bouwafval. Zo kunnen de rolstoelers onder de bewoners ook tuinieren. Aan de andere kant van de kas staan de bloemen in kleurige rijen te pronken. 'Ik heb het liever wat wilder door elkaar, maar op deze manier kunnen ook de bewoners die niet zo goed zien, meewerken. 'Langs de kas is er een border ingezaaid 'voor kenners'; alleen zij mogen bier onkruid wieden. 'Anderen zien niet wat vuil is en wat bloem.' Braaf Tuinieren met verstandelijk gehandicapten vraagt om speciale aandacht. Zo mag er niet gespoten worden, want de deelnemers kunnen wel eens een plant zomaar opeten. En je moet heel precies zijn in je aanwijzingen. André had eens opdracht gegeven potplanten in de grond te stoppen. Toen hij ging kijken, was de opdracht keurig uitgevoerd: de plantjes stonden in rechte lijnen in de grond. De deelnemers hadden alleen de potjes niet van de plantjes afgehaald. En dat had hij ook niet gezegd. Een andere deelnemer was vuil aan het wieden bij de composthoop. 'En dan de bocht om', had André gezegd. Maar hij verzuimde te melden tot waar de man door mocht gaan. Toen André ging kijken, was een hele border bloemen al uitgerukt. 'Ze zijn zo braaf, zegt de beheerder met iets van vertedering in zijn stem, Ze doen hun hele leven alleen wat hen gezegd wordt. Daar moetje rekening mee houden.' Hoge l<waliteit De tuin is ecologisch verantwoord ingericht. Er is een waterbak voor het hemelwater met een inhoud van veertigduizend liter en er is een composthoop. De pot jes die gebruikt worden voor de tuin en de kas, worden weer gerecycled. In de winter, de korte periode dat er minder te doen is in de tuin, halen de deelnemers uit het achter de tuin gelegen bosperceel boomstronken, die ze dan schoonmaken en uithollen, zodat ze een grotje overhouden voor een beeldje of iets dergelijks. Het liefst zou André ook nog nestkasten maken: voor elke deelnemer een. Hij heeft al een plaats gereser veerd, maar het ontbreekt hem nog aan een werkbank. Bij de tuin hoort ook een winkel waar de zelf gekweekte producten naast planten uit de veiling ver kocht worden. André: 'We streven steeds naar een hoge kwaliteit. We hebben in de winkel vaak bijzondere plan ten als scharlei en andere heemkundige soorten. De veilingplanten zorgen voor een constante kwaliteit en een breder aanbod.' De winkel wordt bemand door de bewoners. In de ruimte van de winkel huist ook de Wereldwinkel Hulst, zodat mensen niet alleen in de winkel terecht kunnen voor bloemen en planten, maar ook voor koffie, wijn, speelgoed of een sieraad. Het graf van tante Lucy De 35 mensen die elke week in de tuin werken, verzor gen periodiek ook sommige tuinen bij verschillende paviljoens van De Sterre. En een moestuin zou moeten voorzien in een gedeelte van de voedergewassen voor de kinderboerderij. Zo maken de deelnemers de cirkel van plant naar dier mee. 'We zaaien bijvoorbeeld maïs en de maïs gaat vervolgens naar de kip. De kip legt een ei en de deelnemer neemt een doos eieren mee naar huis.' Wat is de meerwaarde voor de deelnemers? 'Ze zijn lekker bezig. Langzamerhand krijgen de deelnemers ook steeds meer zicht op de seizoenen. Als de chrysanten bloeien, weet een medewerkster: 'Oh ja, die leggen we op het graf van tante Lucy'. Zo hebben ze hun eigen manier van onthouden en verbanden leggen. Als ik er niet ben, is de kas dicht. Dan zijn de deelne mers oprecht boos. Continuïteit door vervanging van mij bij ziekte en verlof zou niet slecht zijn.' Trots 'Vijfendertig mensen per week in de kas lijkt misschien niet veel, maar het zijn mensen met een verscheiden heid aan handicaps en niveaus. Er zitten enorme lie verds tussen, maar ook etterbakjes. Daar moetje alle maal passend werk voor vinden. Er is bijvoorbeeld een spastische vrouw en die vindt niet leukers dan een stekje in een met aarde gevuld potje stoppen. Uitste kend. Een ander doet niets liever dan de potjes vol met aarde stoppen. En dan doet ze er maar tien per dag: dat geeft niet. Het lastige is alleen dat gehandicapten soms sneller verouderen dan normaal. Vaardigheden nemen af. Dan moetje heel subtiel andere bezigheden zoeken die in de plaats komen voor datgene wat ze niet meer kunnen. Zij hebben ook hun trots. Het kost enorm veel energie, maar je krijgt er ook veel voor terug.' In de loop der jaren is het perspectief verschoven: 'Eerst was de tuin voor mij een activiteit met verstandelijk gehan dicapten, nu doe ik met gehandicapten een tuin- activiteit zo goed mogelijk. Ik geniet van mijn werk. Ik sta er achter, ik doe mijn best. En ik ben er trots op ook!' Jacqueline d'Hert. Foto: A. IJsebaert. Zeeuws Tijdschrift 7

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 9