De kinderen vinden weinig zo leuk als met de handen in de grond, met een gietertje de planten water geven en tussen de middag een zelf gekweekte tomaat op de boterham. Het wonder van een zaadje dat een bloem of een plant wordt, is zo heel tastbaar. Afdeling Groen hl Clinge is ook een therapietuin te vinden. Weer van een heel ander kaliber. De tuin maakt onderdeel uit van De Sterre, een centrum voor verstandelijk en lichamelijk gehandicapten. Een deel van de mensen woont op het centrum, dat prachtig aangelegd is en doet denken aan vakantieparken. Een ander deel woont in 'buitenhuizen', socio-woningen buiten het centrum waar de bewoners begeleid worden door verzorgers. En een deel van de mensen die de Sterre bevolkt, woont thuis, maar komt hier naar de dagopvang. Bij de Sterre is een gesloten werkplaats voor mensen met een gedragsproblematiek, een manege, een kinderboerderij en sinds zes jaar ook een tuin met kas. Op 1 april 1992 was de kas klaar. 'De officiële ope ning van de kas op 17 juni was grandioos en naar later blijkt typerend voor de bescheiden manier van organise ren van de afdeling Groen. Mevrouw Lubbers komt gewoon even met de helikopter langs om een lint door te knippen.' André IJsebaert heeft tot dat moment nog nooit met verstandelijk gehandicapten gewerkt "en zij ook nog nooit met mij'". De nieuwe beheerder van de tuin en de kas leert al doende. 'Als ik met deze mensen werk, dan weet ik altijd direct hoe ik op dat moment in mijn vel zit. Het liefst zou ik me altijd hartstikke goed voelen, maar ik merk door dit werk dat dat een varia bele toestand is. Het leren accepteren van mezelf in goede en mindere momenten, is dan ook noodzakelijk en een meerwaarde van de job.' Biologisch tuinieren André IJsebaert is geen hulpverlener van huis uit. Hij is een boom van een vent met een enorme grijns op zijn gezicht. Eerst kweekte hij biologische groente. Tot hij door kreeg datje met bloemen en planten meer kon verdienen. 'Dan kocht ik die biologische groenten wel'. Toen werd hij een biologisch tuinier. Omdat de instan ties van arbeidsvoorziening ook hun bestaansrecht moeten bewijzen, kreeg André een Werk Ervarings Plaats (WEP) aangeboden in een sociale werkplaats. Hij bleek geknipt voor het werk, maar na een jaar moest hij weer weg. Bij De Sterre kwam een baan vrij voor een nieuw project: de Kas. 'Ik heb de baan gekregen, zonder een diploma op zak. Ondertussen heb ik verschillende cursussen gedaan en ik leer nog steeds bij.' Niet zo netjes 'Gentle teaching' leerde André de deelnemer helemaal te accepteren zoals hij is. Als begeleider zoek je de talenten: hij kan heel mooi lachen, hij is vriendelijk, hij heeft een mooie kop met haar, hij is heel precies... 'De bewoners van De Sterre hebben ook honderd procent recht op het bestaan. Ze zijn precies gelijkwaardig aan mij. Dat betekent ook dat ik ze zo behandel. Ik moet er zijn om hen te helpen in de tuin, maar zij moeten er ook zijn. Ze kunnen niet even naar de kapper gaan als er in de tuin op ze gerekend wordt. Ze zijn dan daar nodig op die dag.' 'Het leuke is dat ze bij mij rommel mogen maken. Of rommel... In de werkplaats verloopt alles strikter, netter, als aan een lopende band. Dat kan ook niet anders, maar hier heb ik de ruimte. Bij mij mogen ze lekker met hun handen in de modder en het vuil. Als ze kwaad zijn, kunnen ze tegen een kruiwagen schoppen zonder dat er een man overboord is. Wanneer je een zaadje in een potje stopt, maar je doet dat niet zo netjes, groeit dat plantje toch wel. Wanneer je een plant water geeft, maar je doet dat niet zo netjes, dan groeit die plant toch wel en draagt hij zelfs vaak een volmaakte bloem na een tijdje. Dat is prachtig.' Rood en rond Buiten de kas staan aardbeienplanten, peterselie, kom kommers en tomaten. 'Als de aardbeien rijp zijn, kunnen de bewoners die mee naar huis nemen en zelf opeten. Geweldig. Met de tomaten had ik het eerste jaar de fout gemaakt twintig soorten te kweken. Leuk, dacht ik, kunnen ze de verschillen zien. Maar bleke, ovale vruch ten zijn geen tomaten. Tomaten zijn rood en rond! Stom van mij natuurlijk. Hetzelfde met de frambozen; had ik ook verschillende soorten van... De producten moeten herkenbaar zijn.' Naast groenten, worden er bloemen gekweekt. We lopen over een tegelpad, dat keurig is aangelegd met Thea de Jong. Foto: A. IJsebaert. 6 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 8