Pleidooi voor fantasie en verbazing ALI PANKOW Hij heeft het over 'de meest hoogstaande kunstvorm': film dus, maar daar is het dan ook zijn vak voor. Hij houdt een pleidooi voor fantasie en verbazing. Fantasie wordt ons al heel jong afgenomen om er wantrouwen voor in de plaats te zetten en verbazen doen we ons bijna niet meer. Film vraagt fantasie, verbazing én in houd. Maar bovenal moet de historische vergissing worden rechtgezet: film in vijfentachtig procent van de huidige verschijningsvorm is géén communicatiemiddel, maar zou dat wel moeten zijn. 'Alleen wezenlijke com municatie kan de wereld redden en zal bijdragen aan het persoonlijk geluk van de filmmaker.' Aan het woord: Andries Meijsen (48) uit Zonnemaire aan de vooravond van het Filmfestival Zeeland 1998, onder deel van de Zeeland Nazomerfestivals en al weer afgelo pen als dit nummer verschijnt. Met veel genoegen woont hij op Schouwen-Duiveland, maar oefent zijn vak uit buiten de provincie. Als programmamaker en docent programmamaker aan de filmakademie Sint Joost in Breda, onderdeel van de Hogeschool Brabant. Doel is met hem vooral te praten over dat Zeeuwse filmfestival, maar en passant komen veel meer aspecten aan de orde. Zeeuwse films? Twee titels komen spontaan in hem op:Jos de Putters Het is een schone dag geweest en Groeten uit Zonnemaire. Veel waardering heeft hij voor de eerste en bij het noe men van de tweede speelt een geamuseerde glimlach om zijn mond. Groeten uit Zonnemaire maakte Digna Sinke beginjaren zeventig als afstudeerproject. 'Hen film waarin de verveling, die een jonge meid op het platteland ervaart, treffend tot uiting komt'. Sinke komt uit Zonnemaire en nu - ruim twintig jaar later - ziet Meijsen haar vaak terug in de polder en zelfs enthou siast op het land werken. Exit van Paul en Menno de Nooijer vond Meijsen niks 'Zo gewild, zo kijk ons eens kunstzinnig doen.' Andries Meijsen: 'Die historische vergissing moet hersteld.' Foto: Marijke Folkertsma. 8 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 10